Starostwo Powiatowe we współpracy z Państwową Stacją Sanitarno– Epidemiologiczną w Olkuszu zorganizowało konferencję pod hasłem „Źródło XXI w. – WODA”. Konferencja była kontynuacją rozpoczętej w środę akcji edukacyjnej w ramach Światowego Dnia Zdrowia. – Wodo, nie masz smaku, ani koloru, ani zapachu. Nie jesteś konieczna do życia, jesteś samym życiem… Jesteś najważniejszym bogactwem, jakie istnieje na świecie – cytując A. Saint Exupery’ego, starosta olkuski Leszek Konarski rozpoczął spotkanie z młodzieżą. Podczas spotkania zaprezentowana została przez prezesa zarządu Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy” Józefa Niewdanę historia zaopatrzenia w wodę Olkusza i okolic. Agata Knapik, powiatowy inspektor sanitarny, podkreślała niejednokrotnie, iż woda jest substancją niezwykłą, bardzo cenną i niezastąpioną, a jej występowanie na Ziemi jest gwarantem życia oraz wszelkiego rozwoju w środowisku przyrodniczym. Zaprezentowana została rola Inspekcji Sanitarnej w zakresie nadzoru nad jakością wody przeznaczonej do spożycia. – Z całą pewnością mogę stwierdzić, że woda w powiecie olkuskim jest wodą bardzo dobrą, dwuetapowo sprawdzaną, jest bezpieczna – zapewnia Agata Knapik.

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Jan Książek, przybliżył zebranym zasady gospodarki wodno–ściekowej w powiecie olkuskim. Przedstawił priorytety w dziedzinie ochrony środowiska powiatu olkuskiego na lata 2008 – 2011, podkreślając plany rozwoju gospodarczego powiatu z pełnym zachowaniem zasad ochrony środowiska i ochrony przyrody. Młodzież z 5 placówek ponadgimnazjalnych, która przybyła na konferencję, przedstawiła prezentacje multimedialne pod hasłem „Droga wody od źródła do kranu w powiecie olkuskim”. Każdy z prelegentów podkreślał niezbędna rolę wody w życiu człowieka. – Woda zajmuje pierwsze miejsce w hierarchii potrzeb człowieka – jak ocenił Leszek Konarski.
W czasie spotkania w pomieszczeniu obok jury debatowało nad wyłonieniem najlepszych prac plastycznych, nadesłanych przed konferencją. Wyłoniono I, II i III miejsce wśród prac nadesłanych przez szkoły podstawowe a także przyznano I, dwa miejsca II oraz dwa miejsca III plus wyróżnienie dla prac przygotowanych przez uczniów gimnazjów. Prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów placówek ponadgimnazjalnych zostaną ocenione w najbliższym czasie. – Woda to cenny dar natury, korzystajmy więc z niej mądrze i wydajnie – słusznie zauważyła jednak z młodych prelegentek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze