osp sejmik 1

Tekst sfinansowany ze środków własnych autora
Prawie 1,7 mln zł środków budżetu województwa małopolskiego trafiło w latach 2015-2018 do gmin powiatu olkuskiego na polepszenie warunków pracy strażaków-ochotników poprzez remonty i termomodernizacje strażnic a także na nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wyposażenie osobiste ratowników do działań bojowych, a w tym roku także na dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Województwo Małopolskie od lat prowadzi dwa wyjątkowe w skali całego kraju programy wsparcia dla małopolskich ochotniczych straży pożarnych, uznając tym samym ich ogromną rolę przy realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa naszym mieszkańcom. Bo najczęściej to właśnie strażacy-ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia i to od ich umiejętności, odbytych szkoleń, wyposażenia i posiadanego sprzętu zależy nieraz ludzkie życie.

MAŁOPOLSKIE REMIZY. Od 2009 roku realizowany jest przez samorząd województwa program „Małopolskie Remizy”, którego celem jest udzielanie pomocy dla gmin na finansowanie prac remontowo-budowlanych oraz termomodernizacyjnych małopolskich strażnic oraz zagospodarowanie terenu wokół nich. Od początku funkcjonowania programu w całej Małopolsce zmodernizowanych zostało i jeszcze w tym roku zostanie w sumie 825 remiz. Województwo na ten cel przekazało już łącznie kwotę blisko 32 mln zł. Aby oszacować wartość wszystkich przeprowadzonych prac, trzeba by pomnożyć powyższą kwotę co najmniej przez dwa, gdyż program zakłada zabezpieczenie przez gminy tzw. wkładu własnego, w wysokości minimum 50% kosztów remontu.

W trakcie kadencji 2015-2018 gminy naszego powiatu bardzo chętnie korzystają z tego programu. W sumie, jako Sejmik wsparliśmy remont 18 podolkuskich remiz na kwotę blisko 800 tys. zł. Najwięcej tych środków trafiło do Gminy Trzyciąż (ponad 265 tys. zł) na remonty remiz w Trzyciążu, Imbramowicach, Porąbce i Michałówce. Za to aż 6 strażnic z Gminy Wolbrom uzyskało wsparcie na remonty, adaptacje i prace termomodernizacyjne (Strzegowa, Wierzchowisko, Sulisławice, Załęże, Lgota Wolbromska i Kąpiele Wielkie). Wartość małopolskiego wsparcia dla Gminy Wolbrom to prawie 250 tys. zł.

Ponad 100 tys. zł dotacji przekazaliśmy w tych latach Gminie Klucze na prace przy remizach w Chechle, Bydlinie i Bogucinie Dużym. Ponad 80 tys. zł na poprawę warunków w remizach w Podlipiu i Bolesławiu uzyskała Gmina Bolesław, blisko 50 tys. zł dotacji na termomodernizację remizy w Borze Biskupim trafiło do Gminy Bukowno, a stosunkowo najmniej, bo nieco ponad 40 tys. zł pozyskała Gmina Olkusz: na termomodernizację remizy w Zedermanie i remont strażnicy w Osieku.

Dzięki temu zdecydowanie poprawił się standard infrastruktury, wykorzystywanej przez miejscowych strażaków-ochotników – zarazem obniżone zostały koszty ich eksploatacji i ogrzewania. Remizy dziś pięknieją i tętnią życiem, przyciągając do służby w straży kolejne grupy młodych ludzi.

BEZPIECZNA MAŁOPOLSKA. Od 2015 roku realizowany jest program „Bezpieczna Małopolska”, w ramach którego gminy otrzymują pomoc finansową na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom małopolskich OSP. Środki te pozwalają im zakupić niezbędny sprzęt i umundurowanie. W latach 2015-2017 do konkursu mogły przystąpić tylko jednostki OSP nie należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), natomiast w tegorocznej edycji konkursu samorząd Województwa Małopolskiego umożliwił przystąpienie do konkursu wszystkim jednostkom OSP z Małopolski – dodatkowo mogły się one ubiegać o dofinansowanie do zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

osp sejmik 2

W latach 2015-2017 do 103 małopolskich gmin (321 jednostek OSP) trafił sprzęt za ponad 2,1 mln zł. W powiecie olkuskim w latach 2015-17 z budżetu województwa sfinansowano zakupy sprzętu za kwotę ponad 140 tys. zł. Największe dofinansowanie, bo prawie 68 tys. zł trafiło do Gminy Wolbrom, która z drugiej strony posiada najwięcej jednostek OSP funkcjonujących poza KSRG. Pozostałe dotacje trafiły do Gmin Klucze (30 tys. zł), Olkusz (22 tys. zł) i Bolesław (21 tys. zł).

Za to w tegorocznej edycji konkursu do gmin powiatu olkuskiego trafi rekordowa kwota 180 tys. zł, która zostanie przekazana do Klucz (80 tys. zł), Bukowna (50 tys. zł) i Olkusza (50 tys. zł) na dofinansowanie zakupów jednego średniego i dwóch lekkich samochodów pożarniczo-gaśniczych. Średni samochód pożarniczo-gaśniczy zostanie zakupiony przez Gminę Klucze do OSP Ryczówek, a lekkie auta trafią do jednostek OSP Bukowno Miasto i OSP Osiek.

BEZPIECZNA MAŁOPOLSKA. Samochody Strażackie.
Warto też przypomnieć, że dwie gminy z naszego powiatu: Bukowno i Klucze zostały Partnerami prowadzonego przez Województwo Małopolskie projektu „Bezpieczna Małopolska. Samochody Strażackie”, w ramach którego ww. gminy współfinansowały zakup dwóch średnich samochodów pożarniczych VOLVO FLD3C/FL dla przodujących jednostek OSP, działających w ramach KSRG. W każdym przypadku wartość zakupionego przed gminy pojazdu to ponad 685 tys. zł, a uzyskane z województwa unijne dofinansowanie wyniosło prawie 285 tys. zł. Samochody trafiły odpowiednio do OSP Stare Bukowno i OSP Bydlin.

Zaprezentowane powyżej działania samorządu Województwa Małopolskiego dobitnie świadczą, jak istotną rolę w ocenie władz Małopolski pełnią służby Ochotniczych Straży Pożarnych w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Małopolski. Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo nie ma ceny. A szczególnie w ostatnich latach w powiecie olkuskim nie brakowało ani wielkich pożarów, ani ekstremalnych zdarzeń pogodowych, ani awarii przemysłowych o dużej skali, czy innych tragicznych wydarzeń, podczas których mieszkańcy zawsze mogli liczyć na strażaków-ochotników.

Jako, że maj jest miesiącem, w którym strażacy obchodzą swoje święto pragnę raz jeszcze, również na łamach Przeglądu Olkuskiego wszystkim Druhnom i Druhom Ochotnikom, a także funkcjonariuszom PSP złożyć z tej okazji najserdeczniejsze życzenia.

Niech Wasz Patron, Święty Florian zawsze ma Was w opiece. Życzę, by Wasza codzienna służba dawała Wam jak najwięcej osobistej satysfakcji, mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie by pozwalała na spokojny powrót do domu, w którym znajdziecie wyrozumiałość najbliższych dla Waszego poświęcenia.

Marcin Cockiewicz
Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
5 lat temu

Brawo druhu gospodarzu ! 😆

bridget
bridget
5 lat temu

[quote name=”podatnik”]Tylko piać z zachwytu,właściwie płakać,kto to wszystko utrzymuje.[/quote]
Wystarcy zapytać mieszkańców Klucz-Osady, albo sąsiadów Eco Rock w Olkuszu, albo ludzi z Bukowna przy pożarze lasu, albo mieszkańców gminy Trzyciąż, gdy powódż zrywała mosty, a szadź zrywała linie energetyczne, albo ofiary wypadków drogowych, albo ludzi, którym trąba powietrzna zabrała wszystko, albo.. albo… albo…
Dlatego właśnie strażacy mają najwyższe społeczne zaufanie, nieosiągalne dla innych grup zawodowych, bo dla innych ryzykują własne życie i zdrowie i zawsze pomagają najszybciej.

podatnik
podatnik
5 lat temu

http://www.wiadomosciolkuskie.pl/aktualnosci/2014-jednostki-osp-w-dzialaniach-ratowniczych-w-2016-r świetne opracowanie.Na jeden powiat jak można przeczytać,14 samochodów PSP Olkusz z potężnym bydynkiem. Brak danych o Wolbromiu.OSP 98 samochodów ,57 remiz i jak autor podaje 4 karetki.Tylko piać z zachwytu,właściwie płakać,kto to wszystko utrzymuje.

Dyzio Marzyciel
Dyzio Marzyciel
5 lat temu

Z kolei odznakami „Zasłużony Dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej” uhonorowano… starostę Pawła Piasnego…
Patrzę i nie wierzę. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, jakież to zasługi dla pożarnictwa Ziemi Olkuskiej ma ten Pan? No chyba, że chodzi o te zasługi w Kluczach-Osadzie, gdzie całe olkuskie Pożarnictwo rzeczywiście miało gdzie i czym się i wykazać, i zasłużyć. Aaa… to wtedy szacun dla pomysłodawców-inicjatorów takiego odznaczenia dla Pana Starosty.

https://www.youtube.com/watch?v=6Qr7cCu-Zyo
Paweł Piasny obiecuje wywóz śmieci z Osady !!!

„Możecie mnie trzymać za słowo – 3 tygodnie i tych śmieci niespalonych nie będzie. „
23.10.2017

theon
theon
5 lat temu

Gdzie można się dowiedzieć ile z tej kasy idzie na łyżki , widelce , garnki, stołki i stoły biesiadne, ile na grille , szklanki , kieliszki i nalewaki do piwa ?