Miejscy radni zaakceptowali projekt sztandaru miasta i gminy Olkusz. Inicjatywa utworzenia takiego symbolu Olkusza pojawiła się jeszcze w ubiegłej kadencji. Za wykonanie sztandaru zapłacą z własnej kieszeni radni. Ilu z nich zdecyduje się na taki wydatek?
Sztandar to pomysł grupy samorządowców, którzy w ten sposób chcieli uczcić dwudziestolecie samorządu gminnego. – Dla podkreślenia niezaprzeczalnego wpływu samorządu terytorialnego na życie obywateli naszego miasta i gminy występujemy z inicjatywą ustanowienia sztandaru miasta i gminy Olkusz, jako symbolu wyróżniającego pośród innych instytucji i organizacji. Ponadto deklarujemy gotowość pełnego zaangażowania się w realizację wyżej wymienionego projektu, włącznie z pokryciem kosztów finansowych – pisali w czerwcu 2010 roku Jan Kucharzyk, Józef Sarecki, Apolinary Ćwięczek, Andrzej Ryszka i Włodzimierz Łysoń.
Opracowaniem heraldycznym projektu sztandaru zajęli się dr Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zasiadają w krakowskim oddziale Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Ustalony wzór został zatwierdzony przez Ministra Cyfryzacji i Administracji i pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną.
Jak będzie wyglądać sztandar? Na prawej, czerwonej stronie widnieć ma godło Polski – Orzeł Biały w wersji urzędowej. Pośrodku lewej, srebrnej strony znajdzie się herb miasta i gminy Olkusz. Nad nim będzie napis Civitas Argentea (łacińska wersja nieformalnego tytułu „Srebrne Miasto”, jakim często określa się Olkusz z racji jego górniczych tradycji). Pod napisem umieszczona zostanie nazwa miasta – Olkusz. Pod herbem zaplanowano napis 1257 – 2012, a drugiej linii – Wierni dziedzictwu. – Daty umieszczone na sztandarze nawiązują do dziejów samorządu olkuskiego. Pierwsza z nich – rok 1257, to data najstarszej wzmianki o Olkuszu. Jak się współcześnie przypuszcza jest ona zapewne niezbyt odległa od lokacji miasta na prawie niemieckim, a w każdym razie poświadcza istnienie już wówczas tej miejscowości. Z kolei druga z dat – 2012, to rok ostatecznego ustanowienia przez władze samorządowe sztandaru Olkusza. Umieszczona w dolnej części płata sztandaru dewiza przywołuje jedną z naczelnych wartości, którym służyć mają władze Olkusza, a mianowicie stanie na straży dziedzictwa historycznego i kulturowego tej wspólnoty samorządowej (Wierni dziedzictwu). Dewiza ta nawiązuje do nauczania Jana Pawła II i została zaczerpnięta z homilii wygłoszonej przez Papieża podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w Gnieźnie w dniu 3 czerwca 1979 r. Biało-żółto-czerwone barwy szarfy i kokardy sztandaru nawiązują do barw i proporcji poszczególnych pasów flagi województwa małopolskiego. W sztandarze Olkusza do województwa małopolskiego nawiązuje również głowica (grot), mająca kształt Orła wojewódzkiego. Dodajmy, iż również w herbie powiatu olkuskiego podkreślony jest związek z historycznym regionem – ziemią krakowską, której administracyjną kontynuacją jest współczesne województwo małopolskie. Poprzez wprowadzenie do głowicy sztandaru miasta Olkusza Orła wojewódzkiego powstaje spójny zespół symboli wszystkich trzech wspólnot samorządowych: miasta – powiatu – województwa – podkreślają w opisie projektu dr Wojciech Drelicharz i dr hab. Zenon Piech
Zgodnie z regulaminem używania sztandaru opiekę nad symbolem miasta sprawuje przewodniczący rady miejskiej w Olkuszu, a w szczególności członkowie pocztu sztandarowego. Sztandar używany będzie głównie podczas uroczystych sesji rady miejskiej, nadawania honorowych tytułów, państwowych, powiatowych i gminnych uroczystości oraz ceremonii pogrzebowych zasłużonych dla miasta obywateli. W innych przypadkach decyzje o możliwości wykorzystania sztandaru podejmuje przewodniczący rady miejskiej w porozumieniu z burmistrzem. Gdy już sztandar zostanie wykonany, miejscy radni wybiorą spośród siebie poczet sztandarowy: chorążego i dwuosobową asystę. Kadencja pocztu pokrywa się z kadencją rady miejskiej.
Za projekt sztandaru gmina zapłaciła około 3 tys. złotych. Wykonanie może kosztować około 9 – 10 tys. złotych. – To nie zostanie sfinansowane z budżetu miasta. W najbliższym czasie zwrócimy się do radnych tej i poprzedniej kadencji oraz inicjatorów z zapytaniem, czy są zainteresowani pokryciem kosztów wykonania sztandaru – zapowiada naczelnik Wydziału promocji olkuskiego magistratu Waldemar Czarnota.
Myślę, że to podatnicy zapłasą za w/w sztandar. Lada dzień „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” może Owsiak coś odpali ??? 😛
cyt: „Ponadto deklarujemy gotowość pełnego zaangażowania się w realizację wyżej wymienionego projektu, włącznie z pokryciem kosztów finansowych – pisali w czerwcu 2010 roku Jan Kucharzyk, Józef Sarecki, Apolinary Ćwięczek, Andrzej Ryszka i Włodzimierz Łysoń.”
TO BYŁA PRZEDWYBORCZA OBIETNICA KANDYDATÓW PO. CIEKAWE CZY WYSKOCZĄ TERAZ Z KASĄ. Chyba ni, bo już czekają na pozostałych Radnych. OBŁUDA!!!
A MOŻE CZAS NA NOWĄ KAMPANIE WYBORCZĄ W WYKONANIU TEJ SAMEJ GRUPKI???