Olkusz

Gaszenie silnika samochodu podczas postoju to nie tylko dobry zwyczaj, ale często również i obowiązek. Czy musimy to robić stojąc w korku lub w kolejce aut przed kolejowymi rogatkami?

Po raz kolejny skontaktowała się z nami jedna z mieszkanek bloków przy ul. Żuradzkiej. Jej interwencja dotyczy zachowania kierowców czekających na otwarcie szlabanu przy przejeździe kolejowym. – Od lat obserwuję ten sam obrazek: rogatki idą w dół, a za nimi ustawia się sznurek pojazdów. Większość z nich nie gasi silnika, przez co do powietrza dostaje się duża ilość zbędnych spalin. I to wszystko dzieje się w czasach, gdy non stop w mediach trąbi się o smogu – mówi Pani Aneta.

Problem ten nie pierwszy raz poruszany jest na naszych łamach. Za wyłączeniem silnika przemawia szereg argumentów. Pierwszym z nich jest dbanie o ekologię i zdrowie. Spaliny zawierają bowiem szereg składników, szkodliwych zarówno dla środowiska, jak i dla nas samych. Niestety taka argumentacja nie do wszystkich przemawia. – Na zgaszonym silniku nie ogrzejemy pojazdu w zimę ani go nie schłodzimy klimatyzacją latem – powie niejeden wygodnicki kierowca.

Jeśli zaś ktoś ma w nosie kwestie zdrowotne, to może chociaż przemówią do niego cyfry. W końcu po co marnować paliwo na stanie w miejscu? – Z punktu widzenia kosztów opłaca się wyłączyć silnik już nawet po 30 sekundach postoju. Jeśli mamy nowsze auto to nawet nie musimy o tym pamiętać, gdyż zrobi to za nas system START/STOP – słyszymy od jednego z olkuskich mechaników samochodowych.

A co mówią przepisy? Te akurat nie są jednoznaczne. Dłuższy postój z włączonym silnikiem, niewynikający z warunków ruchu, może być traktowany jako wykroczenie, za które grozi mandat. Zatrzymanie się przed zamkniętym szlabanem na przejeździe kolejowym opatrzonym światłem ostrzegawczym wynika jednak z warunków ruchu, więc jest traktowane w tych samych kategoriach co stanie w korku, czy w kolejce na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. W takich warunkach nie mamy obowiązku gaszenia silnika. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, to koniecznie trzeba pamiętać o właściwym oświetleniu pojazdu. Pierwszy i ostatni pojazd, stojące w takiej kolejce, muszą mieć bowiem włączone światła pozycyjne.

Warto podkreślić, że gaszenie silnika w przypadku oczekiwania na przejazd to dobry nawyk, który należy chwalić. Z naszego racjonalnego zachowania z pewnością ucieszą się bowiem nie tylko mieszkańcy pobliskich zabudowań, ale także matka natura.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
4 miesięcy temu

Z innej beczki – https://www.historiaszkod.pl/ Taka historia auta po VIN wiele znaczy, dużo pokazuje, czy raczej to głównie ogólniki? Podzielicie się doświadczeniami?

kacper93
kacper93
11 miesięcy temu

Cześć, zlecałem motocontrolerom jakiś czas temu auto do sprawdzenia. Generalnie w trakcie jazdy próbnej gość zauważył że silnik nie pracuje równo potem podłączył komputer do auta i znalazł jakąś usterkę. Na youtube pokazują też jakie kwiatki udaje im sie znaleźć. ja polecam bo udało mi się uniknąć zakupu auta z wadą silnika.