5. czerwca miały miejsce organizowane przez naszych strażaków uroczystości z okazji 70-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Pogoda dopisała, było podniośle i uroczyście, wręczono medale i odznaczenia. Znaczna część mieszkańców oczekiwała także pierwszego w tym roku festynu. I nikt się nie zawiódł. Przy pięknej pogodzie wszyscy wspaniale bawili się do późnych godzin nocnych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13:00 przemarszem pocztów sztandarowych przybyłych zastępów strażaków z boiska sportowego Leśnika na miejsce uroczystości, czyli na plac przed Remizą OSP. Prowadziła ich orkiestra dęta z Kopalni Wapienia Czatkowice. Na placu czekali już zebrani mieszkańcy. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, podczas której poświęcona została drewniana figurka św. Floriana, Tarpan Honker oraz nowa elewacja budynku i bramy garażowe.

Nowy wizerunek naszej remizy to efekt termomodernizacji – budynek ocieplono styropianem i wykonano akrylową elewację, wymieniono także dwie stare bramy na nowe automatyczne rozsuwane. Prace zostały ukończone dokładnie przed samymi uroczystościami. Poświęcona drewniana figurka św. Floriana, jak zapewniają strażacy, zostanie umieszczona na budynku w specjalnie przygotowanej wnęce z podświetleniem. Tarpan Honker, na którego czekali strażacy od początku roku, został przekazany przez Państwową Straż Pożarną w Olkuszu w maju – nowy samochód z napędem na cztery koła będzie teraz służył w naszej miejscowości.

Po mszy głos zabrał burmistrz Dariusz Rzepka, który gratulował strażakom i złożył najlepsze życzenia. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odczytał i złożył na ręce Prezesa OSP Gorenice Stanisława Kurkowskiego gratulacyjny dyplom.
Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, m.in. burmistrz Dariusz Rzepka, starosta Jerzy Kwaśniewski, radni rady miejskiej i rady powiatu, komendant policji Andrzej Płatek, nadleśniczy Jan Gamrat, leśniczy Mariusz Kajda, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe sąsiednich zastępów OSP, przedstawiciel LGD Jacek Woźniczko oraz przedstawiciele prasy. Jedną z najważniejszych części uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń dla wyróżniających się strażaków. Odznaczenia „Za zasługi dla pożarnictwa” wręczali v-ce Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Marek Krzykawski oraz Prezes Zarządu Miejsko Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Soczówka.

ZŁOTY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali:
1. Lekston Fryderyk
2. Bogdan Kasprzyk
3. Zajega Tadeusz
4. Mosórek Mieczysław
5. Krzysztof Gąsiorowski

SREBRNY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali:
1. Kwaśniewski Antoni Jerzy
2. Szczurek Paweł
3. Pabisek Paweł
4. Lisowski Jerzy
5. Kardaszewski Dariusz
6. Remberski Wojciech

BRĄZOWY MEDAL „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali:
1. Potera Jacek
2. Kwaśniewski Tomasz
3. Stach Małgorzata
4. Stach Agnieszka
5. Stanek Mateusz
6. Szpik Karol
7. Kocjan Jacek
8. Białoś Adam
9. Chochół Grzegorz
10. Głowacki Sławomir
11. Ćwięczek Marek

Odznakę „STRAŻAK WZOROWY” otrzymali:

1. Cieluch Dariusz
2. Piasny Bartosz
3. Kondek Bartłomiej

Kanclerz Kapituły Odznaki Imienia Świętego Floriana Tadeusz Dudek nadał Krzyż Św. Floriana Stanisławowi Kurkowskiemu, a Odznakę im. Św. Floriana Antoniemu Kusiowi. Krzysztof Gąsiorowski w imieniu wyróżnionych druhów złożył podziękowania za otrzymane odznaczenia i wyróżnienia. Jednocześnie zapewnił, że w dalszym ciągu będą dokładać wszelkich starań i wysiłków dla dobra naszej organizacji i społeczeństwa.
Jacek Majcherkiewicz odczytał wszystkim przybyłym gościom historię straży pożarnej w Gorenicach a następnie zaprezentowano krótki program artystyczny w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gorenicach.

Oficjalne uroczystości zakończyły się wręczeniem na ręce Prezesa OSP Gorenice Stanisława Kurkowskiego dużego kosza kwiatów od sołtysa Gorenic Andrzeja Chmielewskiego w imieniu wszystkich mieszkańców w podziękowaniu za dotychczasową działalność i zapewnianie bezpieczeństwa.
Część mniej oficjalna odbyła się na boisku sportowym Leśnika Gorenice. Dla dzieci czekały już dmuchany zamek i zjeżdżalnia, wata cukrowa, balony i zabawki. Dorośli na pewno nie mogli się doczekać kiełbaski z grilla z zimnym piwkiem. O godz. 18:00 rozpoczęła się zabawa taneczna, która była darmowa dla wszystkich. Jeszcze przed zakończeniem imprezy padały pytania – kiedy następna?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
józef
józef
9 lat temu

Gąsiorowi konar płonie