Powiat

W ostatnich tygodniach z przyczyn losowych nastąpiły zmiany osobowe w dwóch radach gmin w naszym powiecie. W gminie Trzyciąż, jako, że zamieszkuje ją poniżej 20 tys. mieszkańców, a do wyborów zgłosił się więcej niż jeden kandydat, konieczne było przeprowadzenie wyborów uzupełniających, w gminie Wolbrom do rady weszła kolejna kandydatka z wygranej w 2018 r. listy.

18 marca 2023 r. po ciężkiej chorobie odszedł wieloletni radny Rady Gminy Trzyciąż śp. Andrzej Dziuba, reprezentujący okręg wyborczy nr 12 w Zadrożu. Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, wobec tego, że do końca kadencji pozostało więcej niż 6 miesięcy, a w gminie Trzyciąż jest mniej niż 20 tys. mieszkańców Komisarz wyborczy ogłosił wybory uzupełniające do Rady Gminy Trzyciąż, wyznaczając ich datę na 18 czerwca 2023 r. Gdyby w okręgu wyborczym, w którym zostały ogłoszone wybory uzupełniające zarejestrowana liczba kandydatów była równa liczbie radnych wybieranych w danym okręgu (jeden), terytorialna komisja wyborcza uznałaby tego kandydata za wybranego z mocy prawa. Ponieważ jednak do wyborów zgłosiło się dwóch kandydatów, konieczne było przeprowadzenie pełnej procedury wyborczej w okręgu wyborczym nr 12, obejmującym Zadroże od nr 1 do nr 54, od nr 140 do nr 152, od nr 197 do nr 234, nr 241, nr 242.

W wyniku bardzo wyrównanego głosowania, które odbyło się 18 czerwca 2023 r. nowym radnym Rady Gminy Trzyciąż został Mariusz Grysak, który będzie pełnił swą funkcję do końca trwającej VII kadencji. W głosowaniu w Zadrożu wzięło udział 220 wyborców (59,62% uprawnionych do głosowania). Oddano 218 głosów ważnych i 2 nieważne. Nowy radny, który wygrał większością 2 głosów odebrał zaświadczenie o otrzymaniu mandatu i złożył ślubowanie na początku LXX sesji w środę 28 czerwca 2023 r.

W Wolbromiu przyczyna uzupełnienia składu rady była podobna – 24 maja 2023 r. zmarł radny reprezentujący Strzegową śp. Marcin Grzanka. Sytuacja związana z uzupełnieniem składu Rady Miejskiej w Wolbromiu, w związku z tym, że do końca kadencji jest więcej niż 6 miesięcy oraz w gminie Wolbrom mieszka ponad 20 tys. mieszkańców była proceduralnie łatwiejsza. W skład rady niemal automatycznie (po wyrażeniu zgody przez kandydatkę) weszła Lidia Malinowska, która w wyborach samorządowych w 2018 r. uzyskała kolejną po śp. Marcinie Grzance liczbę głosów z tej samej listy wyborczej.

Radna Lidia Malinowska złożyła ślubowanie i weszła w skład Rady Miejskiej w Wolbromiu bardzo szybko, bo podczas pierwszej sesji po śmierci swojego poprzednika, która odbyła się 1 czerwca 2023 r.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze