paragraf

Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu zakończyli pracę nad sprawą, której owocem jest 357 zarzutów dla dziewięciu osób, które za łapówki załatwiały egzaminy na prawo jazdy. W ramach prowadzonego przez olkuską Prokuraturę Rejonową śledztwa funkcjonariusze przesłuchali blisko 150 świadków. W załatwianie „lewych” praw jazdy zamieszany był właściciel jednego z wolbromskich ośrodków szkolenia kierowców, a także lekarz i egzaminatorzy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach. Grozi im nawet osiem lat więzienia.

Pracę nad sprawą olkuscy policjanci rozpoczęli wiosną ubiegłego roku. Z wstępnych informacji wynikało, że w jednym z ośrodków można „załatwić” prawo jazdy za łapówkę wynoszącą od 1500 do dwóch tysięcy złotych. Szybko ustalono trzydzieści osób, które w ten sposób uzyskały uprawnienie do kierowania pojazdami. Materiał dowodowy był na tyle silny, że kierownik ośrodka został tymczasowo aresztowany, a sam areszt był kilkakrotnie przedłużany.

Funkcjonariusze dotarli również do lekarza, który w zamian za łapówki wystawiał orzeczenia lekarskie dla kursantów, a także dwóch pośredników, którym postawiono zarzuty tzw. płatnej protekcji. Jesienią ubiegłego roku olkuscy funkcjonariusze zatrzymali pięciu egzaminatorów z Katowic, którym zostały przedstawione zarzuty sprzedajności, czyli przyjmowania łapówek w zamian za zaliczanie egzaminów.

Mechanizm działania był następujący – kursant uiszczał, poza opłatą za kurs, odpowiednią kwotę (od 1500 do 2000 złotych), która przez dwóch pośredników była przekazywana właścicielowi ośrodka. Część pieniędzy mężczyzna przekazywał dalej lekarzowi, który załatwiał zaświadczenia lekarskie oraz do egzaminatorów WORD-u, którzy przymykali oko na błędy w testach, a także na placu manewrowym. W kilku przypadkach osoby w ogóle nie pojawiły się na egzaminie, najczęściej jednak egzaminatorzy podpowiadali lub nie zwracali uwagi na błędy. Dziewiątce osób postawiono zarzuty korupcyjne z artykułów 228 (korupcja), 230 (płatna protekcja) i 271 (poświadczenie nieprawdy) Kodeksu Karnego, za co grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Do Sądu Rejonowego w Olkuszu wpłynął właśnie akt oskarżenia w tej sprawie. Najwięcej zarzutów przestępczych postawiono kierownikowi ośrodka- aż 229. Część osób zamieszkanych w sprawę przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze. Sam kierownik ośrodka przyznał się jedynie do namawiania lekarza do wystawiania „lewych” zaświadczeń. Nie odniósł się do pozostałych zarzutów – skorzystał z prawa do odmowy zeznań. Kursanci, zgodnie z zapisem art. 229 Kodeksu Karnego, którzy ujawnili okoliczności korupcyjnego procederu, nie zostaną ukarani.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mściwy brzdąc
mściwy brzdąc
12 lat temu

Jakim matołem trzeba być żeby kupić prawko, ale jakim SKOŃCZONYM matołem trzeba być żeby się jeszcze do tego przyznać?!

kierowca
kierowca
12 lat temu

Jakim trzeba być matołem żeby kupować prawo jazdy…

ola
ola
12 lat temu

[quote name=”OranGooThan”]A kiedy zarzuty za „lewe” przetargi albo ich brak :eek:[/quote]
A np. kto sprzedał część działki przy sp. nr 5?, nie dość, że zabrano kawał pod budowę przedszkola, to właśnie stanął nowy, piękny dom na wcześniejszym terenie szkoły. Za chwilę dzieci będą grały w piłkę na chodniku przy Cegielnianej lub Boh. Westerpaltte…. smutne…

OranGooThan
OranGooThan
12 lat temu

[quote name=”Noy Oran”] Wolbromscy maniacy może przestaniecie rozgrywać jakieś własne gierki na stronach Przglądu, bo jest to wyjatkowo niesmaczne.[/quote] Olkuscy maniacy może przestaniecie rozgrywać jakieś własne gierki na stronach Przglądu, bo jest to wyjatkowo niesmaczne. Nie ma obowiązku konsumpcji, esteto. 🙂
.[quote name=”Noy Oran”] Macie dowody? to są odpowiednie inst. które zajmują się takimi sprawami.[/quote] No i się zajmują. Pytanie nie dotyczyło, czy, ale kiedy. 😉
, [quote name=”Noy Oran”]jeżeli nie macie – to się nazywa pomówienie.[/quote]
No to niech zainteresowani biegną do sądu.

Noy Oran
Noy Oran
12 lat temu

[quote name=”OranGooThan”]A kiedy zarzuty za „lewe” przetargi albo ich brak :eek:[/quote]
Wolbromscy maniacy może przestaniecie rozgrywać jakieś własne gierki na stronach Przglądu, bo jest to wyjatkowo niesmaczne. Macie dowody? to są odpowiednie inst. które zajmują się takimi sprawami, jeżeli nie macie – to się nazywa pomówienie.

OranGooThan
OranGooThan
12 lat temu

A kiedy zarzuty za „lewe” przetargi albo ich brak 😮