Powiat

Zgodnie z obietnicą, przypominamy o ruszającej wkrótce szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Już od 1 września można zgłaszać zadania!

Jak już informowaliśmy, zadanie będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Małopolski, który ma ukończone 16 lat i pod swoimi inicjatywami zbierze 30 podpisów innych mieszkańców. Mogą to być zarówno projekty inwestycyjne, jak i różnego rodzaju wydarzenia czy warsztaty. Oczywiście realizowane będą mogły być zadania mieszczące się w kompetencjach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Od 1 września na stronie bo.malopolska.pl uruchomiony zostanie generator za pośrednictwem którego należy przygotować zadania. Jak czytamy w regulaminie: „(…) Zadanie przygotowane w generatorze (zawierające cyfrę kontrolną nadaną przez generator tożsamą z cyfrą kontrolną wersji składanej do urzędu) należy następnie, podpisane wraz z listą poparcia, złożyć do urzędu w jeden z następujących sposobów: osobiście na dzienniku podawczym urzędu lub w agendzie, listownie na adres korespondencyjny urzędu, w formie elektronicznej, za pośrednictwem: strony internetowej www.obywatel.gov.pl lub platformy ePUAP dostępnej pod adresem https://epuap.gov.pl/ na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: /947ts6aydy/SkrytkaESP). W każdym przypadku decyduje data wpływu do urzędu.

Na realizację zadań obecnej edycji przeznaczono 14 mln złotych. Przypomnijmy, że środki podzielono na dwie pule: ogólnowojewódzką (6 mln złotych) i regionalną (8 mln złotych). W tym drugim przypadku kwota zostanie rozdzielona na cztery regiony. W tej edycji nasz powiat znalazł się w innym niż wcześniej regionie – Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, na który składają się: Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski. Pozostałe trzy regiony to: Małopolska Południowa (Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), Małopolska Zachodnia (Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski), Region Tarnowski (Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki).

Zgodnie z regulaminem, szacunkowa wartość zadania regionalnego musi mieścić się w przedziale od 50 tys. złotych do 100 tys. złotych. W przypadku zadania ogólnowojewódzkiego „widełki” wynoszą od 300 tys. złotych do 700 tys. złotych. Jak informuje UMWM, dodatkowo w tej edycji mieszkańcy mogą zgłosić zadanie inwestycyjne, którego szacunkowa wartość musi mieścić się w przedziale 500 tys. złotych – 1 mln złotych.

Harmonogram BO w skrócie wygląda następująco. Mieszkańcy na składanie zadań będą mieć cały wrzesień. Do 15 lutego 2023 roku zostanie ogłoszona lista zadań zaakceptowanych i odrzuconych (do 22 lutego autorzy odrzuconych zadań będą mogli składać odwołania). Zarząd Województwa Małopolskiego do 28 kwietnia podejmie uchwałę ws. przyjęcia listy zadań dopuszczonych do głosowania oraz listy zadań odrzuconych. Od tego momentu autorzy zadań, na które będzie można głosować, rozpoczną akcję promocyjną. Głosowanie tradycyjne (przez wrzucanie kart do urn) potrwa od 15 maja do 16 czerwca, a głosowanie elektroniczne od 15 maja do 18 czerwca. Wyniki głosowania poznamy do 29 września 2023 roku.

Szczegółowe informacje na temat szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski znajdziecie na stronie bo.malopolska.pl

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze