fds 2019

Gminy i powiaty mogą już składać wnioski o dotacje na drogowe remonty w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Nabór trwa do 15 kwietnia.

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie informuje, że w ramach podziału środków w 2019 roku na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy została ustalona kwota w wysokości 298 120 004, 89 złotych. Pierwszeństwo mają wnioski złożone przez samorządy i zakwalifikowane w ubiegłym roku do otrzymania dotacji w ramach ostatniej edycji „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Limit na dofinansowanie zadań wieloletnich, których realizacja może rozpocząć się w tym roku, wynosi 73 433 654,24 złote na każdy kolejny rok.

– To środki, dzięki którym także na poziomie lokalnym będą mogły szybciej powstawać bezpieczne i nowoczesne drogi. Z perspektywy mieszkańców oznaczają one lepszy dojazd do szkół, sklepu, ośrodka zdrowia czy większego miasta. Dlatego zachęcam do składania wniosków i skorzystania z tego dofinansowania – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na briefingu prasowym dotyczącym naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. 

Środki z Funduszu będą mogły być przeznaczone na budowę czy remont gminnych i powiatowych traktów oraz dróg wewnętrznych (które po uzyskaniu właściwych parametrów technicznych będzie można zaliczyć do odpowiedniej kategorii dróg publicznych), a także przebudowę lub remont mostu usytuowanego w ciągu drogi powiatowej lub gminnej.
Mniej zamożne samorządy mogą liczyć na wyższe dotacje. Na jedno zadanie można uzyskać maksymalnie 30 mln złotych. Dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji inwestycji. 

Wnioski składane są do wojewody, następnie ocenia je komisja. Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, przy ocenie wniosków komisja będzie kierować się wyrównywaniem potencjału społeczno – gospodarczego, poprawą jakości życia mieszkańców i zapewnieniem spójności terytorialnej na obszarze województwa (biorąc pod uwagę: poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i dróg gminnych oraz zachowanie jednorodności sieci dróg powiatowych i dróg gminnych pod względem spełniania tych standardów, zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych oraz poprawę dostępności terenów inwestycyjnych).
Lista zadań rekomendowanych do dofinansowania trafia do ministra infrastruktury, a ostatecznie zatwierdza ją premier.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
Tomek.W Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek.W
Tomek.W

To w końcu ile dostaną, bo niedawno podawali coś innego.
Okroili dotację??
Chyba że to jest inny program, ale nazwa taka sama.
https://krakow.tvp.pl/41434051/370-mln-zl-na-malopolskie-drogi
Takich linków jest dużo.