Olkusz

Od poniedziałku 19 sierpnia, w związku z rozpoczęciem przebudowy Drogi Krajowej 94 w Olkuszu, wejdą w życie znaczące zmiany w trasach komunikacji miejskiej: prace remontowe, prowadzone na jezdni południowej (w kierunku Krakowa), wymuszają bowiem zamknięcie tej części drogi dla ruchu, w tym również dla autobusów. W rezultacie, pasażerowie Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” muszą liczyć się z nowymi trasami oraz przystankami.

Remont olkuskiego odcinka „krajówki”, choć niezbędny, stwarza poważne niedogodności dla kierowców korzystających na co dzień z tej trasy. Realia są bowiem nieubłagane: zamknięcie jezdni południowej (w kierunku Krakowa) musi prowadzić do znacznych utrudnień w ruchu, wydłużając czas przejazdu oraz powodując korki na alternatywnych trasach. Kierowcy muszą zaś liczyć się z koniecznością korzystania z objazdów, co dodatkowo obciąża lokalne drogi i powoduje frustrację wśród uczestników ruchu. Utrudnienia te, choć tymczasowe, wpływają negatywnie na komfort podróży, szczególnie w godzinach szczytu, a także na działalność lokalnych firm. Prace remontowe wywierają również ogromny wpływ na funkcjonowanie transportu zbiorowego w naszym mieście.

Zmiany tras dla linii rozpoczynających kursy z „Olkusz Supersam”

Jak informuje ZKG „KM” w Olkuszu, w związku z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu, autobusy linii 462, 463, 470, 471, 473, 474, 476 oraz 477, które startują z przystanku „Olkusz Supersam”, będą teraz skręcać w prawo, a następnie kierować się na ulicę Górniczą, którą ominą bez zatrzymywania się. Trasa prowadzi dalej do ulicy Mickiewicza oraz DK94, z przystankiem „Olkusz Skrzyżowanie Stacja «Statoil»”, po czym autobusy będą wracać na swoje standardowe trasy.

Zmiany tras dla linii rozpoczynających kursy z „Olkusz Dworzec PKS” oraz innych przystanków

Linie 457 (w kierunku Bukowna), 460, 461, 463 (o godzinie 15:35), 464, 465, 467 (po godzinie 19:00), 470, 472, 474, 475, 475/3, 476 oraz 477, po obsłużeniu przystanku „Olkusz Skarbek”, będą kierować się na przystanek „Olkusz ul. Górnicza”, następnie ulicą Mickiewicza na Drogę Krajową nr 94 z przystankiem przy „Olkusz Skrzyżowanie Stacja «Statoil»” i dalej zgodnie z dotychczasowymi trasami.

Zmiany w lokalizacji przystanków

W związku z remontem, reorganizacji ulega również sieć przystanków autobusowych: przystanek „Olkusz Skrzyżowanie PKO” (przy DK94 w kierunku Katowic) został tymczasowo wyłączony z obsługi, z kolei przystanek „Olkusz Cmentarz” został przeniesiony za skrzyżowanie ulic Powstańców Śląskich z Kruszcową, w pobliże miejsc parkingowych przy wejściu do cmentarza. W związku z tym, linie „PS” i „SŁ” zmieniają swoje trasy, obsługując ulice Ołowianą, Gwarecką, Powstańców Śląskich, Jana Kantego i Szpitalną, a następnie Króla Kazimierza Wielkiego. Przystanki „Olkusz Jana Kantego” oraz „Olkusz Szpitalna” będą natomiast nadal obsługiwane, jednak linie te nie będą zatrzymywać się na przystanku „Olkusz Skrzyżowanie Stacja «Statoil»”.

Zmiany tras dla linii „BP” oraz 475/2

Linie „BP” (Braciejówka, Podlesie, Troks) oraz 475/2 (Podgrabie) będą zaś rozpoczynać oraz kończyć swoje kursy na przystanku „Olkusz Supersam ZKG «KM»”: autobusy będą kursować ulicami Kościuszki i Króla Kazimierza Wielkiego do „krajówki”, z obsługą przystanków „Olkusz Supersam”, „Olkusz Skarbek”, „Olkusz Dworzec PKP”, „Olkusz Wiadukt”, „Olkusz Słowiki” oraz „Olkusz Rabsztyńska Supermarket”, po czym wracać na swoje dotychczasowe trasy.

Trudne chwile dla mieszkańców

Trasy linii „G”, „M”, „WK”, „ZP”, „ZZ”, „Ż”, 466 oraz „SŁ” (w dni robocze) pozostają na szczęście bez zmian. Jak podkreślają przedstawiciele ZKG „KM”, wszystkie zmiany w organizacji ruchu mają na celu usprawnienie transportu miejskiego w trakcie remontu, który jest niezbędny dla poprawy stanu DK94: pasażerowie są proszeni o zapoznanie się z nowymi trasami oraz dostosowanie swoich planów podróży do wprowadzonych modyfikacji.

Przypominamy, że rozpoczęty remont Drogi Krajowej nr 94 w Olkuszu jest częścią szeroko zakrojonych prac mających na celu poprawę infrastruktury drogowej w naszym regionie: modernizacja obejmuje naprawę nawierzchni, wzmocnienie konstrukcji jezdni oraz przebudowę skrzyżowań, co ma znacząco poprawić bezpieczeństwo oraz płynność ruchu na tym odcinku. Prace remontowe, choć uciążliwe, są jednak niezbędne, aby zapewnić długotrwałą trwałość tej drogi oraz lepsze warunki dla wszystkich jej użytkowników. Przewiduje się, że po zakończeniu robót kierowcy i pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury, co przyczyni się do usprawnienia transportu w całym regionie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze