Bukowno

Od kilku lat na „Skałce” w Bukownie działa Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny, Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej oraz „Kawiarenka pod Parasolem”, czyli grupa wsparcia dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Wszystko działa pod egidą Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”, które otrzymało nagrodę Marszałka Małopolski w konkursie „Kryształy Soli” dla najlepszej organizacji pozarządowej. Teraz „Skałkę” odwiedzili przedstawiciele samorządu Województwa Małopolskiego.

Centrum wsparcia odwiedzili niedawno Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego oraz radny wojewódzki Andrzej Wójcik. Goście mieli okazję zobaczyć zajęcia treningu umiejętności społecznych, przedszkole terapeutyczne oraz indywidualną terapię w salach specjalistycznych. Jednak przede wszystkim wizyta w Bukownie była okazją do poznania dzieci korzystających z Centrum Wsparcia oraz przedszkolaków ze „Smykałki” i ich rodziców. – Długo będę wspominać wizytę, a zwłaszcza ludzi, których miałam przyjemność poznać. Mieliśmy wielką radość ze spotkania z cudownymi dziećmi i rodzicami z „Kawiarenki pod Parasolem”, przedszkolakami ze ,,Smykałki” oraz uczestnikami projektu Wczesnej Interwencji. Zetknęliśmy się z metodami pracy terapeutycznej, podziwialiśmy i testowaliśmy działanie sprzętów oraz pomocy dydaktycznych, a także wysłuchaliśmy historii związanej z odnowieniem budynku po dawnej szkole „Na Skałce”. Największe podziękowania oraz wyrazy ogromnego podziwu składam dla wszystkich pracowników oraz osób tworzących Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Dzięki ogromnym sercom ta placówka może poszczycić się wysokim poziomem opieki nad podopiecznymi. Nie bez powodu stowarzyszenie zostało tegorocznym laureatem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych małopolskich organizacji pozarządowych „Kryształy Soli” – mówiła Iwona Gibas z zarządu województwa.

Działalność Stowarzyszenia niemalże od początków jego istnienia dobrze zna radny wojewódzki z Olkusza Andrzej Wójcik. – Członkowie „Res Sacra Miser” swoją pracą, uporem, świetnymi pomysłami i konsekwencją w działaniu wiele dokonali przez te wszystkie lata. Miejsce dla dzieci z niepełnosprawnością, które stworzyli na „Skałce”, to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”. Cieszę się, że mamy w naszym powiecie  tak prężnie działająca organizację pozarządową. Znając kreatywność i zaangażowanie osób ze Stowarzyszenia, pomysłów na kolejne działania im nie zabraknie – mówi radny Andrzej Wójcik.

Stowarzyszenie od lat prowadzi szereg działań skierowanych do dzieci z niepełnosprawnością.  Przypomnijmy, że Nagroda Grand Prix „Kryształy Soli” została przyznana właśnie za „całokształt pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w szczególności najmłodszych dzieci, nieustanne wsparcie w opiece terapeutyczno – rehabilitacyjnej nie tylko podopiecznych, ale również ich bliskich oraz konsekwentne obalanie stereotypów dotyczących osób z niepełnosprawnościami poprzez realizację poruszających kampanii społecznych”.

fot. UMWM

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze