szlak wojny wirtualnie

Jeszcze w tym roku gotowy będzie Szlak I Wojny Światowej w Małopolsce. W inicjatywie realizowanej przy wsparciu unijnych środków bierze udział gmina Klucze. Na razie po szlaku można „przejść się” wirtualnie.

Na stronie www.szlakpierwszejwojny.visitmalopolska.pl zaprezentowane zostały trasy szlaku oraz opisane wydarzenia z pierwszej wojny światowej. Udostępniono też mobilną aplikację na smartfony i tablety.

O Szlaku pisaliśmy już na naszych łamach. Przypomnijmy, że ma to być produkt turystyczny na skalę europejską, dostępny dla turystów z całej Europy. Wiedzie przez osiem województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko – mazurskie. Zgodnie z założeniami projektu, w Małopolsce szlak o długości 455 km obejmuje osiem powiatów. Tutaj najważniejsze epizody z okresu I wojny światowej ujęto w trzech pętlach tematycznych. Pierwsza z nich to Bitwa Gorlicka, obejmująca m. in. wyposażenie do kina plenerowego i ekspozycji militarnej sztabu dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena, remont cmentarzy Konieczna – Beskidek i Łużna – Pustki oraz utworzenie ścieżek pieszo – rowerowych z miejscami odpoczynku dla zwiedzających. Tematem drugiej pętli są wojenne cmentarze w powiecie tarnowskim.

Bitwa pod Krzywopłotami to trzecia pętla, prowadząca śladami legionów marszałka Józefa Piłsudskiego. W jej ramach zbudowano wiaty i przystanki dla turystów oraz elementy małej architektury w Bydlinie, Chechle, Krzywopłotach, Ryczówku i Rodakach. Do wykonania pozostało jeszcze postawienie obelisku w Rodakach i makiety pod szkołą w Bydlinie, przedstawiającej Bitwę pod Krzywopłotami. W planach jest także wydanie przewodnika po szlaku przebiegającym na terenie gminy Klucze.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
iwa
iwa
10 lat temu

popieram pomysł – to część naszej historii, a miejsca po których stąpamy dowodza patriotyzmu przodków (bez patosu)