Olkusz

Przypominamy, że w 2021 roku zamek w Rabsztynie przeszedł gruntowną modernizację, zmieniając się tym samym w prawdziwą perłę Szlaku Orlich Gniazd i jeszcze tego samego roku zostając laureatem kategorii głównej konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Zabytek Zadbany”. Od tego czasu rabsztyńska warownia stała się również stałym miejscem wielu ciekawych wydarzeń dla mieszkańców, odwiedzanym ponadto przez kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie. Wszystkich z pewnością ucieszy zatem informacja, że jeszcze w bieżącym roku rozpoczną się prace, w ramach których powstaną m.in. nowe, atrakcyjne ekspozycje na zamku górnym i średnim! Aż 92,64% kosztów tej inwestycji pokryje ponadto dofinansowanie pozyskane przez władze Gminy Olkusz.

„Zamek w Rabsztynie posiada ogromny potencjał turystyczny, dlatego konsekwentnie realizujemy kolejne zadania, które z jednej strony mają na celu ochronę tego cennego zabytku dla potomnych, a z drugiej dostosowanie obiektu do potrzeb i oczekiwań zwiedzających. Nowe ekspozycje, jakie powstaną na zamku, z pewnością wzbogacą ofertę turystyczną oraz przyciągną nowych zwiedzających. Potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez nas działań w zakresie ochrony i udostępnienia zabytków są chociażby prestiżowe nagrody «Zabytek Zadbany». Ostatnio otrzymaliśmy bowiem takie wyróżnienie za adaptację budynku Dawnego Starostwa oraz piwnic Kwartału Królewskiego i Ratusza, w których mieści się ekspozycja Podziemnego Olkusza, a przed trzema laty odebrałem nagrodę w kategorii «właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem» właśnie dla rabsztyńskiej warowni. – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz burmistrz Roman Piaśnik.

Cały projekt „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w Gminie Olkusz” składać się będzie z kilku elementów: największą atrakcją dla zwiedzających będzie utworzenie nowych ekspozycji w pomieszczeniach zamku średniego oraz na zamku górnym. Przypominamy, że w 2017 roku w obrębie zamku średniego odkryto pomieszczenia, które zabezpieczono wówczas przeszklonym pawilonem, a obok, nad odkrytą wieżą narożną, utworzono taras widokowy. Teraz w pomieszczeniach zamku średniego powstanie ciekawa ekspozycja przybliżająca historię warowni.

Jeszcze przed jej utworzeniem konieczne będzie jednak wykonanie niezbędnych prac remontowo-konserwatorskich, takich jak np. izolacja na wieży zamku średniego, konserwacja murów czy wymiana sufitów w pawilonie. Na zamku górnym miejsce będą miały ponadto prace wykończeniowe, w tym montaż stolarki okiennej i drzwi oraz wykonanie sufitów, posadzek i balustrad. Konieczne będzie także doposażenie instalacji elektrycznych i monitoringu.

Warto zaznaczyć, że w ekspozycji pokazane zostaną zachowane relikty tzw. hypocaustum, czyli systemu ogrzewania, jaki funkcjonował przed laty na zamku. W oryginalnych wnętrzach zostaną na dodatek zamontowane odnalezione w trakcie prac archeologicznych elementy portalu oraz kominka. Ustawione zostaną również standy informacyjne, prezentery multimedialne, gdzie zwiedzający znajdą informacje dotyczące historii warowni, gra edukacyjna dla dzieci oraz wirtualny spacer po zamku. Jedno z pomieszczeń zostanie natomiast zaadaptowane na sklepik oraz salkę edukacyjną dla zwiedzających, a dodatkową atrakcją będzie replika zbroi oraz armaty. W zamku górnym także ustawione zostaną ekspozytory oraz prezentery multimedialne przybliżające m.in. proces budowania obiektów obronnych w średniowieczu czy funkcje poszczególnych części warowni: ekspozycje powstaną w oparciu o scenariusz wystawy, jaki powstał na zamówienie władz Gminy Olkusz.

Poza stworzeniem obu ekspozycji, w ramach opisywanej inwestycji, wykonane zostanie na dodatek zabezpieczenie konstrukcyjne węzła bramnego wraz niezbędnymi pracami remontowo-konserwatorskimi, dotyczącymi m.in konserwacji murów czy wymiany okien. Modernizację przejdzie nawet iluminacja warowni, jako że dotychczasowe lampy zastąpi oświetlenie w technologii LED: zostanie ono rozszerzone również o trakt prowadzący do zamku, a pod mostem stanie skrzynka przyłączeniowa, która ułatwi organizację imprez pod warownią.

Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu zgłosiło się łącznie siedmiu wykonawców: jako najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Ekspos z Otwocka, która zadeklarowała się wykonać wszystkie powyższe prace za kwotę 2 158 995,00 złotych. Oznacza to, że opiewające na kwotę 2 milionów złotych dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakie pozyskały na to zadanie władze Gminy Olkusz, pokryje aż 92,64% wszystkich kosztów! W tym samym przetargu wybrano także firmę, która, na zlecenie Gminy Olkusz, będzie pełniła nadzór inwestorski nad rozbudową zamku w Rabsztynie.

UMiG w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze