ewa_jedrysik

W nocy z 16 na 17 lutego 2012 r. zmarła Ewa Jędrysik. Ta olkuszanka była odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za bezinteresowną pomoc niesioną z narażeniem życia więźniom hitlerowskiego obozu w Oświęcimiu. Miała 87 lat.

Ewa Jędrysik z d. Cieślik urodziła się 20 grudnia 1924 r. w Olkuszu. Podczas okupacji hitlerowskiej była pracownicą cywilną w niemieckich zakładach Buna-Werke w Dworach i Monowicach koło Oświęcimia, pomagała więźniom na terenie fabryki, dostarczając im paczki żywnościowe, lekarstwa i listy. Po wojnie wyszła za mąż za Włodzimierza Jędrysika z Oświęcimia, który – podobnie jak przyszła żona przebywał w lagrze – a jednocześnie pomagał więzionym.

W dniu 15 marca 2011 r. w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu wojewoda małopolski Stanisław Kracik wręczył odznaczenia osobom, które z narażeniem własnego życia udzielały pomocy więźniom. Wśród uhonorowanych była Ewa Jędrysik.

Informacje na temat Ewy Jędrysik i jej męża Włodzimierza można odnaleźć w książce „Ludzie dobrej woli” (pod redakcją Henryka Świebockiego) opublikowanej w pod koniec ubiegłego roku przez Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Książka przygotowana dla pani Ewy Jędrysik leży na moim biurku, nie zdążyłem Jej już wręczyć.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze