Wojewoda Małopolski oraz Rada Powiatu w Olkuszu  zostali wezwani do usunięcia naruszenia prawa przez Radę Powiatu w Olkuszu, podejmującą Uchwałę nr XXVIII / 220 / 2009 w dniu 13 maja 2009 roku w sprawie: określenia kierunków przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Olkuszu.
Radny Rady Powiatu w Olkuszu Jan Orkisz, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w ZOZ w Olkuszu, NSZZ Solidarność w ZOZ w Olkuszu, ZZ Pracowników Diagnostyki Medycznej przy Szpitalu Powiatowym w Olkuszu, OZZ Techników Medycznych Elektroradiologii przy ZOZ Olkusz oraz ponad 700. mieszkańców Powiatu Olkuskiego złożyło wezwanie do Rady Powiatu w Olkuszu, aby uchylić ww. uchwałę.
Wzywający podnoszą, że uchwała, podjęta w dniu 13 maja bieżącego roku przez Radę Powiatu w Olkuszu, narusza ich uprawnienie do publicznej ochrony zdrowia, zagwarantowanej w art. 68, ust. 2 Konstytucji RP, oraz przepisy następujących ustaw:
* Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym,
* Ustawy z dnia 30  sierpnia 1991 r.  o zakładach opieki zdrowotnej,
* Ustawy z dnia 20 lipca 200 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Wojewoda Małopolski oraz Rada Powiatu w Olkuszu mają 30 dni na podjęcie decyzji, tj. uchylenie ww. uchwały przez Wojewodę w drodze nadzoru prawnego i rozpatrzenie każdego wezwania  przez Radę Powiatu w Olkuszu na zwołanej w tym celu sesji.
Wynika z tego, że Radni Powiatowi będą mieli pracowity czerwiec, a może także lipiec.
Protestujący twierdzą, że jeżeli ich głos zostanie zlekceważony, rozpoczną zbieranie podpisów, tym razem w celu przeprowadzenia referendum w powiecie olkuskim w sprawie skrócenia kadencji Rady Powiatu w Olkuszu.
A wszystko to zaczęło się  od „Apelu Rady Powiatowej Unii Pracy w Olkuszu o pomoc dla Szpitala Powiatowego w Olkuszu”. Wreszcie społeczeństwo obywatelskie się jednoczy i zaczyna korzystać ze swoich demokratycznych praw.

Jan Orkisz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze