Brak wiedzy, ułomność polskiego prawa i pęd młodych ludzi do nowych doświadczeń – to przyczyny wzrostu popularności dopalaczy. Te przedmioty kolekcjonerskie, które można już kupić w Olkuszu, są legalną alternatywą dla narkotyków. – Dopalacze to substancje psychoaktywne, które nie są dopuszczone do spożycia, bo nie są badane. Dlatego nikt nie weźmie odpowiedzialności za skutki spożycia dopalacza. A te mogą być tragiczne, jak wiemy z doniesień medialnych – komentuje Agata Knapik, dyrektorka olkuskiego Sanepidu. Po spożyciu dopalacza człowiek traci kontrolę nad własną psychiką i ciałem. Halucynacje, psychozy, drgawki, bezsenność, uczucie zagubienia – to tylko niektóre skutki uboczne jego działania.

Eksperymentowanie młodych z własnym ciałem, poddanym działaniu dopalaczy, może zakończyć się nieszczęściem. W Polsce dopalacze funkcjonują jako przedmioty kolekcjonerskie, a młodzi bardzo często nie mają świadomości, że spożywając tę „kolekcję”, narażają się na poważne skutki zdrowotne. Zatrważające okazały się wyniki ankiety przeprowadzonej w olkuskich szkołach. Wynika z nich, że młodzi praktycznie nie mają wiedzy na temat dopalaczy, ale za to mają całkiem bogate doświadczenie w ich używaniu. Olkuski Sanepid wziął sprawy w swoje ręce i dopalacze będzie zwalczał wiedzą. – Postanowiliśmy walczyć z tym zjawiskiem, nie dlatego że w Olkuszu powstał sklep z dopalaczami, ale przede wszystkim dlatego że wiedza o nich jest bardzo niska, szczególnie u gimnazjalistów – komentuje dyrektorka Knapik. Młodzi na zadane w ankiecie pytanie, czy dopalacze szkodzą zdrowiu, odpowiadali, że nie szkodzą. Być może dlatego prawie każdy gimnazjalista miał kontakt z dopalaczem lub był namawiany do jego spróbowania. – To są bardzo niepokojące wyniki i wymagają natychmiastowej reakcji dorosłych – przestrzega Agata Knapik. Dużo lepsze wyniki miała ankieta przeprowadzona wśród licealistów. Młodzi między 17 a 19 rokiem życia wiedzą, że spożywanie dopalaczy jest niebezpieczne i niewielu deklaruje, że spróbowało którejś z substancji wpisanej na listę dopalaczy. Za to prawie wszyscy byli do tego namawiani.

Już niebawem w olkuskich miejscach często odwiedzanych przez młodych pojawią się plakaty, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na skutki działania dopalaczy. Plakat zaprojektował Bartosz Wywioł z IV LO w Olkuszu, który zwyciężył konkurs „Nie daj się wypalić dopalaczom”, zorganizowany przez olkuski Sanepid i Starostwo Powiatowe. Drugie miejsce w konkursie zajął Kamil Babiuch z I LO, a trzecie miejsce Karolina Drygała z Gimnazjum nr 1 w Olkuszu. Wyróżnienia przyznano Annie Trześniewskiej z ZS nr 3, Maciejowi Paci z Gimnazjum nr 4 i Eryce Probierz z Gimnazjum nr 3. W nagrodę laureaci otrzymali bony na sprzęt sportowy, które ufundowali: Ryszard Januszek, wójt gminy Bolesław (pierwsze trzy miejsca) oraz Wydział Polityki Społecznej olkuskiego Starostwa (wyróżnienia). Konkurs jest częścią projektu skierowanego do licealistów i gimnazjalistów.

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
mykuLukPiotrek Nogiećshamanpoprawny Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
myku
myku

do /marty….. paliłem to świnsto około roku ;p nabawilem sie nerwicy , psychoz ,lęków , czasami boje się zasnać bo widze rozne rzeczy, przyłlad widzeę jak kogoś pakują do samochodu i nagle jestem w jego ciele, ogarnia mnie strach nie moge z tego wyjsc..totalny bezruch. albo w dzień coś robię i nagle ogarnia mnie strach{podswiadomy}

Luk
Luk

Jak ktoś będzie chciał to i tak sięgnie po środki odurzające nawet jak nie będzie dopalaczy takie jak alkohol, amfetamina, ecstasy….

shaman
shaman

no jeszcze dodam film z youtube dla osób które nie wierzą artykułom : http://www.youtube.com/watch?v=5fzO6iJywPc&feature=player_embedded – cz.1

http://www.youtube.com/watch?v=PZp0OdYfzMU&feature=related -cz.2

te filmy przedstawiają głownie zalety nie samego palenia marihuany, lecz także jaką jest wartościową rośliną w przemyśle

shaman
shaman

Proszę nie odebrać moich komentarzy jako zachęcenie ludzi do palenia. Ja po prostu nie mogę zrozumieć dlaczego u nas w kraju można palić legalnie szkodliwe dopalacze, a rastaman który pali zdrową naturalną trawkę, bo taka jest jego wiara, pójdzie na 3 lata do więzienia nie robiąc nikomu krzywdy, Może by tak wszystkich katolików zamknąć do więzienia za spożywanie opłatka, masakra, miazga, to ma być wolny kraj, jak nie ma wolności wyboru, żyjmy tak dalej, jak jesteście ślepi to ja pomogę przejrzeć na oczy delegalizacja marihuany wymyka się spod kontroli a pierwszy dowód na to już jest – dopalacze.

shaman
shaman

……. plusy oraz minusy spożycia, bzdury w jakie uwierzyli ludzie, chcę obalić mit o tym że marihuana jest bardzo szkodliwa, o to link: http://www.ankietka.pl/wyniki-badania/15493/marihuana-czy-jestes-za-legalizacja-w-polsce.html , a to link do informacji, że marihuana może zapobiec przerzutom raka piersi: http://studente.pl/artykuly/4724/Marihuana-moze-zapobiegac-przerzutom-nowotworu-piersi/ ,

shaman
shaman

………dopalaczy, ale nie jestem za ich likwidacją, wręcz przeciwnie, marze o tym żeby się rozwinęły na tyle dobrze, że w końcu ci tępi politycy w naszym porąbanym rządzie zrozumieją, że bez legalizacji marihuany zmuszają zwolenników gandzi do palenia dopalaczy, mam nadzieje, że dzieci wszystkich polityków w Polsce zaćpają się chemią z dopalaczy na śmierć, w tedy może pojawi się temat legalizacji nie groźnej, zdrowej, naturalnej marihuany. Nie będę każdego przekonywać do palenia, po prostu jest to wolny wybór każdego z nas, chcesz pić piwo idziesz do sklepu i je kupujesz, może papieros?, bierzesz i palisz, za to nie pójdziesz siedzieć.… Czytaj więcej »

Piotrek Nogieć
Piotrek Nogieć

Dobry i mądry artykul, mądre i godne naśladowania postawy i inicjatywy… i ani slowa o „sklepowej konfrontacji”. Popieram.

shaman
shaman

jestem palaczem marihuany od 5 lat, mam teraz 21 lat, nigdy nie czułem problemów zdrowotnych przez palenie ganji, problemów psychicznych również. Paliłem marihuane codziennie przez kilka miesiecy, potem uznałem, że jest to trochę za często, a palenie non stop do niczego nie prowadzi, miałem okresy przez te 5 lat że paliłem co dwa dni, co 5, raz w tygodniu, zrobiłem nawet kilkumiesięczną przerwę. Dało mi to dowód na własnej skórze, że palenie marihuany mnie nie uzależniło, po prostu to lubię. Odkąd powstały dopalacze i zacząłem je palić, zrozumiałem, że jest to chemia, która na pewno szkodzi, ból głowy, uczucie omdlenia… Czytaj więcej »

poprawny
poprawny

znowu zaczynasz? chcesz byc madrzejsza od lekarzy i psychiatrow? a moze powiesz ze dopalacze sa nieszkodliwe?

marta
marta

Po spożyciu dopalacza człowiek traci kontrolę nad własną psychiką i ciałem.

Jasne, jasne, co jeszcze za brednie …:P