szpital strajk3

W olkuskim szpitalu znowu atmosfera niepokoju i strachu. Tym razem ziarenko niezgody zasiał zarząd placówki, który do związków zawodowych wysłał oświadczenie z informacją o wypowiedzeniu Paktu Gwarancji Pracowniczych dla pracowników NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu. Dokument ten, zawarty w maju 2010 roku, był efektem 7-miesięcznych negocjacji związkowców z ówczesnym dyrektorem Michałem Michalakiem. Określono w nim najistotniejsze z punktu widzenia załogi zasady pracy i płacy. Wydaje się, że zerwanie porozumienia jest preludium do kolejnej, już chyba nie wojenki, ale wojny w olkuskim szpitalu, bo związkowcy nie mają zamiaru przyjąć tego faktu z pokorą. „Spotkamy się w sądzie” – grzmią związkowcy.

Podpisani pod oświadczeniem Norbert Kubański i Jadwiga Pięta w imieniu spółki wypowiedzieli pakt w całości z zachowaniem okresu wypowiedzenia trzech miesięcy (upłynie on 30 kwietnia). Załoga nie otrzymała żadnych informacji co do konkretnych przyczyn zerwania ustaleń sprzed niespełna 4 lat. Pracownicy mówią, że można się domyślić, iż chodzi wyłącznie o pieniądze. – Naszym zdaniem i zdaniem naszych prawników zerwanie paktu bez naszej wiedzy i akceptacji jest niezgodne z prawem, pomijając zupełnie aspekt moralny i złamanie danego nam słowa. Na pewno nie zostawimy tej sprawy. Jeśli negocjacje nic nie pomogą i zarząd nie zrozumie swojego błędu, wniesiemy pozwy do sądu, bo mamy wiele argumentów – mówią jednogłośnie Grażyna Gaj i Jan Orkisz, przewodniczący związków zawodowych. Powołują się oni na dwa zapisy w pakcie – że jest on zawarty na czas nieokreślony, a wszelkie zmiany w porozumieniu wymagają formy pisemnej i zgody sygnatariuszy, zatem zarządu i każdego z pięciu związków zawodowych.

Zupełnie inny punkt widzenia przedstawia Grupa Nowy Szpital. Zapytaliśmy, jakie konsekwencje niesie wypowiedzenie paktu, tak dla pracowników, jak dla spółka Nowy Szpital w Olkuszu. – W naszej ocenie pakiet został zrealizowany. Zdecydowaliśmy się na wypowiedzenie tego pakietu dlatego, że niektóre jego zapisy są różnie interpretowane. Chcemy, aby we wszystkich szpitalach Grupy obowiązywały te same zasady wobec pracowników – mówi w imieniu zarządu Marta Pióro, rzecznik prasowy GNS.

Prawnicy Grupy całkiem inaczej niż prawnicy związkowców wypowiadają się również w sprawie legalności tego kroku. – Pakiet nie przewiduje zgody sygnatariuszy na rozwiązanie tylko na zmianę porozumienia. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, do tego rodzaju porozumień można stosować przepisy dotyczące układów zbiorowych. Skoro układy zbiorowe można wypowiedzieć, co przewidują jednoznacznie przepisy Kodeksu Pracy, jest to również w pełni dopuszczalne w odniesieniu do innych porozumień ze związkami. Poza tym, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, zobowiązania na czas nieokreślony podlegają rozwiązaniu w trybie wypowiedzenia – uważa rzeczniczka.

Sprawdziliśmy u źródła, czyli w treści pakietu, i rzeczywiście żadna ze stron nie zadbała o to, żeby znalazł się tam zapis o warunkach jego wypowiedzenia.

Pracownikom wydaje się, że przyczyną zerwania paktu są tak naprawdę trzy punkty w pakcie, które po pierwsze nigdy nie zostały sumiennie zrealizowane przez pracodawcę, a po drugie – są dla pracodawcy kosztowne. Konkretnie chodzi o zapis „wynagrodzenie indywidualne pracownika liczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, przy czym podstawa wynagrodzenia (bez dodatków służbowych, premii, dodatku stażowego) nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne za dany rok”, a także o przestrzeganie minimalnych norm zatrudnienia i zobowiązanie pracodawcy do utworzenia dodatkowej premii kwartalnej, jeśli zakład osiągnie co najmniej 10 % zysku. Zdaniem pracowników nie są to jedyne zapisy, które nie zostały wdrożone w życie. Pracodawca zobowiązał się do corocznego waloryzowania pensji i utworzenia regulaminów: porządkowego, wynagradzania i premiowania. Również tego nie zrobiono. Zysk nigdy nie został wypłacony, bo spółka go nie wykazała. GNS na nasze pytanie o regulaminy odpowiedział enigmatycznie – że trwają nad nimi prace. 

Wypowiedzenie paktu znowu wzbudziło poczucie zagrożenia ze strony personelu. – Nasze zarobki są niskie w porównaniu do ościennych szpitali. Z tego powodu wiele pielęgniarek i personelu niemedycznego odeszło z tego szpitala. Przez własne sknerstwo szpital stracił wielu doświadczonych pracowników. Wszystko idzie w złą stronę i brakuje mi tutaj takiego długofalowego spojrzenia na zatrudnienie, jakim jest motywacja pracownika i perspektywa lepszych warunków – mówi jedna z pielęgniarek.

O skomentowanie doniesień ze szpitala poprosiliśmy Barbarę Rzońcę, starostę powiatu olkuskiego, który ma 30% udziałów w tej spółce. Głos mniejszościowego wspólnika wydaje się przez ostatnie lata być bez znaczenia dla drugiego z udziałowców. Czy nowy starosta będzie potrafił skuteczniej niż poprzednicy dbać o interes pracowników? – O zaistniałej sytuacji zostałam powiadomiona pismem przez związki, a nie przez zarząd. Spotkanie w tej sprawie odbędzie się w najbliższym czasie i mam nadzieję, że usłyszę konkretne argumenty. Jeśli okaże się, że wypowiedzenie paktu wpłynie negatywnie na warunki zatrudnienia i pensje, na pewno wstawię się za załogą – mówi Barbara Rzońca, starosta olkuski. – Jednocześnie mam świadomość, że jesteśmy udziałowcem, a pracodawcą jest szpital. Nie łudzę się – nie mam narzędzi, aby do czegokolwiek zobowiązać, czy też zmusić. Mam nadzieję, że wspólnik przychyli się do mojej prośby. Taka atmosfera nie służy przecież dobrej współpracy – dodaje.

Fot. Protest pracowników szpitala jesienią 2013 roku.

23
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
23 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
AGAkonarszpitalnytiurDoradcado Pawła Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
won z Olkusza
won z Olkusza

Wygonić to dziadostwo ze Szczecina z Olkusza. Rozwiazać umowę chocby trzeba było płacic odszkodowanie bo jest coraz gorzej. Od samego poczatu traca pacjenci. A zwiazki razem z P. Orkiszem i P. Gaj są słabe bo przewodniczący chcą jak najwięcej ugrać dla siebie. Gdzie oni byli jak robiono zapisy w porozumieniu, które sa niezrozumiałe.

Pytanie
Pytanie

Czy obecny wicestarosta Paweł Piasny ten od wielkich turbin wiatrowych w Zimnodole pod Olkuszem ma może również coś wspólnego ze Stacją Kontroli Pojazdów w Olkuszu przy al. Tysiąclecia?

Konflikt interesów?
Konflikt interesów?

Czy wicestarosta mógłby sprawować swoją funkcje będąc właścicielem (lub współwłaścicielem) stacji diagnostycznej?

Spódnica
Spódnica

Zaczęły się kłopoty w olkuskim szpitalu, zarząd spółki chce wypowiedzieć pracownikom pakiet socjalny. Gdzie jest teraz wicestarosta Paweł Piasny, czy schował się za spódnicą pani Starosty?

M
M

dba o własne ineresy

pavv
pavv

W normalnym kraju jakim są np. Chiny, osoba która doprowadziła do takiej prywatyzacji szpitala skończyła by przed plutonem egzekucyjnym!

pavv
pavv

Olkusz już miał spadochroniarzy co na OFNE spadli. Palcem nie kiwnęli jak OFNE do jakiś szemranych funduszy zostało wcielone. Teraz to samo jest ze szpitalem.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”Pytanie”]Czy obecny wicestarosta Paweł Piasny ten od wielkich turbin wiatrowych w Zimnodole pod Olkuszem ma może również coś wspólnego ze Stacją Kontroli Pojazdów w Olkuszu przy al. Tysiąclecia?[/quote]

Ma! Tyle samo co z lotem chińskiego pojazdu na ksieżyc.

info
info

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”][quote name=”Pytanie”]Czy obecny wicestarosta Paweł Piasny ten od wielkich turbin wiatrowych w Zimnodole pod Olkuszem ma może również coś wspólnego ze Stacją Kontroli Pojazdów w Olkuszu przy al. Tysiąclecia?[/quote]

Ma! Tyle samo co z lotem chińskiego pojazdu na ksieżyc.[/quote]

cytat z artykułu o wiatrakach z lokalnej prasy z konca zeszłego roku: „Nadmienię, że wiele osób sprzeciwiających się tej inwestycji w przeszłości korzystało z usług stacji diagnostycznej, której Paweł Piasny jest właścicielem. „

pavv
pavv

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]
Ma! Tyle samo co z lotem chińskiego pojazdu na ksieżyc.[/quote]

Tyle wiesz ile zjesz i wys*sz! Piasny jest właścicielem rzeczonej stacji diagnostycznej.

radny
radny

Co Pan na to Panie KONARSKI
Co Pani na to Pani Gądek
Klichowa Ściążko Kwaśniewski i reszta głosujących za prywatyzacja szpitala

Pacjent
Pacjent

[quote name=”radny”]Co Pan na to Panie KONARSKI
Co Pani na to Pani Gądek
Klichowa Ściążko Kwaśniewski i reszta głosujących za prywatyzacja szpitala[/quote]

A CO NA TO PANI STAROSTA BARBARA RZOŃCA – ZWOLENNICZKA TAKIEJ PRYWATYZACJI?

śledczy
śledczy

Jeśli negocjacje nic nie pomogą i zarząd nie zrozumie swojego błędu, wniesiemy pozwy do sądu, bo mamy wiele argumentów – mówią jednogłośnie Grażyna Gaj i Jan Orkisz, przewodniczący związków zawodowych..A na fc pani Gaj mówi co innego niż Jan Orkisz : Jan Orkisz Dzisiaj, w mojej obecności, Radca Prawny Małopolskiego OPZZ w Krakowie po zapoznaniu się z treścią Paktu Gwarancji Pracowniczych i Oświadczeniu Zarządu Spółki Nowy Szpital w Olkuszu o wypowiedzeniu jego JEDNOZNACZNIE STWIERDZIŁ,ŻE BEZ ZGODY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH BĘDĄCYCH SYGNATARIUSZAMI TEGO POROZUMIENIA NIE MA MOŻLIWOŚCI JEGO WYPOWIEDZENIA , GDYŻ JEST ZAWARTY NA CZAS NIEOKREŚLONY. Grażyna Urszula Gaj . Konieczne spotkanie.… Czytaj więcej »

Pacjent XXL
Pacjent XXL

Orkisz paraliżuje i niszczy olkuski szpital, konsekwencje jego nieodpowiedzialności ponoszą pacjenci.

JanOrkisz radny
JanOrkisz radny

Radca prawny z OPZZ po zapoznaniu się z treścią paktu i oświadczeniem Zarządu Spółki Nowy Szpital w Olkuszu stwierdził jednoznacznie :to szkolny błąd pracodawcy,że podpisał Pkt zawarty na czas nieokreślony. Bez zgody sygnatariuszy, którymi są związki zawodowe działające w Nowym Szpitalu w Olkuszu nie ma możliwości dokonywać w jego postanowieniach jakichkolwiek zmian a tym bardziej go jednostronnie wypowiedzieć.

JanOrkisz radny
JanOrkisz radny

Jeśli okaże się, że wypowiedzenie paktu wpłynie negatywnie na warunki zatrudnienia i pensje, na pewno wstawię się za załogą – mówi Barbara Rzońca, starosta olkuski

Bardzo dobrze .16 czerwca br. o godzinie 14.00 w Sadzie Pracy w Chrzanowie odbywa się pierwsza rozprawa 66 pracowników Nowego Szpitala w Olkuszu , którzy w oparciu o Pakt żądają wypłaty należnej różnicy wynagrodzeń za lata 2010 – 2014. Liczę na Pani obecność na tej rozprawie.

Pacjent XXL
Pacjent XXL

hahaha, lekarze! biedaczki! Którzy dwa razy w roku spędzają urlopy na Hawajach, raz w Alpach, mają wille, wypasione bryki, na kontach tysiące! Bez żartów, tylko się śmiać. Zabrać wszystko lekarzom którzy na prywatnych praktykach korzystają z naszego sprzętu, biorą łapówy za to, aby potem bez kolejek operować i obsługiwać swoich w szpitalach. Zabrać lekarzom, dobrać im się do skóry, mają za dobrze, kręcą i oszukują naszym kosztem. Zabrać lekarzom a wtedy wystarczy dla pielęgniarek i dla Spółki. Otwórzcie oczy hm, mieszkańcy Olkusza. A radny Jan na Madagasar!

do Pawła
do Pawła

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”][quote name=”Pytanie”]Czy obecny wicestarosta Paweł Piasny ten od wielkich turbin wiatrowych w Zimnodole pod Olkuszem ma może również coś wspólnego ze Stacją Kontroli Pojazdów w Olkuszu przy al. Tysiąclecia?[/quote]

Ma! Tyle samo co z lotem chińskiego pojazdu na ksieżyc.[/quote]

Jeśli chodzi o wicestarostę Pawła Piasnego (to jeśli Stację prowadzi on lub jego żona) jest wtedy konflikt interesów gdyż wg opinii radcy prawnego z wydziału nadzoru prawnego i kontroli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie:
„Małżonkowie oraz pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie (…) nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (…).”

Doradca
Doradca

Na miejscu zarządu Nowego Szpitala poniższe zarzuty odparłbym starą wielokrotnie sprawdzoną już metodą, a mianowicie wydałbym oświadczenie mniej więcej następującej treści : ” Misją Nowego Szpitala jest zapewnienie pacjentom należytej opieki lekarskiej i odpowiedniego poziomu leczenia. Najważniejszy dla nas jest przede wszystkim pacjent i wszelkie środki zamierzamy przeznaczyć na lepszy sprzęt medyczny i skuteczniejsze leki. Kiedy mamy wybierać między dobrem pacjenta a dobrem personelu wybieramy zawsze dobro pacjenta. Gdybyśmy mieli nasze fundusze przeznaczyć dla pracowników, to nie mielibyśmy pieniędzy na takie to a takie rzeczy, a to wyeliminowałoby nas z rynku i w tedy i pracowników należałoby zwolnić, itd” Zarządzie… Czytaj więcej »

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał

[quote name=”pavv”][quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]
Ma! Tyle samo co z lotem chińskiego pojazdu na ksieżyc.[/quote]

Tyle wiesz ile zjesz i wys*sz! Piasny jest właścicielem rzeczonej stacji diagnostycznej.[/quote]

Okazało się, że mogę być niedoinformowany, a jednocześnie, że mój adwersarz jest cha….m.

tiur
tiur

Grażyna Gaj i Jan Orkisz do wymiany. Oni się już wypalili. Związkami powinien kierować ktoś młodszy z dobrym wykształceniem a nie ludzie, prawie emeryci co myślą jak tu w spokoju do niej dotrwać. Są tyle lat, że już dawno powinni oddać władzę w związkach ludziom młodszym i bez obciążeń partyjnych – PZPR-SLD.

konarszpitalny
konarszpitalny

Basiu! Nie daj sie wkrecic , czemu to Ciebie pyta PO a nie P Piasnego ? A nie Piasny jest odpowiedzialny za politykę zdrowotną ? A w końcu czy to nie obecna posłanka Platformy była przewodniczącą rady powiatu i gorącą oredowniczką przekształcenia szpitala ? A czy przypadkiem nikt nie skreslil czy dopisał jakieś zdanie czy słowa do umowy ze spółką juz po uzgodnieniach ,a co na to odpowiedzialny wtedy za POlityke zdrowotna K.Sciązko obecny wójt Klucz. Mam nadzieje ze twardy dysk zabezpieczony w starostwie choć trochę wyjaśni . Oj ja naiwna ,przeciez w dalszym ciagu te same osoby sa w… Czytaj więcej »

AGA
AGA

Ta jakże cudownie uzdrawiająca spółka ze
szczecina z Kubańskim na czele doprowadziła do tego że obecnie lekarze bidulki zarabiają w olkuskim szpitaliku po 30 000 a pielęgniarki 1600 zł . To hańba żeby za spanie na dyżurach tyle płacić lekarzom.!!!!!