Powiat

Na początku ubiegłego roku informowaliśmy naszych Czytelników o projekcie Lasów Państwowych „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, dotyczącym powstania nowej trasy dla turystów, łączącej Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze. Przetarg ogłoszono w grudniu, a umowa z wyłonionym w nim wykonawcą została właśnie podpisana. Inwestycja realizowana jest w partnerstwie Nadleśnictwa Siewierz i Nadleśnictwa Olkusz.

Pandemia jednak pokrzyżowała plany związane z przedsięwzięciem, które miało być gotowa jesienią 2020 roku. Siewierskie nadleśnictwo informuje, że istniała nawet groźba skreślenia projektu z planu. – Nie mogłem się z tym pogodzić, bo zrobiliśmy wszystko, by transgraniczna trasa między województwami śląskim i małopolskim powstała – przekonuje Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz dodając, że mimo kłopotów nie zatrzymano działań projektowych, trwały uzgodnienia terenowe.

Skąd pomysł na taką inwestycję? Nadleśnictwo Siewierz początkowo planowało utworzyć dojazd do jednego z dużych kompleksów leśnych, aby w sytuacjach kryzysowych, np. podczas pożaru, szybko się tam dostać. – Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – dodaje nadleśniczy Grzegorz Cekus.

Ogłoszony w grudniu 2020 roku przetarg wygrała firma Hucz z Boronowa. Wykonawca zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu 270 dni. – Po podpisaniu umowy z wykonawcą, inwestycja wraca do gry. I chociaż leśnicy z Siewierza twierdzą, że droga połączy Dąbrowę Górniczą z gminą Klucze w Małopolsce, to naszym zdaniem jest akurat odwrotnie – śmieje się Anita Fiuk-Gamrat, odpowiedzialna w Nadleśnictwie Olkusz za inwestycje i remonty.

Zgodnie z założeniami, droga będzie połączona z kilkunastoma istniejącymi już szlakami turystycznymi, pieszymi i rowerowymi.

– Na naszym terenie trasa będzie wiodła od drogi naprzeciw Zakładu Opiekuńczego – Leczniczego O. O. Kamilianów w Hutkach do Błędowa – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Marcin Polak. – Mam nadzieję, że uda nam się pójść krok dalej. Gdy inwestycja zostanie zrealizowana, wspólnie z nadleśnictwem Siewierz zastanowimy się nad ewentualnym wytyczeniem ścieżki rowerowej z Błędowa do Róży Wiatrów – dodaje.

Nowa droga będzie mieć 9 kilometrów długości, natomiast po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie drogami  powstanie sieć licząca blisko 30 kilometrów.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o