Co roku, przed obchodami „Święta Ziemniaka” w gminie Trzyciąż, odbywającymi się w pierwszy weekend października, wybierana jest najcięższa bulwa ziemniaczana. Tym razem impreza się niestety nie odbędzie, ale tradycyjny konkurs i owszem – w jego XIV edycji pierwsze miejsce zajął ziemniak absolutnie rekordowy, bo ważący aż 2,150 kg przedstawiciel gatunku Arizona! Do konkursu olbrzyma rekordzistę zgłosił Mirosław Dziubek z Zagórowej, właściciel gospodarstwa rolnego o powierzchni 30  ha, z czego 15 ha zajmuje hodowla ziemniaków.

Pierwszą wzmiankę o ziemniaczanych rekordzistach w obecnej gminie Trzyciąż znajdujemy w wydaniu Młodego Rolnika, Pisma Zawodowego Młodzieży Wiejskiej z 1929 r. W numerze 2 tegoż czasopisma z niedzieli, 1 grudnia 1929 r. czytamy o ziemniakach rekordzistach, które przypadkowo również urosły w Zagórowej, na polu Jana Szopy i przy wadze 1,5 kg nazwane zostały „wybrykiem przyrody”… „Aż dziw, jak mogły tak rozepchnąć glebę, która w dodatku jest gliniasta, zbita i twarda” – pisał podekscytowany autor tekstu Stach Powsinoga.

Dziś podobne rekordy to już nic nadzwyczajnego – przypomnijmy: podczas pierwszego „ziemniaczanego” konkursu w 2007 r. zwyciężyła bulwa dostarczona przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę, która ważyła 1,650 kg. Zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic był mniejszy i osiągnął 1,390 kg. Największy okaz roku 2009 wyhodowany przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1,350 kg, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1,360 kg, a na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1,480 kg wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów ważący 1,660 kg, a zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1,450 kg, a w roku 2014 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1,750 kg. Zwycięzca z roku 2015 ważył 1,570 kg i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy. Wyjątkowym rekordzistą był ważący 1,935 kg ziemniak roku 2016 – wyhodował go Adam Kowal również z Jangrota. Zwycięzca z roku 2017 odmiany „Bellarosa” ważący 1650 g, wyrósł na polu w Jangrocie i pokonał w konkursie 7 zgłoszonych konkurentów, ale nie przebił wagą wcześniejszego rekordu. Za to w roku ubiegłym spełniający wymogi ogłaszanego corocznie w Trzyciążu konkursu na najcięższą bulwę ziemniaczaną” Ziemniak Rekordzista 2018″ z gatunku „Red Sonia”, którego zgłosili hodowcy ziemniaków – państwo  Sylwia i Mariusz Knapikowie z Tarnawy był jak dotąd najcięższy w historii konkursu i ważył aż 1,986 kg. Zwycięzca konkursu ubiegłorocznego – ziemniak odmiany „Belarosa”  ważył  1,860 kg i wyrósł na polu państwa Moniki i Sebastiana Gamrotów w Glanowie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze