Można śmiało powiedzieć, że współczesny młody człowiek, to ktoś, komu cyfrowe technologie informacyjno-komunikacyjne towarzyszą już od kołyski, stając się jego naturalną częścią. Już jako niemowlaki jesteśmy fotografowani przez najbliższych, występujemy w niezliczonych filmach rodzinnych, a portale społecznościowe dokumentują nasze życie na różne sposoby. Dzięki tym technologiom żyje nam się łatwiej i nie jesteśmy już tak anonimowi. Technologie cyfrowe stały się zarówno popularne, jak i użyteczne. Z jednej strony podnoszą jakość naszego życia i wspierają nas w każdej dziedzinie, ale musimy również pamiętać, że mogą być dla nas równie niebezpieczne i szkodliwe!
O tych wszystkich zagrożeniach jakie niesie współczesna cyfrowa technologia mówiły zaproszone do Szkoły Podstawowej nr4 w Olkuszu przedstawicielki Powiatowej Komendy Policji w Olkuszu: st. sierż. Marika Guzik-Gajda oraz sierż. szt. Małgorzata Chojnacka , które na spotkaniu z uczniami i rodzicami poruszały problem „Cyberprzemocy”.
Prowadziły one dwa spotkania z uczniami klas IV a i IV b (15.03.2016, 21.04.2016) oraz pogadankę dla rodziców (18.04.2016). W rozmowie z rodzicami, Pani Marika zwracała szczególną uwagę na zagrożenia, jakie czekają na najmłodszych użytkowników Internetu (oszuści, złodzieje, grupy przestępcze). Bardzo cenne były rady i wskazówki dla rodziców jak ustrzec najmłodszych przed tymi niebezpieczeństwami i jak się przed nimi bronić, gdzie szukać pomocy i jak reagować w sytuacji zagrożenia. Cenne były przykłady i praktyczne porady, jakie Pani st. sierż. Marika Guzik-Gajda dawała rodzicom, czerpiąc ze swojego osobistego doświadczenia i praktyki zawodowej.
Na długo spotkanie z Paniami policjantkami zapamiętają uczniowie klas IV, dla których było to podwójne przeżycie. Z jednej strony mogli posłuchać rad i uzyskać wiele cennych informacji dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu od fachowców, profesjonalistów mających na co dzień do czynienia z cyberprzemocą, a dodatkowo spotkać się osobiście z POLICJĄ. Był to czas wyłącznie dla nich, młodzi ludzie mogli swobodnie porozmawiać z Paniami policjantkami na interesujące ich tematy, zadawać pytania, słuchać rad i ostrzeżeń.
Taki czas spędzony w miłej i przyjacielskiej atmosferze nie tylko może w przyszłości zaowocować bardziej bezpiecznym i przemyślanym korzystaniem z nowoczesnych cyfrowych technologii, ale przede wszystkim zbuduje w młodych ludziach poczucie więzi i zaufania do STRÓŻÓW PRAWA!
To bardzo przydatna i potrzebna inicjatywa, która nie tylko edukuje młode pokolenie, ale również wzmacnia relacje.
SP 4 w Olkuszu