Jaroszowiec

Krakowski Park Technologiczny wydał decyzję o wsparciu dla zakładu produkcyjnego firmy Glassolutions w Jaroszowcu. Wsparcie zostanie udzielone w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Spółka zainwestuje w swój zakład produkcyjny 75 mln zł.

Polski sektor produkcji stolarki otworowej jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Rocznie w naszym kraju produkuje się ok. 16 mln sztuk okien, z czego ponad 60% sprzedawanych jest na eksport, głównie na rynek Unii Europejskiej. Od dekady średni roczny wzrost produkcji okien w Polsce wynosi ok. 5-7% rocznie. Do wyzwań stawianych przez rynek dostosowuje się firma Glassolutions, która zdecydowała się na rozbudowę i unowocześnienie swojego zakładu w Jaroszowcu.

Inwestycja w rozwój technologii produkcji w naszych zakładach wynika z potrzeby nieustannego udoskonalania produktów, które muszą sprostać tak wymaganiom prawnym, wynikającym z nowelizacji przepisów, jak i stale zwiększającym się oczekiwaniom klientów. Modernizacja i rozbudowa zakładu w Jaroszowcu zwiększy naszą efektywność produkcyjną, co bezpośrednio przełoży się na wyższe możliwości w zakresie zaspokajania dynamicznie rosnącego zapotrzebowania na szyby zespolone, zgłaszanego przez klientów z sektora okiennego  – mówi Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Glassolutions & Saint-Gobain Glass.

Firma Glassolutions należy do międzynarodowej Grupy Saint-Gobain. W niedalekiej przyszłości spółka zamierza zainwestować 75 mln złotych w automatyzację swojego zakładu produkcyjnego. Planowana inwestycja obejmie budowę nowej hali produkcyjnej o powierzchni 5250 metrów kwadratowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zmiany zostaną wprowadzone także w obecnie istniejącej części zakładu. Przeprowadzona zostanie m.in. budowa zautomatyzowanego, wysokowydajnego magazynu szkła umożliwiającego przechowywanie i procesowanie około 100 gatunków szkła niezbędnego do bieżącej produkcji, a także montaż linii rozkroju szkła FLOAT, robotyzacja istniejących linii produkcyjnych oraz budowa placu manewrowego o powierzchni ok. 4000 m2.

Projekt realizowany będzie dzięki pomocy Polskiej Strefy Inwestycji. Wsparcie w ramach tej inicjatywy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego CIT lub PIT, na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana zarówno na terenach prywatnych jak i publicznych. O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni, jak i duży przedsiębiorca. W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim operatorem PSI jest Krakowski Park Technologiczny.

Obecne fabryka Glassolutions w Jaroszowcu jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Grupy Saint-Gobain w Polsce i jednym z czołowych zakładów produkcyjnych w powiecie olkuskim. Planowana inwestycja pozwoli dodatkowo zredukować emisyjność zakładu i zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko naturalne. Sama rozbudowa hali oznacza również nowe miejsca pracy, zaś wdrożenie nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji podniesie komfort pracy zatrudnionych.

Projekt w ramach programu Polska Strefa Inwestycji realizowany będzie w kilku etapach. Termin zakończenia prac planowany jest na 31 grudnia 2025 roku. To już druga inwestycja Grupy Saint-Gobain w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Pierwsza miała miejsce w 2021 roku.

Fot.: Krakowski Park Technologiczny

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze