centrum Imbramowic

Już wkrótce, dzięki środkom unijnym, centrum Imbramowic czeka diametralna zmiana. W ramach kontynuacji prac rewitalizacyjnych i dofinansowaniu z funduszy europejskich powstanie tu plac sportowo-rekreacyjny ze ścieżką tematyczną, kortem tenisowym i torem rowerowym. Zostaną też wybudowane piękne alejki spacerowe otoczone zielenią, a przy remizie OSP – przestrzeń na potrzeby lokalnych jarmarków oraz imprez kulturalnych, czy religijnych. Wypięknieje także teren nad rzeką Dłubią, gdzie zaplanowano urokliwy park. Koszt inwestycji to nieco ponad 2 mln zł, z czego 1,3 mln zł Gmina pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Umowę gwarantującą dofinansowanie zadania z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na ręce wójta gminy Trzyciąż Romana Żelaznego przekazał w obecności radnego wojewódzkiego Marcina Cockiewicza wicemarszałek Stanisław Sorys.

umowa imbramowice1

Położone w powiecie olkuskim i zamieszkałe przez około pięciuset mieszkańców Imbramowice, to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów oraz rzesze pielgrzymów, przybywających do tutejszego Sanktuarium Męki Pańskiej przy Klasztorze Sióstr Norbertanek. Dzięki środkom unijnym, centrum wsi będzie jeszcze bardziej atrakcyjne i przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i pątników.

– Mieszkańcy, a także turyści tak licznie odwiedzający nasz region dostrzegają zmiany, jakie zachodzą nie tylko w miastach, ale także w naszych sołectwach. To wszystko w dużej mierze zasługa rewitalizacji sukcesywnie przeprowadzanej w każdym zakątku Małopolski. Na realizacje projektów, które upiększają miejscowości w całym województwie oraz sprawiają, że mieszkańcom żyje się po prostu przyjemniej w ich małych ojczyznach przeznaczyliśmy ponad 600 mln zł z RPO WM 2014-2020 – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Dzięki przekazanej wójtowi Żelaznemu przez marszałka umowie, do końca 2019 roku w Imbramowicach – tuż przed remizą OSP, nieopodal zabudowań klasztornych, powstanie plac, na którym będą organizowane okresowe, cykliczne jarmarki. Mieszkańcy i turyści będą mogli zaopatrzyć się tu podczas nich w lokalne i regionalne produkty. Poprawią się także warunki dla organizacji w tym miejscu imprez okolicznościowych i kulturalnych, integrujących lokalną społeczność. Z myślą o mieszkańcach, jak również o pielgrzymach zaplanowano tu zielony, przytulny i oświetlony skwer, na którym nie zabraknie ławeczek oraz pergoli z pnącymi roślinami. Teren zostanie oznakowany- pojawi się nowy witacz z nazwą miejscowości, informacyjne gabloty, a z myślą o przemierzających Imbramowice na dwóch kółkach – stojaki rowerowe.

Dzięki adaptacji pobliskiego boiska sportowego, mieszkańcy zyskają przestrzeń sportowo-rekreacyjną. Powstanie tu tor do jazdy na rowerze w kształcie zamkniętej pętli z niewielkimi przeszkodami oraz nowoczesny kort tenisowy. Powstanie też siłownia „pod chmurką” oraz oświetlone alejki spacerowe otoczone roślinnością. Na miejscu zaplanowano również ścieżkę tematyczną, łączącą ćwiczenia fizyczne z aktywnością umysłową, dedykowaną zwłaszcza starszym i niepełnosprawnym.

To jednak nie wszystko. Nad rzeką Dłubnią powstanie urokliwy park, do którego będzie prowadzić oświetlona stylizowanymi latarniami droga dojazdowa w kierunku Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Centralnym punktem parku będzie, stanowiące już dziś lokalną atrakcję, ujście wypływającej wody. Miejsce to, znajdujące się w samym centrum, ok. 250m od placu przed remizą oraz 150m od przyklasztornej bramy, jest aktualnie mocno zaniedbane i trudno dostępne. Zaplanowane prace pozwolą uporządkować teren, nasadzić różnorodną roślinność nawiązującą do ogrodu klasztornego, a także nieopodal „strumyka” wybudować fontannę.

Dzięki staraniom władz gminy w tym roku rozpoczęto przygotowania do tej dużej inwestycji, wykonano już remonty dróg prowadzących do lokalnych atrakcji, a także wybudowano chodnik wzdłuż drogi powiatowej. Nie zabraknie też nowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych i autobusów w rejonie przystanku autobusowego w kierunku miejscowości Wysocice.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tom2
tom2
5 lat temu

[quote name=”anka”]Brawo Pani Redaktor, jedyna, która potrafi napisać ,, dzięki środkom unijnym”, reszcie jakoś przez gardło to nie przechodzi. Gratuluję niezależności i pisania prawdy!!!!!!![/quote]
Jak to jest? Jedne Gminy dostają kasę na rewitalizacje a inne nie, bo za mało punktów. Może gorzej napisany wniosek. Może komisja oceniająca uzna że w tej Gminie nie spełni się ta inwestycja, że gdzie indziej bardziej bardziej zasadna?
mam nadzieję, że nie decyduje sympatia. Jakie są kryteria oceny i przyznawania dotacji.?

Piotrek J.
Piotrek J.
5 lat temu

A co z Wąwozem Ostryszni, tym pięknym i historycznym miejscem (bitwa pod Imbramowicami w 1863)?

Kaczka Dziwaczka
Kaczka Dziwaczka
5 lat temu

„…nad rzeką Dłubnią..”

anka
anka
5 lat temu

Brawo Pani Redaktor, jedyna, która potrafi napisać ,, dzięki środkom unijnym”, reszcie jakoś przez gardło to nie przechodzi. Gratuluję niezależności i pisania prawdy!!!!!!!