powiat wybory zarzad2

Znamy już pełny skład nowego Zarządu Powiatu. Podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej, po dwóch miesiącach od wyborów samorządowych, udało się wreszcie ustalić, kto w nim zasiądzie. Zmianie uległ także skład prezydium Rady. Wszystkie te zmiany były możliwe ponieważ w ciągu tygodnia, jaki upłynął od przedostatniej sesji, ukształtowała się nowa koalicja, licząca 16 radnych.

Zarząd: zaufanie, doświadczenie, siła spokoju…

Przypomnijmy, że wczorajsza sesja dotycząca w głównej mierze wyborów nowego zarządu została zwołana na wniosek 12 radnych: Pawła Piasnego, Barbary Rzońcy, Ryszarda Januszka, Małgorzaty Węgrzyn, Marka Świerczka, Jana Orkisza, Sławomira Sztaby, Agnieszki Gołębiowskiej-Karoń, Andrzeja Ryszki, Roberta Herzyka, Dariusza Rzepki i Zdzisławy Szczygieł. Paweł Piasny złożył rezygnację ze stanowiska starosty na które został wybrany w grudniu ubiegłego roku. Wybór ten został zaskarżony przez opozycyjnych radnych do wojewody. W dniu wczorajszym jego kandydaturę na najwyższe stanowisko w powiecie zaproponował ponownie Andrzej Ryszka. – Nie można dłużej zwlekać z tą patową sytuacją. W grupie radnych, która znalazła wspólny język, doszliśmy do konsensusu w sposób normalny, logiczny i bez żadnych zobowiązań pisemnych – mówił Andrzej Ryszka. Innych kandydatów na fotel starosty nie było.

W głosowaniu tajnym szesnastu radnych opowiedziało się za wyborem Piasnego na starostę. Jeden z rajców był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. – Dziękuję serdecznie za okazane zaufanie. Mam nadzieję, że przerwaliśmy impas i od jutra zaczniemy pracować normalnie. Nie zawiodę. Razem ciągniemy ten wózek, który nazywa się powiat olkuski – zapowiadał starosta.

powiat wybory zarzad

Paweł Piasny na swojego zastępcę rekomendował Jana Orkisza. – Znam go od wielu lat, poza tym przy moim porywczym charakterze przyda mi się siła spokoju pana Jana – argumentował starosta Piasny. Wskazanego kandydata poparło 14 radnych. Przeciw było 5, a 3 wstrzymało się od głosu. Z urny wyjęto 22 karty do głosowania oraz jedną zwykłą, czystą kartkę.

Starosta wskazał także kandydatów na nieetatowych członków zarządu: Barbarę Rzońcę, Ryszarda Januszka oraz Roberta Kozłowskiego. Dlaczego oni? – Po roku współpracy z Barbarą Rzońcą mam do niej pełne zaufanie. Chciałbym kontynuować to, co zaczęliśmy w ubiegłej kadencji. Doświadczenie Ryszarda Januszka w działalności samorządowej może wzbogacić prace zarządu, a mnie osobiście pozwoli na bezcenną naukę. Roberta Kozłowskiego poznałem jako wybitnego fachowca od spraw edukacyjnych, czyli tam, gdzie ja mam braki. Swoją wiedzą zawsze uzupełniał prace zarządu – tak swoje wybory uzasadnił starosta.

W głosowaniu uczestniczyło 22 radnych – nieobecny był Łukasz Piątek. Wszyscy trzej kandydaci zyskali aprobatę niezbędnej większości radnych (12). Barbara Rzońca uzyskała 16 głosów za, 1 przeciw i 5 wstrzymujących się, Ryszard Januszek 19 za, 1 przeciw i 2 wstrzymujące się, a Robert Kozłowski 16 za, 4 przeciw i 2 wstrzymujące się.

„W demokracji wygrywa ten, kto ma większość”

Gdy nowy zarząd został już skompletowany, koalicja złożyła wniosek o poszerzenie porządku obrad. Chodziło o zmianę prezydium Rady. Pod wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Rady Kazimierza Ściążki podpisało się 16 radnych: Zdzisława Szczygieł, Paweł Piasny, Ryszard Januszek, Barbara Rzońca, Jan Orkisz, Robert Herzyk, Dariusz Rzepka, Zdzisław Skoczyń, Jan Łaksa, Małgorzata Węgrzyn, Sławomir Sztaba, Agnieszka Gołembiowska – Karoń, Robert Kozłowski, Marek Świerczek, Piotr Gamrot i Andrzej Ryszka.

powiat wybory zarzad4

Koalicja zaproponowała także wybór nowego przewodniczącego, odwołanie wiceprzewodniczących i wybranie nowych. W ślad za tym obydwaj dotychczasowi wiceprzewodniczący: Jacek Piotr Osuch i Sławomir Sztaba złożyli rezygnacje z pełnionych przez siebie funkcji. Początkowo kandydatów na te stanowiska Koalicja zaproponowała Sławomira Sztabę, a opozycja – Jacka Piotra Osucha oraz Łukasza Piątka. Radni koalicyjni zaproponowali jeszcze Dariusza Rzepkę. Ostatecznie z kandydowania zrezygnował Łukasz Piątek. Radni wybierali więc spośród trzech osób. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali: Dariusz Rzepka (17 głosów za, 2 przeciw i 4 wstrzymujące się) oraz Sławomir Sztaba (14 za, 7 przeciw, 2 wstrzymujące się). Jacek Piotr Osuch uzyskał 12 głosów za, 4 przeciw i 7 wstrzymujących się. Minimalną liczbę głosów do dokonania wyboru ustalono na 14.

Uzasadnienia wniosku o odwołanie przewodniczącego Rady domagał się radny Łukasz Kmita. -W demokracji wygrywa ten, kto ma większość. Dziś na tej sali spotkali się radni pochodzący z różnych ugrupowań. Niezbywalnym prawem radnych jest powołanie przewodniczącego, jak i złożenie wniosku o jego odwołanie. Gdybym chciał ten wniosek uzasadnić, z punktu widzenia mojego ugrupowania partyjnego musiałbym wchodzić w szczegóły, co nie jest potrzebne i nikomu nie będzie służyło na tej sali – odpowiedział Andrzej Ryszka.

Ostatecznie za odwołaniem przewodniczącego zagłosowało 16 radnych, a 7 było przeciw. Na to stanowisko koalicja zgłosiła Małgorzatę Węgrzyn, a opozycja ponownie Kazimierza Ściążkę. Ten jednak nie zgodził się na kandydowanie. Spośród 22 radnych (w glosowaniu nie uczestniczył Jacek Piotr Osuch) za Małgorzatą Węgrzyn opowiedziało się 16 osób, 4 były przeciw, a 2 wstrzymały się od głosu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
świat w kolorze
świat w kolorze
7 lat temu

ta…pokazali klasę – zaczęli od likwidacji szkół

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Chyba teraz już mało kto ma wątpliwości o co tak naprawdę chodzi i chodziło kandydatom i większości radnym. My jednak jesteśmy nadal ich pracodawcą o czym chyba niektórzy juz zapomnieli podczas pierwszych głosowań. Kadencja trwa cztery lata, ale dla niektórych niekoniecznie.

pIs
pIs
7 lat temu

Panie Starosto kiedy otwarcie parkingu przy „ekonomiku” wjazd z ul Bylicy, miał być w grudniu 2014. Czekamy!!!!!!

A
A
7 lat temu

Racja … Oni się tam na górze będą spierać a Jan cichutko obejmie urząd .

fakt
fakt
7 lat temu

[quote name=”A”]Jan Orkisz na Prezydenta :lol:[/quote]

Jeżeli Magdalena Ogórek , która kandydując z drugiego miejsca do sejmu zdobyła 3.000 głosów może być kandydatką na prezydenta, to czemu Jan Orkisz by nie mógł być , który z szóstego miejsca zdobył 7500 głosów.

A
A
7 lat temu

Jan Orkisz na Prezydenta 😆

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Połączone siły w celu obsadzenia stanowisk. Tylko i wyłącznie. Zobaczymy jak koalicjanci będą zgodni w pozostałych sprawach.

Zadole
Zadole
7 lat temu

[quote name=”Olkuszanin.”]Brakuje mi Romana Piasnika, ale tego sprzed wyborów (które były dopiero niespełna 2 miesiące temu), niestety obecny Roman Piaśnik będąc burmistrzem wydaje się być zupełnie innym człowiekiem….[/quote]
Piaśnik będzie siedział cicho, bo z niego żaden polityk. To kosmolowski chłop – prostak – z krwi i kości. Udało mu się zostać burmistrzem w myśl powiedzenia: Wśród ślepców jednooki królem. To wszystko.

Heiner
Heiner
7 lat temu

[quote name=”dYL_sOWIZDRZAŁ”]Siła spokoju p. Orkisza najczęściej eksploduje w kuluarach. Pan Piasnemu już życzę wytrwałości i sukcesów zwłaszcza w omijaniu w przyszłości dołków konsekwentnie kopanych przez obdarzonego zaufaniem. Pani Małgorzacie Węgrzyn dużo zdrowia i cierpliwości.[/quote]
A taki śliczny mialeś „avatar”, gdzie on się podział panie Dyl?

drobiazgowy
drobiazgowy
7 lat temu

[quote name=”J23″]Kto to jest nieetatowych członków zarządu? ile zarabia za co odpowiada i czy jest potrzebny?czy ktoś mi na to odpowie?chyba że kolejna ciepła posadka dla zaufanych?[/quote]

Czytaj ze zrozumieniem. Nieetatowy znaczy bez posadki i wynagrodzenia. Zarząd jest ustawowym organem Powiatu. Starosta bez zarządu niewiele może, o czym ostatnio było głośno w Olkuszu.

drobiazgowy
drobiazgowy
7 lat temu

[quote name=”smutny mieszkaniec”]eh, takie koalicje ponad podziałami…dla wspólnego celu…czyli większości:/
Gdzie tu kompetencje?
Pan Piasny chce prowadzić Miasto jak firmę, na głośnym PR, tnąc przyszłościowe projekty(prewntorium) i bez aktualej wiedzy dot. miejskich rozwiązań ( darmowy parking na 100 w centrum Olkusza). Szkoda.
O kompetencjach Pana Orkisza lepiej się nie wypowiadać…Czekam, aż zawiąże piasnemu związek zawodowy.[/quote]

Żeby oceniać trzeba by wiedzieć, że starosta Piasny prowadzi powiat, nie miasto.

Stara Miotła
Stara Miotła
7 lat temu

Usuń słupki Nowa Miotło,te po przepłaconych koszach na śmieci,”straszą” wzdłuż Króla Kazimierza Wielkiego np.

dYL_sOWIZDRZAŁ
dYL_sOWIZDRZAŁ
7 lat temu

Siła spokoju p. Orkisza najczęściej eksploduje w kuluarach. Pan Piasnemu już życzę wytrwałości i sukcesów zwłaszcza w omijaniu w przyszłości dołków konsekwentnie kopanych przez obdarzonego zaufaniem. Pani Małgorzacie Węgrzyn dużo zdrowia i cierpliwości.

J23
J23
7 lat temu

Kto to jest nieetatowych członków zarządu? ile zarabia za co odpowiada i czy jest potrzebny?czy ktoś mi na to odpowie?chyba że kolejna ciepła posadka dla zaufanych?

wajlet
wajlet
7 lat temu

Pan Lukasz duzo stracił po tych wyborach. Sam nie ma żadnego stanowiska bo go nie dopuścili poniewaz jest za młody i źle to wszystko rozgrywa. Czyli nie ma zdolności koalicyjnych. Przed czterema latami tez nic nie ugrał.

Olkuszanin.
Olkuszanin.
7 lat temu

Brakuje mi Romana Piasnika, ale tego sprzed wyborów (które były dopiero niespełna 2 miesiące temu), niestety obecny Roman Piaśnik będąc burmistrzem wydaje się być zupełnie innym człowiekiem….

równolatka
równolatka
7 lat temu

Pani Małgosiu – dużo zdrowia,wytrwałości ,przemyślanych decyzji na nowym stanowisku.

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Szanowny jocie33. Wyniki wyborczy pana Łukasza Kmity to nie tylko zbiór liczb przy jego nazwisku. Dokładając do tego wynik pozostałych radnych Prawa I Sprawiedliwość, j33 powinien dostrzec jaką grupę mieszkańców oni reprezentują. Niestety ta matematyczna wyborcza rzeczywistość nijak się ma do tej powiatowej. To prawda że rządzi ten kto ma większość i chyba o to chodziło aby za wszelką cenę moc „rządzić” skoro tak to wygląda jak wygląda. Nie spodziewałem się cudów, ale liczyłem chęć stworzenia bardziej poprawnych relacji. Niestety zabrakło tej umiejętności tym którzy za tym stoją.

j33
j33
7 lat temu

ten rzadzi kto ma wiekszosc. Pan Ł. K. miał większość ale tylko na papierze. Młody jest i jeszcze się musi dużo uczyć. Jak tak dalej będzie negocjował to prawdopodobnie, nigdy nie zasiądzie na najwyższych olkuskich urzędach.

zezowaty
zezowaty
7 lat temu

Na tym przykładzie można ocenić na czym polega „demokracja”. Na kupczeniu przede wszystkim, bo jak inaczej nazwać to co wydarzyło się po wyborach. Gdyby którykolwiek z koalicjantów wziął pod uwagę względy społeczne takiego przymierza jakie zawarli, wśród nominowanych znalazło by się miejsce dla tego ugrupowania, które wprowadziło do rady powiatu najwięcej radnych , a ponad jeden zdobył w wyborach największą ilość głosów. To panowie radni przemilczeli i olali tak znaczącą liczbę wyborców. Jest to bez znaczenia jakie ugrupowanie reprezentowali ci radni, ponieważ nie tyle zasada większości ale poziom wzajemnego szacunku i pewnej kultury wymagał tego aby i ich uwzględnić w tych nominacjach. To co zaprezentowano na tej sesji niewiele ma wspólnego z zasadą demokracji na którą tak się powołuję się pan który ma własny sposób jej interpretowania, czym jest demokracja. Demokracja nie jest bowiem tylko prawem większości, lecz prawem większości szanującym prawa mniejszości panie r.

gosia
gosia
7 lat temu

Bardzo fajnie w Olkuszu nagradza się ludzi,którzy narobili wczesniej dziadostwa w Starostwie Rzepka nagrodzony za” świetne” burmistrzowanie facet siedzi nieobecny na sesji. W mieście natomist nagrodzono Kwaśnieskiego byłego starostę na miejscu nowego Burmistrza bałabym się takiego doradcy. Czy ludzie tego pokroju nigdy nie bedą rozliczeni?????????

smutny mieszkaniec
smutny mieszkaniec
7 lat temu

eh, takie koalicje ponad podziałami…dla wspólnego celu…czyli większości:/
Gdzie tu kompetencje?
Pan Piasny chce prowadzić Miasto jak firmę, na głośnym PR, tnąc przyszłościowe projekty(prewntorium) i bez aktualej wiedzy dot. miejskich rozwiązań ( darmowy parking na 100 w centrum Olkusza). Szkoda.
O kompetencjach Pana Orkisza lepiej się nie wypowiadać…Czekam, aż zawiąże piasnemu związek zawodowy.

Faja
Faja
7 lat temu

Mówię wam jakie to szambo, to aż strach się bać.

hohoho
hohoho
7 lat temu

jak to czym się montuje koalicję? Stołeczkami! Coś ten blondyn na tvp mówi teraz o oszczędnościach powiatu i że niby tym przekonał tych chwiejnych radnych. Taaa

pati
pati
7 lat temu

Panie Nielaba błagam o niekompromitowanie Powiatu Olkuskiego w telewizji publicznej
Panie Nielaba jesteś Pan chwiejny w wypowiedziach, w czynach a nawet na krześle w studiu. Kończ Waść….

he
he
7 lat temu

Porywczy charakter i siła spokoju, dobre, jeszcze olkuszanie poznają ten porywczy charakter pp. Masakra.

księgowy
księgowy
7 lat temu

„podwyżka” Pana Piasnego to skutek zmiany stanowiska – z vice na starostę. Wynagrodzenie starosty pozostało takie same. Ale jak widać zawsze można ponaciągać fakty

xpo
xpo
7 lat temu

o ile pamiętam to pan Paweł Piasny wspominał o oszczędnościach w powiecie, widocznie nie uwzględnił w nich swojej osoby. Kto ma władzę ten ustala podwyżki dla siebie i swojej sitwy.

wajlet
wajlet
7 lat temu

To się panowie i panie podzielili stanowiskami …. nie mam złudzeń – lepiej nie będzie. Ciekawe, czym/jak udało się zmontować koalicję? Propozycję podwyżki dla starosty uważam za skandaliczną.