„Bądź ECO i przesiądź się na transport miejski!” – Takim hasłem władze Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu chcą zachęcić kierowców do korzystania z autobusów jako alternatywy dla aut osobowych. – Korzystając z komunikacji miejskiej nie korkujesz ulic, nie tworzysz smogu, jesteś u celu szybciej i taniej – argumentują urzędnicy. Czy olkuszanie posłuchają tych apeli?

W celu podnoszenia świadomości wśród mieszkańców i promowania korzystania z ekologicznego transportu miejskiego, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu prowadzi akcję promocyjną w formie plakatu rozpowszechnianego na stronach internetowych Związku, Gmin i dodatkowo ukazującego się przed każdym seansem filmowym w kinie „Zbyszek” w Olkuszu. Ma on za zadanie rozładować ruch w mieście i przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.

– Publiczny transport przez wiele lat był w defensywie. Nowy, ekologiczny tabor daje nam jednak nowe możliwości. Dzięki wymianie autobusów mieszkańcy coraz chętniej korzystają z komunikacji miejskiej, co bardzo nas cieszy. Poprzez tą akcje chcemy ich jeszcze bardziej do tego zmobilizować. Im więcej pasażerów w autobusach, tym mniejszy ruch na drogach i mniejsze zanieczyszczenie powietrza – mówi Tadeusz Chwast, prezes ZKG KM.

Jak można było się spodziewać, w odpowiedzi na ten apel zaczęły pojawiać się głosy, aby pójść o krok dalej i wprowadzić w mieście darmową komunikację. Sebastian Tomsia, Radny Rady Miejskiej w Olkuszu proponuje, aby wzorem innych miast wprowadzić w Olkuszu darmowe przejazdy autobusowe dla właścicieli samochodów. Jak mówi, walka o czyste powietrze nie kończy się bowiem wyłącznie na kwestii ogrzewania domów. – W skali kraju emisja transportowa nie jest dominująca, ale w miastach, gdzie koncentracja ruchu jest duża, staje się istotnym problemem. Jak wynika z danych GDDKiA w Olkuszu samą tylko drogą krajową DK 94 średnio na dobę przejeżdża od 22 do 26 tys. pojazdów, których wiek i stan techniczny często budzi wątpliwości – mówi radny. – W ostatnich latach sprowadzono kilka milionów aut, z których spora część nie spełnia żadnych norm – dodaje.

W odpowiedzi na jego interpelację władze miasta informują, że wprowadzanie takiego rozwiązania jest wyłączną prerogatywą Zgromadzenia Związku. Na darmowe przejazdy musiałyby więc wydać zgodę wszystkie gminy tworzące Związek. Miejscy urzędnicy przypominają również, że władze ZKG KM w 2013 r. umożliwiły bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcom legitymującym się dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego. Warunkiem było posiadanie prawa jazdy oraz ważnych badań technicznych pojazdu.

– W kresie od 1 września 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. wraz z wprowadzeniem takiego rozwiązania wzrosło co prawda zainteresowanie komunikacją miejską, ale odnotowano szereg negatywnych zjawisk z tym związanych. Zdarzały się bowiem przypadki posługiwania się przez pasażerów dowodami rejestracyjnymi ciągników rolniczych lub przywłaszczania sobie cudzych dokumentów. Wśród mieszkańców nieposiadających samochodów osobowych wzrosło także poczucie niesprawiedliwości – czytamy w piśmie skierowanym do radnego.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Zamierzacie posłuchać apeli władz Związku? Wolicie poruszać się po mieście autobusem, czy własnym samochodem? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
4 lat temu

Jakie eko, jaka alternatywa? Zapytam ponownie: w jaki sposób komunikacją zapewnianą przez ZGK KM dojadę na 6 z Bukowna do Wolbromia?