1

Niespełna pięć miesięcy od zaprzysiężenia Rady Miejskiej w Olkuszu zmieniła się koalicja. W rezultacie gremium ma nowego szefa. Co się jeszcze zmieniło?

Jednego tej Radzie odmówić nie można – dostarcza sporych emocji. Po wyborach szybko zawiązała się koalicja złożona z radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy. W ciągu minionych tygodni niektórzy rajcy zmienili jednak zdanie. Co z tego wynikło?

Radnych brak
Sesja, która odbyła się we wtorek, rozpoczęła się jeszcze w… marcu. Rozpoczęła, ale nie procedowano żadnych uchwał, gdyż na początku 9 radnych podpisało listę obecności i wyszło z sali narad (Wacław Chłosta, Apolinary Ćwięczek, Jarosław Gałka, Henryk Gamrat, Katarzyna Kamionka, Ewa Kiełtyka, Jerzy Kwaśniewski, Wojciech Ozdoba, Grzegorz Tomsia). Na sali pozostało 10 radnych: Maria Beszterdo, Józef Filas, Łukasz Kmita, Arkadiusz Królewicz, Przemysław Kwiatkowski, Wojciech Panek, Łukasz Piątek, Małgorzata Postołek, Zbigniew Stach i Sebastian Tomsia. W tym dniu na sesji nieobecni byli Jolanta Gręda i Jan Kucharzyk. W takiej sytuacji przewodniczący Rady Łukasz Kmita po około 35 minutach od rozpoczęcia zarządził przerwę w obradach.
Pierwotnie sesja miała być kontynuowana pod koniec marca, jednak termin ten przewodniczący przesunął na 11 kwietnia.

Wiceprzewodniczący bez zmian
Na czwartkowej sesji (11 kwietnia) obecni byli wszyscy radni. Do porządku obrad wprowadzono punkty dotyczące odwołania prezydium Rady oraz wprowadzenia zmian osobowych we wszystkich komisjach Rady. Pod wnioskiem o odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady podpisało się 11 radnych: Jan Kucharzyk, Ewa Kiełtyka, Grzegorz Tomsia, Henryk Gamrat, Wacław Chłosta, Jarosław Gałka, Apolinary Ćwieczek, Jerzy Kwaśniewski, Katarzyna Kamionka, Jolanta Gręda i Wojciech Ozdoba.

W tajnym głosowaniu dotyczącym odwołania wiceprzewodniczących: Małgorzaty Postołek, Józefa Filasa i Łukasza Piątka padł remis 10:10 (nie było radnego Józefa Filasa). Jak się okazało, radna Katarzyna Kamionka pomyliła się przy głosowaniu. Wiceprzewodniczący nie zostali odwołani, a w obradach ogłoszono kilkudniową przerwę. Chociaż było już po północy, radni z nowej koalicji chcieli obradować dalej. I tu emocje sięgnęły zenitu. W głosowaniu nad wnioskiem o ciąg dalszy obrad w dniu 16 kwietnia 11 radnych było za. Radna Jolanta Gręda zgłosiła błąd w pilocie do glosowania. Przewodniczący Kmita poprosił o opinię radczynię prawną. -Uważam, że należy przeprowadzić reasumpcję głosowania. Wszyscy muszą być traktowani równo. Gdy pomyłkę zgłosił radny Filas, była przeprowadzona reasumpcja – uznała radczyni prawna.
-Przed chwilą słyszeliśmy, że pani radna się nie pomyliła. Jeśli urządzenie głosuje inaczej niż się chce, to znaczy, że powinna być ogłoszona przerwa techniczna do czasu jego sprawdzenia – uznał Łukasz Kmita, odczytując wynik glosowania i ogłaszając przerwę do 16 kwietnia.

2

Nowy szef Rady
Wtorkowe obrady rozpoczęto od punktu dotyczącego odwołania przewodniczącego Rady. W tajnym głosowaniu 11 radnych opowiedziało się za taką zmianą, a 10 było przeciw.
-Pragnę podziękować panu Łukaszowi Kmicie za dotychczasową współpracę i mam nadzieję, że dalej będziemy współpracować dla dobra naszych mieszkańców i naszej gminy – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

Łukasz Kmita zapewnił, że dla niego nic się nie zmienia. -W dalszym ciągu zamierzam aktywnie, skutecznie i mam nadzieję z wielką energią pracować na rzecz mieszkańców miasta i gminy Olkusz. Dziękuję moim wspaniałym radnym z klubu Prawo i Sprawiedliwość i klubu OdNowa, na których zawsze mogłem liczyć. Dziękuję wam za wsparcie, życzliwość i dobre słowo. Dziękuję wszystkimi radnym oraz kierownictwu miasta i gminy za współpracę. Życzę mojemu następcy, aby godnie reprezentował całą Radę i prowadził ją w sposób życzliwy i elegancki – powiedział radny Łukasz Kmita.

