zamek rabsztyn

W tym roku zamek Rabsztyn nie będzie dostępny dla turystów. Powodem jest zaplanowana na nadchodzące miesiące realizacja dwóch projektów, na które gmina Olkusz otrzymała unijne dotacje.

Rabsztyńska warownia jest często odwiedzana przez mieszkańców i przyjezdnych. Teraz chętni do zwiedzania muszą uzbroić się w cierpliwość.  – Wszystkich turystów proszę o wyrozumiałość. Niestety, zaplanowanych robót nie da się wykonać nie zamykając obiektu, przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających. Chcemy, aby to miejsce stawało się coraz bardziej atrakcyjne dla turystów. Dlatego też sukcesywnie od kilku lat inwestujemy zarówno w sam zamek, jak i jego otoczenie. Zapewniam, że po zakończeniu inwestycji zamek w Rabsztynie stanie się jeszcze bardziej interesujący  – mówi olkuski burmistrz Roman Piaśnik.  

W magistracie właśnie rozstrzygnięto przetarg na projekt pn. „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego wraz z organizacją placu archeologicznego na zamku w Rabsztynie w gminie Olkusz”. Zadanie obejmuje wykonanie stabilizacji i zabezpieczenia ostańca wapiennego pod zamkiem górnym, czyli: wykonanie robót niwelacyjnych, oczyszczenie skarpy skalnej, wykonanie doraźnych prac stabilizacyjnych, wzmocnienie spękanych fragmentów z zastosowaniem stalowych kotew, oczyszczenie szczelin i wypełnienie. Poza tym zabezpieczeniu i konserwacji ulegnie północny mur obwodowy zamku od ostańca skalnego do węzła bramnego. Wszystkie prace poprzedzone będą odgruzowaniem dziedzińca pomiędzy ostańcem skalnym a murem obwodowym. Dzięki temu odsłonięte zostaną zagruzowane partie muru i ostańca.
Realizacją inwestycji zajmie się wyłoniona w przetargu firma Renowo sp. z o. o. z Jaworzna, która zaoferowała wykonanie prac i pięcioletni okres gwarancji za kwotę 826 266,66 złotych brutto. Unijne dofinansowanie wynosi 500 000,00 złotych.

W przyszłym roku na rabsztyńskim zamku zostanie zakończony jeszcze jeden projekt. Przypomnijmy, że zgodnie z jego założeniami w warowni powstanie podziemny pawilon, w którym mieścić się będzie punkt informacyjny, węzeł sanitarny oraz kawiarnia. Projekt obejmuje też budowę strefy rekreacyjnej ze sceną, trawiastymi tarasami i nawierzchnią dziedzińca. Planowane jest także przeprowadzenie zabezpieczeń i konserwacji murów pałacu oraz wykonanie badań archeologicznych.
Na ten cel gmina otrzymała 1 709 387,32 złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11 Oś 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu to 3 114 883,65 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
3 lat temu

Jedno jest pewne, w dziejach Olkusza to będzie najdroższa knajpa 😉