Ochotnicza Straż Pożarna z terenu powiatu olkuskiego dostanie dodatkowe wsparcie finansowe. Wszystko za sprawą konkursu „Bezpieczna Małopolska 2016″, w ramach którego Województwo przeznaczy środki na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom OSP z terenu Małopolski. W gronie laureatów znalazły się zastępy z gmin: Bolesław, Klucze, Olkusz oraz Wolbrom.

Konkurs „Bezpieczna Małopolska” realizowany jest od 2015 roku. Ma on na celu polepszenie warunków pracy strażaków, a tym samym poprawę bezpieczeństwa Małopolan. W ramach konkursu gminy otrzymują pomoc finansową na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa małopolskiego, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych (Grup Ratownictwa Specjalistycznego) z terenu województwa małopolskiego, które do realizacji zadań wykorzystują psy poszukiwawczo – ratownicze.

 
W roku 2015 udzielono pomocy finansowej 49 gminom, doposażając 111 jednostek OSP z terenu województwa małopolskiego w sprzęt ratowniczo – gaśniczy i umundurowanie na łączną kwotę w wysokości 450 658,50 zł.

W dniu 1 marca 2016 r. Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił nabór wniosków na kolejną edycję konkursu. Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 78 wniosków, które poddano ocenie formalnej. W dniu 12 maja 2016 r. Zarząd podjął uchwalę w sprawie zatwierdzenia wyników konkursu „Bezpieczna Małopolska 2016″, rekomendując udzielenie pomocy finansowej 56 gminom na łączną kwotę 797 289,00 zł.

Wśród laureatów znalazły się jednostki z Bolesławia, Klucz, Olkusza oraz Wolbromia. Najwięcej środków z pośród gmin naszego powiatu otrzymało OSP z Wolbromia. Wartość dotacji wyniosła niespełna 24 tys. zł. OSP z Klucz otrzymała 13,5 tys. zł, a jednostki z Bolesławia ponad 10 tys. zł. Olkuskie OSP dostanie do dyspozycji nieco ponad 8 tys. zł.

Środki te pozwolą zakupić sprzęt i umundurowanie niezbędne do funkcjonowania jednostek OSP. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, działania te mają strategiczne znaczenie, gdyż znacząco pozwolą podnieść stopień przygotowania operacyjnego OSP województwa małopolskiego oraz poprawić efektywność działań ratowniczych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze