Powiat

Adam Sowula, znany olkuski fotografik, zdobył kolejne wyróżnienie. Tym razem jest to złoty medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. To nagroda za fotograficzną twórczość,  przyznana z okazji obchodów 25–lecia powstania stowarzyszenia.

Adam Sowula to postać, którą zna każdy olkuski miłośnik fotografii. Zawodowo, przez 32 lata, był on instruktorem fotografii w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Jego pasja do robienia zdjęć trwa jednak dużo dłużej, bo już ponad pół wieku. Lista jego osiągnięć jest długa – uczestnik i współorganizator wielu plenerów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, laureat Olkuskiej Nagrody Artystycznej, pomysłodawca cyklicznej Wystawy Fotografików Olkuskich oraz współzałożyciel Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii i Grupy Pozytywnych Kadrów.

Swoje zdjęcia publikuje w prasie, albumach, folderach i książkach. – W fotografii interesują mnie prowincjonalne, małe miasteczka, a szczególnie ich cmentarze i kirkuty. Utrwalam również pejzaże regionalne i  przyrodę. Jestem zwolennikiem szeroko pojętej fotografii ulicznej. W swojej działalności staram się zamienić martwe piksele z matrycy aparatu na twórczą fotografię – mówi artysta. W tym roku otrzymał on akceptację do prezentacji konkursowej na XII Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej „ Dziecko” w Poznaniu za pracę „Nareszcie spadł śnieg”. Wiosną zaprezentował zaś mieszkańcom Ziemi Olkuskiej olkuskie kirkuty w wystawie „A Dusze Ich w Ogrodzie Eden”.

Obecnie nagrodzony fotografik zaprasza na najnowszą wystawę „Zapiski Niekoniecznie Codzienne”, w której prezentuje swoje prace wykonane w latach 2009-2020. Można ją zobaczyć w Galerii Fotografii „Interferencje” Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na stronie http://wystawy.mok.olkusz.pl/zapiski-niekoniecznie-codzienne/.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, uroczyste wręczenie medalu nastąpi dopiero w przyszłym roku. – Dziękuję członkom kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców za uhonorowanie mojej pracy artystycznej i przyznanie mi  Złotego Medalu Za Fotograficzną Twórczość – podkreśla Adam Sowula.

Fot. Ryszard Drozdowski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze