Olkusz

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Olkuszu były wyjątkowe. Świętowano także 30 -lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej. Po 30. latach służby z formacją pożegnał się Komendant Powiatowy KP PSP w Olkuszu st. bryg. Zbigniew Wrzesień.

We wtorkowy poranek na placu KP PSP w Olkuszu zebrali się strażacy oraz zaproszeni goście. – Celebrujemy kilka uroczystości. Po dwóch latach przerwy, zgodnie z ceremoniałem możemy przeprowadzić Powiatowy Dzień Strażaka. Na Ziemi Olkuskiej obchodzimy też 30 – lecie PSP. W ten jubileusz wspaniale wpisuje się służba komendanta Zbigniewa Września, który miesiąc po ustanowieniu PSP wstąpił w szeregi kadetów Szkoły Aspirantów w Krakowie i potem rozpoczął służbę w ówczesnym województwie katowickim. Po trzech latach rozpoczął służbę na Ziemi Olkuskiej i pełnił ją nieprzerwanie przez 27 lat. Proszę nie zapominać o olkuskich strażakach i odwiedzać komendę – mówił podczas uroczystości  nadbryg. Piotr Filipek, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP.

Zanim jednak pożegnano komendanta, uhonorowano zasłużonych funkcjonariuszy. Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej wyróżniono st. bryg. Zbigniewa Września; srebrną: mł. kpt. Alberta Barczyka, mł. kpt. Marcina Zębalę i druha Grzegorza Ziarno, a brązową: asp. Rafała Kanię, Wawrzyńca Dybała oraz Stanisława Góździa. Dyplomem za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych wyróżniono st. kpt. Pawła Papaja. Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: złoty – mł. bryg. Grzegorz Szczepara, a srebrne –  st. kpt. Paweł Papaj i mł. kpt. Patryk Krzykawski. Odznaką Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej uhonorowano ks. bryg. Władysława Kuliga.

Tradycyjnie strażackie święto było okazją do wręczenia awansów. Do stopnia starszego brygadiera awansowany został bryg. Zbigniew Wrzesień, do stopnia starszego kapitana – kpt. Mateusz Podsiadło i kpt. Krzysztof Pałka, do stopnia kapitana – mł. kpt. Przemysław Ścigaj i mł. kpt. Adam Janik, do stopnia starszego aspiranta – asp. Dawid Barczyk i  asp. Paweł Pałka, a do stopnia aspiranta – mł. asp. Rafał Kania. Na starszych ogniomistrzów awansowano ogn. Krzysztofa Pasicha i ogn. Sławomira Knapa; na ogniomistrzów – mł. ogn. Grzegorz Mola, mł. ogn. Michała Wojtonia oraz mł. ogn. Krystiana Redwana; na młodszych ogniomistrzów – st. sekc. Piotra Mola, st. sekc. Łukasza Kordaszewskiego, st. sekc. Damiana Dabka i st. sekc. Marcina Bratka, a na starszego sekcyjnego – sekc. Przemysława Czapnika.

Podczas święta strażackiej braci nie mogło zabraknąć życzeń od przybyłych gości. – Szanowni Strażacy, Drodzy Druhowie Ochotnicy, pracownicy administracji i obsługi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu! Wasza praca i poświęcenie zasługuje na najwyższe uznanie. Jako gospodarz powiatu, w imieniu własnym, a także wicestarosty Pauliny Polak, Zarządu i Rady Powiatu w Olkuszu, burmistrza i wójtów gmin powiatu olkuskiego oraz służb powiatowych – chcielibyśmy wyrazić wdzięczność za wasze zorganizowanie i zaangażowanie. Wasze ciężka praca zwłaszcza w dobie pandemii czy przy uruchomieniu i zabezpieczeniu powiatowego miasteczka dla uchodźców była bezprecedensowa i na zawsze zapisze się na kartach historii powiatu. Życzymy Wam. aby wasza służba każdego dnia była odbierana z należytym szacunkiem – mówił starosta Bogumił Sobczyk.

Trudna praca strażaków kojarzy się przede wszystkim z pożarami czy wypadkami. W minionych tygodniach formacja ta świetnie sprawdza się w pomocy naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, którzy uciekli do Polski przed wojną.  – Ostatnie lata i wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć pokazały, że wachlarz zadań służb jest bardzo szeroki. Dzięki gotowości i odwadze strażaków i druhów uchodźcy wojenni z Ukrainy znaleźli schronienie w wielu remizach OSP, w tym na terenie powiatu olkuskiego. Nieoceniona była także pomoc w organizacji miasteczka namiotowego na peronie LHS w Olkuszu. Doskonała współpraca, przekładająca się na efektywne reagowanie wszędzie tam, gdzie pomoc jest potrzebna natychmiast, może stanowić wzór dla innych jednostek – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie miejscowych instytucji i firm – jednym słowem wszyscy zaprzyjaźnieni i współpracujący od lat ze strażakami otrzymali symboliczne pamiątki. To także nieodłączna część strażackiego święta.

Zwieńczeniem wtorkowych uroczystości było pożegnanie odchodzącego na emeryturę komendanta. – Dziękuję, że jesteście tu dziś ze mną. Chciałbym, aby druhowie zapamiętali mnie jako tego komendanta, który robił wszystko, by pomóc, a nie zaszkodzić. Wszystkim Wam bardzo dziękuję – powiedział st. bryg. Zbigniew Wrzesień. 

Tego dnia padło wiele ciepłych słów pod adresem odchodzącego szefa strażaków. Życzeniom i podziękowaniom nie było końca. Obowiązki komendanta pełni teraz bryg. Michał Polak, dotychczasowy zastępca komendanta KP PSP w Olkuszu.

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Olkuszu były wyjątkowe. Świętowano także 30 -lecie powołania Państwowej Straży Pożarnej. Po 30 latach służby z formacją pożegnał się Komendant Powiatowy KP PSP w Olkuszu st. bryg. Zbigniew Wrzesień.
« 1 z 9 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze