Bolesław

Trwa budowa długo wyczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Bolesławia. Ma ona za zadanie wyprowadzić ciężki ruch z centrum miejscowości i ułatwić dostęp do terenów inwestycyjnych. Przedsięwzięcie warte ponad 7,5 mln zł ma zostać zrealizowane do października bieżącego roku.

Z roku na rok rośnie ilość ciężarówek przejeżdżających przez Bolesław. Ze względu na związane z tym niedogodności dla mieszkańców, samorządowcy nie ustawali w staraniach o pozyskanie środków na budowę traktu odciążającego centrum miejscowości. – Temat konieczności budowy drogi, która znacznie zmniejszyłaby natężenie ruchu, szczególnie ciężarowego, w centrum Bolesławia oraz tzw. „Ćmielówce”, ułatwiłaby dojazd do firm w Bukownie bez stwarzania uciążliwości dla mieszkańców Bolesławia oraz odblokowałaby nowe tereny inwestycyjne w Gminie Bolesław, był podejmowany wielokrotnie – przypomina wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

W lipcu 2019 roku doszło do zawarcia trójstronnego porozumienia pomiędzy Zarządem Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, Starostą Powiatu Olkuskiego i Wójtem Gminy Bolesław. Na jego podstawie zlecono opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej nowej trasy, zaczynającej się w okolicach skrzyżowania ul. Głównej z ul. Kluczewską w Bolesławiu i kończącej się na ul. Kolejowej w Bukownie, w okolicach strefy aktywności gospodarczej. Podjęto wówczas decyzję, że będzie ona miała status drogi powiatowej.

Budowa drogi realizowana jest w głównej mierze dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych. W ramach drugiego naboru w 2020 roku gmina Bolesław pozyskała z tego źródła 6 mln zł. Środki te zostały następnie przekazane na rzecz powiatu olkuskiego, pełniącego rolę inwestora, jako dotacja i wkład gminy w realizację projektu. – Umowę na realizację inwestycji podpisano w październiku 2021 roku, z terminem realizacji do października 2022 roku. Długość budowanej drogi to około 2 km. Do dziś wykonano wycinkę drzew z karczowaniem pni oraz przepusty drogowe. Aktualnie na całym odcinku są realizowane roboty ziemne – wylicza dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.

Inwestycja obejmuje także budowę skrzyżowania zwykłego z ul. Parkową, budowę skrzyżowania o ruchu okrężnym na połączeniu z ul. Kolejową w Bukownie, budowę poboczy, rowów przydrożnych, przepustów, kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego oraz zjazdów publicznych. – Wszystko to będzie kosztować wraz z nadzorami: inwestorskim i autorskim, 7 512 007,38 zł. Brakującą kwotę Gmina Bolesław zabezpieczyła stosowną uchwałą. Pochodzi ona z niezaangażowanych wolnych środków budżetowych – mówi wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.

W miniony wtorek plac budowy odwiedzili: sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Osuch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przedstawiciele władz samorządowych: starosta olkuski Bogumił Sobczyk i wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński, a także dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.

To przykład projektu w imię zasady: „Razem jesteśmy silniejsi”, czyli dobrej współpracy administracji rządowej i samorządowej, a także dobrego i konstruktywnego współdziałania samorządów różnych szczebli – mówił we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. – Dzięki wsparciu ministra Jacka Osucha, wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity i osobistej determinacji wójta gminy Bolesław, pierwsza obwodnica w historii powiatu stanie się faktem. Oddanie tej inwestycji usprawni ruch komunikacyjny w gminie Bolesław, spowoduje, że atrakcyjność regionu niewątpliwie wzrośnie, ale co najważniejsze dla mieszkańców gminy Bolesław i powiatu olkuskiego – cały ruch z centrum Bolesławia zostanie wyprowadzony, a komfort życia mieszkańców na pewno się poprawi – wtórował mu starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
1 rok temu

 a.n.q.a. dotarło ??

kolo
kolo
1 rok temu

a.n.q.a. , kiedy się nauczysz pisać takie artykuły? Zaczyna sie od mapy inwestycji .. Może #Krawczyk ci wyjaśni i nauczy? To geniusz..