Olkusz

7 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z poetką Ewą Pogan promujące jej nowy tomik wierszy „Mogę się śmiać 2”.

Licznie zebranych gości powitali: Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego, oraz dr hab. Marek Pieniążek, prof. UP, prowadzący olkuski Klub Literacki przy MOK.

Ewa Pogan, urodzona w Krakowie mieszkanka Olkusza, jest z wykształcenia geologiem. Jest kobietą niezwykle skromną, niechętnie mówi o sobie, za to, co niezwykłe, wszystkie swoje wiersze potrafi cytować z pamięci.

Były już zapiski na mankietach, na serwetkach kawiarnianych, a Ewa Pogan notowała swoje utwory na odwrocie kuponów Toto-Lotka… Nigdy nie zabiegała o wydanie swoich wierszy; również i ten tomik powstał dzięki staraniom jej szkolnych przyjaciół, którzy liczną grupą zjawili się na spotkaniu.

Wydawnictwo zawiera ponad sześćdziesiąt różnorodnych utworów napisanych w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Czytelnik znajdzie tu wiersze liryczne i satyryczne, zgrabne fraszki, limeryki – nazywane przez autorkę chimerykami – i dowcipne utwory okolicznościowe. W tak szerokim spektrum twórczości poetce udało się uniknąć banału i egzaltacji, jej styl, jak mówi profesor Pieniążek, cechuje wysoki poziom artystyczny, wyjątkowy kunszt literacki, wysublimowany humor oraz głębokie refleksje.

W klimatycznej Golden Cafe, wśród przyjaciół i wielbicieli swojej twórczości, Ewa Pogan odsłoniła rąbek swojej tajemniczej duszy – choćby przez swoje utwory.

Na zakończenie młoda poetka, kompozytorka i wokalistka Zuzanna Jurkiewicz zaśpiewała wiersz bohaterki wieczoru. Akompaniował Zbigniew Specjał.

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze