strajk nauczycieli 6

Dobiegł końca drugi dzień strajku nauczycieli. W gminie Olkusz akcję protestacyjną ponownie poparło ponad pół tysiąca pracowników oświaty. Ekstremalna sytuacja w placówkach edukacyjnych sprawia, że zajęcia lekcyjne są odwołane, jednak zbliżające się egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów wydają się być niezagrożone.

Zgodnie z zapowiedziami samorządów i dyrekcji szkół, komisje egzaminacyjne, choć w okrojonym składzie, to jednak w zgodzie z rozporządzeniem ministerstwa będą pełniły swoje obowiązki. 

W poniedziałek, podczas pierwszego dnia strajku, w akcji protestacyjnej w kulminacyjnym momencie w gminie Olkusz udział wzięło 557 osób. We wtorek protest poparło 545 nauczycieli różnego szczebla i różnych poziomów nauczania. W strajku udział biorą wszyscy pedagodzy – nauczyciele niezrzeszeni i ze związków zawodowych. Ramię w ramię trzymają się nauczyciele z przynależnością do Związku Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ „Solidarność” i to pomimo iż w niedzielę „Solidarność” porozumiała się z rządem, oficjalnie wycofując się ze strajku. Decyzja związkowców w wielu przypadkach spowodowała, że nauczyciele solidaryzujący się dotychczas z NSZZ opuszczają związek oddając legitymacje.

W Małopolsce, w poniedziałek strajkowało 1266 placówek oświatowych (77% objętych sporem), a w nich 25 642 pracowników oświaty. 

– Znaleźliśmy się w sytuacji ekstremalnej. Strajk jest ostatecznością. Jestem dumny z nauczycieli. Potrafią zapanować nad niełatwą sytuacją w szkołach. Dziękuję dyrekcjom wszystkich strajkujących placówek. Pomimo tak smutnego czasu, dajecie sobie świetnie radę. Nie chodzicie przygnębieni tylko żyjecie nadzieją. Zwracam również uwagę na postawę rodziców, którzy w większości nas popierają. Ze strony samorządów również odczuwamy spore wsparcie. Urzędnicy nas rozumieją – przekonuje Marek Krzykawski, prezes olkuskiego oddziału ZNP.

– Nie pamiętam żebyśmy kiedykolwiek byli tak zjednoczeni. Przez te dwa dni pokazaliśmy, że mamy wspólny cel. Walczymy nie tylko o wynagrodzenie, ale przede wszystkim o godność. Ona została mocno nadszarpnięta głównie w ostatni weekend. Wiemy, o co walczymy, ale mimo to jesteśmy gotowi do ustępstw. Nie otrzymaliśmy w zamian nic konkretnego, poza pakietem, o którym nawet nie da się rozmawiać, bo co to za podwyżka, która w perspektywie następnych lat nie jest żadną podwyżką? To kolejny argument do tezy, że rządzący nie traktują nas poważnie – dodaje prezes Krzykawski.

Strajkujący nauczyciele są mocno zmobilizowani. Żyją w przekonaniu, że akcja protestacyjna musi być kontynuowana bez względu na to ile potrwa. Tylko wtedy będzie ona miała swój sens, kiedy rząd odpowie na wymagania pedagogów.

– Wszyscy walczymy o coś więcej niż podwyżki. Sądzę, że jest to jedna z najważniejszych pokojowych bitew ostatnich lat. Wierzę, że ją wygramy, dla dobra ogółu, tj. nauczycieli, uczniów, rodziców i całego społeczeństwa – dodaje Marek Krzykawski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lulek
lulek
3 lat temu

[quote name=”amin”]Czyli jeśli według Ciebie zarobiwszy 5 tys. zł miesięcznie zaplanowałem wydać 7 tys. , a wydałem tylko 6,5 tys. zaoszczędziłem 500 zł, które mogę wydać w kolejnym miesiącu?
Ekonomia made in PIS 😀

Kierowałem się szkołą wielkiego ekonomisty niejakiego Vincenta…., specjalisty od VAT i środków z OFE dla ratowania budżetu[/quote]
Dalszy ciąg ekonomii: :-*
mieć 500zł ,a nie mieć 500zł to razem daje 1000zł.
Wydaje się bardzo głupie,ale tak jest 😮 🙂

amin
amin
3 lat temu

Do zdzich77
By zamknąć ten wątek ekonomiczny- ma Pan rację ,z ekonomią u mnie kiepsko.By uzupełnić swoją wiedzę, jestem tylko po wykładach z :Ekonomii socjalizmu na uczelni , z których zapamiętałem tylko Prawo Popytu i Podaży, postanowiłem zgłosić swój akces na wykłady Panów profesorów Rzońcy , Balcerowicza i ekonomisty Pana Petru.Okazało się ,że miejsc nie ma , są tylko dla określonej grupy zainteresowań. Dlatego też uczęszczałem na zajęcia do tych Panów prezentowane w TVN i czytając GW.Okazało się ,że jestem kiepskim słuchaczem i uczniem. Postanowiłem uzupełnić swoją wiedzę.
W krytykowanym przez Pana poście, napisałem tryb przypuszczający, a nie twierdzący.Jak będzie wyglądać deficyt budżetowy za rok 2019 przekonamy się na początku 2020 roku.Pozdrawiam

amin
amin
3 lat temu

Czyli jeśli według Ciebie zarobiwszy 5 tys. zł miesięcznie zaplanowałem wydać 7 tys. , a wydałem tylko 6,5 tys. zaoszczędziłem 500 zł, które mogę wydać w kolejnym miesiącu?
Ekonomia made in PIS 😀

Kierowałem się szkołą wielkiego ekonomisty niejakiego Vincenta…., specjalisty od VAT i środków z OFE dla ratowania budżetu

zdzich77
zdzich77
3 lat temu

[quote name=”amin”][quote name=”ekler”]Drogi amin dług poprzednich rządów sumujesz z kilku lat, a obecnego tylko z zeszłego roku, to manipulacja, nie podałeś też źródeł. Nie podajesz odpowiedzi dot. finansowania w tym roku tylko 3 propozycji J. Kaczyńskiego. Choćbyś jak zaklinał rzeczywistość tych pieniędzy nie ma w budżecie, obietnice będą finansowane właśnie przez zadłużenie, a to ok. 40 mld. rocznie.[/quote]
Te dane można jeśli się tylko chce można uzyskać z danych GUS, tylko trzeba zadać sobie trud.Podałem dane z pamięci i mogą się te dane minimalnie różnić. Na rok 2018 zaplanowano w budżecie deficyt w wysokości ok.48 mld , rok zamknął się deficytem ok.10 mld- różnica ok.38 mld .przypuszczam ,że to są te środki, których parlament nie musiał zatwierdzać na tzw.5 Kaczyńskiego , a w niej też środki na podwyżki dla nauczycieli i inne cele według uznania rządu.Czy słusznie?[/quote]
Czyli jeśli według Ciebie zarobiwszy 5 tys. zł miesięcznie zaplanowałem wydać 7 tys. , a wydałem tylko 6,5 tys. zaoszczędziłem 500 zł, które mogę wydać w kolejnym miesiącu?
Ekonomia made in PIS 😀

Tomek.W
Tomek.W
3 lat temu

Ciekawe kto wygra wybory. Nie te do Brukseli bo te są mało ważne bo i tak Polska ma mało mandatów, ale wpływ mogą mieć na wybory jesienią.
Jeśli te popularne nazwiska dostaną się do Europarlamentu to zmniejszą szanse na wygraną swojej partii, bo oprócz nazwy partii kojarzy się też nazwiska. I na kogo głosować? Rządzą ci sami tylko zmienia się nazwa partii. Może na tych co jeszcze nie byli? Połowa i tak olewa wybory i później narzeka. Gdyby połowa tych co nie idą głosować poszła to może te wyniki wyborów by były choć trochę inne.

amin
amin
3 lat temu

Na dzisiejszej konferencji prasowej Pan Broniarz powiedział,że nauczyciele nie pytali o skutki finansowe jakie mogą wynikną ćz przystąpienia do strajku.Czy wchodząc przed wejściem w protest, nie powinien o skutkach finansowych poinformować swoich członków? A o z pracownikami samorządowymi, kto im zapłaci? Kto zapłaci innym nauczycielom nie będącymi członkami ZNP?
Decyzja RIO jest jednoznaczna.Dziś Pan Broniarz zapowiada utworzenie funduszu , który ma wyrównać straty poniesione przez nauczycieli i pracowników niepedagogicznych uczestniczących w strajku.Czy nie a pózno?
Nie jestem przeciwnikiem walki o swoje godne zarobki , natomiast jestem przeciwnikiem formy tego sprzeciwu, w którym beneficjentami są uczniowie..

amin
amin
3 lat temu

Cytuję amin:
(…), pozwoliła mafią watowskim wyprowadzić(…)

Szanowny amin
to powinno być napisane tak:
mafiom
Jest mi po prostu wstyd.Przepraszam

lulek
lulek
3 lat temu

[quote name=”amin”](…), pozwoliła[b] mafią [/b]watowskim wyprowadzić(…)[/quote]
Szanowny amin
to powinno być napisane tak:
[b]mafiom[/b]

amin
amin
3 lat temu

[quote name=”ekler”]Drogi amin dług poprzednich rządów sumujesz z kilku lat, a obecnego tylko z zeszłego roku, to manipulacja, nie podałeś też źródeł. Nie podajesz odpowiedzi dot. finansowania w tym roku tylko 3 propozycji J. Kaczyńskiego. Choćbyś jak zaklinał rzeczywistość tych pieniędzy nie ma w budżecie, obietnice będą finansowane właśnie przez zadłużenie, a to ok. 40 mld. rocznie.[/quote]
Te dane można jeśli się tylko chce można uzyskać z danych GUS, tylko trzeba zadać sobie trud.Podałem dane z pamięci i mogą się te dane minimalnie różnić. Na rok 2018 zaplanowano w budżecie deficyt w wysokości ok.48 mld , rok zamknął się deficytem ok.10 mld- różnica ok.38 mld .przypuszczam ,że to są te środki, których parlament nie musiał zatwierdzać na tzw.5 Kaczyńskiego , a w niej też środki na podwyżki dla nauczycieli i inne cele według uznania rządu.Czy słusznie?

amin
amin
3 lat temu

Może tak na koniec tej dyskusji.Jak mówi stare mądre porzekadło” w piekle przy polskim kotle diabła nie potrzeba” Polacy sami się wykończą.Z tego faktu najbardziej zadowoleni są ” niby przyjaciele”, który zależy na destabilizacji w naszym kraju.
Walczą ze sobą ” Patrioci i Europejczycy” Zwalczają się zwolennicy i przeciwnicy partii politycznych werbalnie i niewerbalnie pomimo wyborów podobno w demokratycznym kraju Miałem okazję przeżyć.rok 56-wypadki poznańskie, 68- pałowany przez ORMO, 70 wypadki na pomorzu(wuj ranny) 81 -stan wojenny i mordy polityczne,akcje”widelec” i strzelanie do górników w póżniejszym okresie w demokratycznym kraju..Nie chcę żyć w swoistym gettcie dla zwolenników i przeciwników.Chcę żyć w zgodzie ze wszystkimi bez względu na sympatie lub antypatie, z prawem do swobodnej wypowiedzi i szacunku

ekler
ekler
3 lat temu

Drogi amin dług poprzednich rządów sumujesz z kilku lat, a obecnego tylko z zeszłego roku, to manipulacja, nie podałeś też źródeł. Nie podajesz odpowiedzi dot. finansowania w tym roku tylko 3 propozycji J. Kaczyńskiego. Choćbyś jak zaklinał rzeczywistość tych pieniędzy nie ma w budżecie, obietnice będą finansowane właśnie przez zadłużenie, a to ok. 40 mld. rocznie.

amin
amin
3 lat temu

Kolego ekler..każda ekipa rządząca bez względu na kolor., ustala priorytety zgodnie programem który zaproponowała.
Dzisiejsza opozycja rozdaje pieniądze w tym i na nauczycieli na które nie zarobiła.Prawo opozycji. Ale jest faktem ,że koalicja PO-PSL zadłużyła kraj na kolejne ok.350 mld, wykorzystała środki z OFE ok.150 mld, pozwoliła mafią watowskim wyprowadzić z systemu ok.250 mld byliśmy ” zieloną wyspą”Do tego deficyt sięgający do ok.7,5 a wzrost PKB ok.2.5, i deficyt ok.62 mld Dane za ubiegły rok. PKB deficyt 0,5% , wzrost PKB ok.5%, zadłużenie ok.28 mld.Tak praktycznie od 2017 przy obecnych rządach rozpoczęły się dla wielu grup społecznych w tym i nauczycieli po zamrożonych w latach 2012-2016.To tylko fakty , a nie jak Pan pisze dokarmianie” krów i świń”Może dodam – jako emeryt w latach 2014-2016 otrzymałem waloryzacji 5 zł brutto(bochenek chleba na miesiąc.Czy to nie było upokorzenie??? Która grupa społeczna uważa ,że zarabia godnie??

ekler
ekler
3 lat temu

Kolego amin gdzie w tegorocznym budżecie masz paragrafy dotyczące 500+ na każde dziecko, przywrócenia połączeń autobusowych czy 13 emerytury? Bo na razie tych pieniądzy nie ma. A jak jedziesz nazwiskami to co Pan Świerczek zrobił od 2012 roku w sprawie podwyżek nauczycieli? Mówisz że strajkują zwolennicy opozycji tj. ponad 500 000 ludzi. Wszyscy jak jeden mąż nie głosowali na PiS? Tak jest napisane w periodyku z Twojego linka? W periodyku założonym przez pis, finansowanym z reklam spółek skarbu państwa gdzie szefami są ludzie z PiS, za to peridyk ma lansować jedynie słuszną linię partii rządzącej. Tak drodzy nauczyciele, w tym roku krowa dostanie 2 razy tyle co dyplomowany, a strajkować wam nie wolno bo jesteście wszyscy zwolennikami opozycji. Jarek dzieli i Jarek rządzi.

Iza
Iza
3 lat temu

A co w tym kraju nie jest polityczne 😉 ? Jakakolwiek grupa społeczna się odezwie, zaraz zarzuty, że są politycznie sterowani. Co za bzdura ! Obsesja tych, którzy polityką żyją! .Ludzie mają wiecie gdzie politykę. Chcą godnie zarabiać i mieć święty spokój.
Ci z Solidarności też są politycznie sterowani? Np tych siedmioro strajkujących nauczycieli z olkuskiego „Mechanika”, którzy właśnie rzucili związków legitymacją?!
Nauczyciele-walczcie o swoje! Państwo ma w pierwszej kolejności godnie wynagradzać PRACUJĄCYCH! A nie kupować głosy NIEPRACUJĄCYCH -bo jest właśnie polityczne.

amin
amin
3 lat temu

https://wpolityce.pl/polityka/441923-broniarz-mazgula-i-kijowski-historia-pewnego-listu

Jeśli ktoś wierzy ,że ten protest nie ma podłoża politycznego, a nauczycieli mami się obietnicami podwyżek , gdy w budżecie uchwalonym przez sejm na taką wielka podwyżkę środków nie ma.to, daje się manipulować i to kosztem swoich wychowanków i rodziców. Nauczyciiele mają prawo do strajku , ale rodzice i dzieci mają prawa.Jestem ciekaw kto z tej konfrontacji wyjdzie zwycięski?
Co przez lata robił Pan Krzykawski, jaką wykazał się inicjatywą,gdy przez lata nauczyciele od 2012 roku pozostawali bez podwyżki.Dziś jest jedną z twarzy wspierającą Koalicjię Obywatelską, twarzą polityka , nie związkowca-antypisem