akademia malucha bukowno

Bezrobotni rodzice z Bukowna mogą już składać wnioski dotyczące darmowej opieki dla dzieci w Klubie Dziecięcym „Akademia Kreatywnego Malucha”. Unijny projekt realizowany przez miasto potrwa do końca tego roku.

Klub Dziecięcy „Akademia Kreatywnego Malucha” działa w mieście od pół roku. Wcześniej w Miejskim Przedszkolu przez trzy lata funkcjonowała specjalna grupa dla najmłodszych dzieci, w wieku od 18 miesięcy. Burmistrz Bukowna przyznaje, że pomysł utworzenia grupy „pampersiaków”, jak potocznie nazwano najmłodszych podopiecznych, był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. – Przekazaliśmy odpowiednie środki finansowe na dostosowanie jednej z sal dla najmłodszych. Z sygnałów, które do nas docierały, wiedzieliśmy, że rodzice są zadowoleni – opowiada Mirosław Gajdziszewski.

Gdy trzy lata temu weszła w życie Ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech. Bukowno bez problemu dostosowało grupę „pampersiaków” do nowych przepisów. Podobnie jak w Kluczach, utworzono klub dziecięcy dla maluchów od roku do 3 lat. – W klubie dziecięcym dziecko ma zapewnioną opiekę, ale również wychowuje się poprzez zabawę pod kierunkiem odpowiednio przygotowanej kadry, nabywa nowych doświadczeń i umiejętności. Jednocześnie chcieliśmy wykorzystać fakt, że na tworzenie tego typu ośrodków można było skorzystać z rządowego wsparcia ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – mówi Marcin Cockiewicz, sekretarz miasta.

akademia malucha bukowno1Ze środków pozyskanych z resortowego programu „Maluch 2012” w budynku przedszkola przystosowano salę dydaktyczną. Znajdują się w niej m. in. meble, leżaczki, edukacyjne zabawki i sprzęt audio – wideo. W ramach projektu do potrzeb małych dzieci dostosowano sanitariaty, powstała także oddzielna szatnia z przewijakami oraz pomieszczenie do przechowywania wózków. Pomyślano też o wyodrębnieniu osobnego placu zabaw z huśtawkami i piaskownicą. Inwestycja kosztowała 105 tys. złotych, z czego rządowe dofinansowanie wyniosło prawie 74 tys. złotych.

Jak podkreślają władze miasta, w Klubie prowadzony jest szereg ciekawych zajęć dla maluchów. Poza zabawami plastycznymi, ruchowymi czy muzycznymi realizowany jest autorski program Małgorzaty Szkop „Chcę być komunikatywny i samodzielny”, mający na celu rozwój mowy oraz prostych czynności związanych z jedzeniem czy ubieraniem.

Miasto realizuje obecnie kolejny projekt „Klub dziecięcy w Bukownie „Akademia kreatywnego malucha” – jako forma pomocy rodzicom dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia w powrocie na rynek pracy”. Dzięki temu z pomocą unijnych środków 18 rodziców lub opiekunów może liczyć na darmową opiekę dla swoich pociech. Rodzice muszą jednak zobowiązać się do aktywnego poszukiwania pracy. Bezpłatną opieką w pierwszej kolejności zostaną objęte te dzieci, których oboje rodzice są bezrobotni. Zainteresowani powinni zgłosić się do Biura Projektu w Urzędzie Miejskim w Bukownie (pok. nr 9). – Jeśli zgłaszająca się osoba zostanie zakwalifikowana, wówczas musi wypełnić kartę zgłoszeniową dziecka w Klubie Dziecięcym przy ul. Niepodległości 11 (budynek Miejskiego Przedszkola). Od nowego roku szkolnego osoby uczestniczące w projekcie będą mogły korzystać ze wsparcia do 31 grudnia 2014 roku. Całkowity koszt tego programu wynosi 281 tys. złotych, w tym wkład własny Gminy wynosi 15 proc. tej kwoty – dodaje Marcin Cockiewicz. 

Fot. Klub Dziecięcy „Akademia Kreatywnego Malucha”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kiedy
kiedy
9 lat temu

A kiedy coś dla naszych olkuskich dzieci?