podchory_5

Dzień Podchorążego to święto obchodzone w Wojsku Polskim, ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830, kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej -wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych a od tego roku również w Zespole Szkół w Kluczach.

Uroczysty apel, ślubowanie klas o profilu mundurowym oraz część artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół w Kluczach to główne elementy obchodów Dnia Podchorążego, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury. Uczniowie liceum przypomnieli tradycje walki o niepodległość oddając w ten sposób hołd patriotycznej młodzieży wojskowej. Wtorkowe uroczystości rozpoczęło przemówienie dyrektora szkoły Janusza Walnika, który przywitał zaproszonych dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów. Dyrektor podziękował młodym ludziom, a w szczególności podchorążym, za kultywowanie narodowych tradycji, patriotyczną postawę i służbę Ojczyźnie. Podkreślił, że ten wyjątkowy dzień niewątpliwie stanie się żywą lekcją kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych.

– W szkołach oraz uczelniach wojskowych co roku 29 listopada, odbywają się tzw. Dni Podchorążego. Możemy powiedzieć, że jest to święto ludzi uczących się w mundurach, ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1830 roku. Wychodząc naprzeciw tradycji i oczekiwaniom oraz budując pewną świadomość narodową, szkoła w Kluczach postanowiła po raz pierwszy w tym roku zorganizować święto uczniów klas mundurowych, które mamy nadzieję, wpisze się w tradycję szkoły – mówił major Krzysztof Hasiak – inicjator imprezy, nauczyciel z Zespołu Szkół w Kluczach.

Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości m.in. wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Jerzy Niedenthal, dyrektor wydziału edukacji Waldemar Mendak, przedstawiciel dowódcy VIII bazy lotnictwa transportowego w Krakowie – major Bartosz Bassara oraz major Marian Buczek. Przybyły również delegacje gimnazjum nr.1, nr.2 i nr.3 z Olkusza, gimnazjum z Bydlina oraz Klucz.

Klasa mundurowa została stworzona w 2007 roku i jest adresowana do grupy młodzieży o jasno sprecyzowanych celach, chcącej w przyszłości związać swoje życie zawodowe ze służbą wojskową, pracą w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, służbie Więziennej, firmach ochrony osób i mienia oraz w służbach detektywistycznych. Ucząc się w tej klasie, młodzież zdobywa właściwe przygotowanie do podjęcia studiów na wszystkich kierunkach na uczelniach cywilnych i służb mundurowych, nabywa wysoką sprawność fizyczną oraz ma szansę zdobycia certyfikatów i dodatkowych umiejętności.

FOT. Rafał Jaworski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
szeregowiec
szeregowiec
13 lat temu

major rezerwy Buczek. Pracownik Starostwa, od lat związany z lewicą. Nie tak dawno kapitan.