DSCF2217

W miniony czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie uroczyście otwarto wystawę prac Iwony Skupińskiej i Ewy Dychtoń, zatytułowaną „Zapachniało wiosną”. Na wernisaż przybyła liczna grupa wielbicieli malarstwa obu bolesławskich artystek.

Iwona Skupińska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Kantora w Dąbrowie Górniczej. Jest absolwentką m.in. Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (specjalność: grafika) oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (studia podyplomowe na kierunku: scenografia teatralna). Obecnie malarka pracuje jako starszy instruktor ds. plastyki w Centrum Kultury w Bolesławiu i jest radną Gminy Bolesław. Artystka zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelowym, fotografią, grafiką warsztatową i komputerową, wykonywaniem witraży, a także malowaniem kawą oraz projektowaniem i szyciem sukien ślubnych.

Ewa Dychtoń jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (kierunek: filologia rosyjska). Studiowała także podyplomowo organizację i zarządzanie oświatą oraz bibliotekoznawstwo i informację naukowo-techniczną w Katowicach. Sztuka jest jej pasją. Początkowo zajmowała się rzeźbą, później malarstwem akwarelowym, a następnie olejnym. Jej ulubionymi malarzami są Renoir, Monet oraz Modigliani i – jak przyznała podczas wernisażu – to na nich się wzoruje, tworząc własne prace. W jej malarstwie dominują portrety młodych kobiet, akty, pejzaże oraz kwiaty. Obecnie Ewa Dychtoń, jako przewodnicząca Rady Gminy Bolesław, oddaje też swój czas lokalnej polityce.

Podczas czwartkowego wernisażu zaprezentowano kilkadziesiąt prac obu artystek. Przybyli na otwarcie wystawy zobaczyli malarstwo inspirowane obrazami europejskich mistrzów pędzla, ale również pejzaże przedstawiające rodzime strony – jak choćby staropolski dworek w Krzykawce. Motywami wielu prac były postacie kobiet (u Ewy Dychtoń dystyngowane, wyraźnie inspirowane twórczością Modiglianiego, u Iwony Skupińskiej – zwiewne, otoczone barwnymi kwiatami albo ubrane w kolorowe stroje ludowe), poza tym wiele z nich przedstawiało ukwiecone łąki, rozległe pola i lasy; pojawiły się też portrety koni.

DSCF2205

– Ciągle zmieniam poszukiwania i zainteresowania artystyczne, raz uprawiam malarstwo dużoformatowe olejne, raz zachwycam się szybkoschnącym akrylowym – mówi o swojej twórczości Iwona Skupińska. – Prace, jakie prezentuję na tej wystawie, skłaniają się w kierunku zachwytu kawą i barwna pastelą, motywem kwiatowym oraz barwnym strojem ludowym.

Obie artystki biorą udział w plenerach i wystawach, m.in. w organizowanym przez Centrum Kultury w Bolesławiu plenerze w Krzykawce. Warto tutaj dodać, że Ewa Dychtoń chętnie korzysta z doświadczenia Iwony Skupińskiej podczas prowadzonych przez malarkę w CK Bolesław warsztatów plastycznych.

– To moja najlepsza uczennica – mówi o swojej podopiecznej Iwona Skupińska. – Uczymy się od siebie nawzajem, ja polityki, Ewa malarstwa. Możliwe, że kiedyś będzie odwrotnie.

Wśród przybyłych na czwartkowy wernisaż można było spotkać m.in. dyrektor MOK Bukowno Anetę Nielabę, dyrektor Centrum Kultury w Bolesławiu Barbarę Rzońcę oraz lokalnych artystów. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek i lampkę szampana.

DSCF2227

DSCF2242

DSCF2206

DSCF2235

DSCF2252

DSCF2255

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze