Olkusz

7 maja w Galerii Fotografii Interferencje prowadzonej przez Katarzynę Leszczyńską-Kaszubę odbył się wernisaż wystawy Moniki Cichoszewskiej Zanurzenia.

Monika Cichoszewska to artystka znana i wielokrotnie nagradzana; w 2017 roku znalazła się w gronie wybranych w międzynarodowym konkursie DEBUTS 2017 oraz wzięła udział w prestiżowej wystawie w Lille w Galerii Maison de la Photographie. W 2021 roku otrzymała główną nagrodę „Wystaw się” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, której uwieńczeniem była wystawa indywidualna w ubiegłym miesiącu. Jej prace były wystawiane w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki i Brzeskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie zajęła II miejsce. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, USA i Hiszpanii.

Od 2021 roku jest członkiem Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców.

Jest finalistką międzynarodowych konkursów FAPA, TIFA, APA, ND, Spider, Art Limited, a jej prace były publikowane między innymi w Shots Magazine USA, Hand Magazine USA, Bruxelles Art Vue.

Artystka lubi wyzwania – jest pilotką paralotni, podróżniczką, a wybrana przez nią technika fotografowania jest trudna, czaso- i pracochłonna, ponadto wymaga wożenia ze sobą ciemni, gdyż proces wywoływania należy rozpocząć tuż po zrobieniu zdjęcia. O swojej wystawie mówi: „Zanurzenia to osobisty cykl ambrotypów wykonanych na przeźroczystych płytach szklanych – w wyjątkowej, manualno-chemicznej technice mokrego kolodionu, pochodzącej z drugiej połowy XIX wieku – na których powierzchni obraz tworzony jest przez błyszczące, metaliczne srebro”.

Pokazane na wystawie prace robią ogromne wrażenie. Ten unikalny proces tworzenia daje niewiarygodne efekty. Żadnego ze zdjęć nie da się minąć obojętnie. Przemawiają do emocji, przywołują echa uczuć i odczuć może nawet nie naszych, wciągają w magiczny świat warstwa po warstwie, aż do… pełnego zanurzenia.

Serdecznie zapraszamy do Podziemnego Olkusza do obejrzenia wystawy. Tego u nas jeszcze nie było, naprawdę warto. Macie czas do 3 czerwca.

MOK Olkusz


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze