Ważna wiadomość dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia obowiązują nowe wzory formularzy ubezpieczeniowych i nowa wersja programu PŁATNIK.
Nowe wzory zostały wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. Rozporządzenie zaktualizowało formularze ZUS DRA i ZUS RSA, a także wprowadziło całkowicie znowelizowany formularz ZUS ZSWA, czyli zgłoszenie/korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wszystkie trzy dokumenty w wersji do wypełnienia i wydruku można znaleźć na stronie internetowej ZUS pod adresem www.zus.pl. Aktualne wersje formularzy ubezpieczeniowych są również dostępne w placówkach ZUS w całym kraju.

Nowe wzory formularzy dostępne są również w programie PŁATNIK. Nowa wersja programu, oznaczona symbolem 8.01.001, dostosowana jest do wypełniania obowiązków wynikających z przepisów ustawy O emeryturach pomostowych. Płyty instalacyjne z nowym PŁATNIKIEM można bezpłatnie odebrać we wszystkich jednostkach Zakładu, program dostępny jest również w Internecie.   
I jeszcze jedna ważna zmiana, o której powinni pamiętać wszyscy płatnicy: od nowego roku wszystkie dokumenty przekazywane do ZUS za każdego ubezpieczonego będącego obywatelem Polski muszą zawierać poprawny numer PESEL (dotychczas w przypadku jego braku można było wpisywać NIP lub numer dowodu osobistego). Brak PESEL-u w dokumencie lub jego niepoprawne wpisanie spowoduje odrzucenie przez ZUS takiego dokumentu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments