góra ornatu Kopiowanie

Dzięki pozyskanym w 2015 roku środkom finansowym z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz środków własnych, w Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przeprowadzono pełną konserwację zabytkowego ornatu stanowiącego własność parafii pw. Św. Katarzyny w Wolbromiu. Odnowiony zabytek został ostatnio zaprezentowany wiernym.

Piękny i unikatowy ornat ze zbiorów wolbromskiej parafii składa się z kilku rodzajów tkanin, z których najcenniejsze są: XV-wieczna późnogotycka preteksta kolumnowa w tylnej części ornatu oraz XVII-wieczna jedwabna tkanina z boków ornatu. Preteksta stanowi jeden z rzadkich przykładów zachowanych do dzisiejszych czasów haftów figuralnych płaskich. Tkanina ta została podzielona w układzie wertykalnym na trzy pola, w tym jedno pole zostało przecięte na drodze zmian w kroju szat liturgicznych i nie zachowało się do dnia dzisiejszego w całości. Haft figuralny z kolumny przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Katarzynę i św. Barbarę. Boki ornatu uszyto z tkaniny, która pochodzi najprawdopodobniej z Francji i wykonana została w stylistyce kompozycji tureckich z motywami roślinnymi. Kolumna z przedniej części ornatu to tkanina prezentująca adaptacje historyzmu i obecności tzw. neostyli w historii tekstyliów. Datowana jest na przełom XIX i XX wieku.

Jak informują konserwatorzy – w przeszłości ornat poddawany był kilkakrotnie naprawom, które doprowadziły do utraty jego wartości artystycznych. Obiekt był bardzo zakurzony i zabrudzony, a także pełen licznych przetarć i zacieków. Bardzo kosztowna specjalistyczna renowacja i pełna konserwacja cennego zabytku została przeprowadzona przez fachowców z Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Działania te były poprzedzone profesjonalnymi badaniami mikrobiologicznymi oraz badaniami laboratoryjnymi, które pozwoliły precyzyjnie określić technologię użytych materiałów.

– Otrzymaliśmy propozycję przekazania zabytkowego ornatu do Krakowa, ale wolałem zachować go w Wolbromiu. Dołożymy wszelkich starań, aby ten piękny element stroju liturgicznego, który jest świadectwem minionych wieków oraz piękna dawnej liturgii sprawowanej w rycie trydenckim został odpowiednio zabezpieczony i eksponowany – poinformował proboszcz Zbigniew Luty, który zaprezentował wiernym efekt renowacji wraz z informacjami o zabytku podczas niedzielnych mszy świętych.

ornat cały Kopiowanie

fragment Kopiowanie

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pavv
pavv
9 lat temu

Ministra Kultury i Dziewictwa Narodowego