Nadszedł czas na wybór nowego przewodniczącego. Zgłoszonych kandydatów na to stanowisko było dwóch. Radny Apolinary Ćwięczek zaproponował, aby Radzie przewodził Jan Kucharzyk. Łukasz Kmita zgłosił na stanowisko szefa Rady Grzegorza Tomsię. – To osoba znana wszystkim, doskonale zorientowana w sprawach miasta i gminy Olkusz, aktywna, współpracująca zarówno z jedną, jak i drugą stroną olkuskiej sceny samorządowej. To kandydat, który będzie nas wszystkich łączył, stanie ponad podziałami i zadba o prestiż Rady oraz dobrą współpracę z burmistrzem. Zwracam się gorąco prośbą do pana Grzegorza Tomsi, aby nie odmówił i podjął to wyzwanie – argumentował Łukasz Kmita.

Kandydaturę Grzegorza Tomsi poparli także inni radni. – W imieniu Klubu PiS chciałbym powiedzieć, że pan Grzegorz Tomsia jest w stanie zapewnić harmonijne i spokojne funkcjonowanie Rady Miejskiej w Olkuszu. Pomimo tego, że dziś został odwołany pan Łukasz Kmita jako przewodniczący wskazany przez naszą koalicję, pragnę podkreślić, że chcemy dalszej współpracy dla dobra mieszkańców. Chcemy, aby na tej sali zapanował spokój i jestem przekonany, że osobą gwarantującą spokój, rozwagę i apolityczność w poczynaniach przewodniczącego jest pan, panie Grzegorzu. Proszę nie odmawiać przyjęcia tej nominacji – to zdanie radnego Wojciecha Panka.
Z kolei radny Arkadiusz Królewicz zapewnił, że klub OdNowy również poprze tę kandydaturę.

Grzegorz Tomsia nie wyraził zgody na kandydowanie. Na placu boju pozostał zatem Jan Kucharzyk. Został wybrany na nowego przewodniczącego Rady w głosowaniu tajnym 11 głosami za, przy 10 głosach przeciwnych.

Historia lubi się powtarzać. Podobna sytuacja miała miejsce w lutym 2016 roku, kiedy to po kilkunastu miesiącach od wyborów w Radzie zmieniła się koalicja. Wówczas przewodniczącą Małgorzatę Bień zastąpił również Jan Kucharzyk, który pełnił tę funkcję także w latach 2006 – 2014.

Komisyjne zmiany
Podczas wtorkowej sesji radni przegłosowali też szereg uchwał dotyczących zmian osobowych we wszystkich komisjach Rady. Ich aktualne składy podamy na naszych łamach wkrótce.

Gdy trzy lata temu pisaliśmy o zmianie koalicji w olkuskiej Radzie Miejskiej, pytaliśmy naszych Czytelników, czy takie zmiany mają znaczenie dla wyborców i jak przełożą się na pracę radnych? Pytamy i tym razem. Czy nie powinno być tak, że 21 radnych tworzy jedną wielką koalicję „ponad podziałami”?
Czekamy na Wasze komentarze!

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olkuszanin6
Olkuszanin6
4 lat temu

Panie Przewodniczący Janie Kucharzyku w imieniu własnym, rodziny i znajomych bardzo proszę o prowadzenie obrad Sesji Rady Miasta i Gminy w tylko i wyłącznie w Naszym języku ojczystym, którym przypomnę jest język polski. Proszę o zaprzestanie używania zwrotów Pana poprzednika lukasza typu „ad vocem” i innych bo to się nam bardzo źle kojarzy a wręcz nasuwa Nam podejrzenie (czyli przypuszczenie istnienia czegoś/kogoś), że pod obecną Pan „peleryną przewodniczącego Rady Miasta i Gminy ukrywa się” lukasz. Żyjemy w Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie językiem urzędowo obowiązującym jest język polski co zapisane zostało w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w art. 27.

Olkuszanin6
Olkuszanin6
4 lat temu

[quote name=”Juhas”]……Interesuje mnie co konkretnego zrobiła ta rada od początku swojej kadencji dla mieszkańców, którzy wybrali tych radnych jako swoich przedstawicieli. ……… Proszę o konkrety. ……………. [/quote]
Przez 5 miesięcy Rada Miasta i Gminy Olkusz pod przewodnictwem Luciusa (łac. Łukasza) Dwulicusa zrobiła: zablokowała niektóre środki finansowe (na kilka milionów) przeznaczone w budżecie na 2019 r. a uchwalonym w 2018 r. głównie na inwestycje w Naszym Mieście i Gminie na ich durne przedwyborcze koncepcje. A tak naprawdę głównym powodem tych durnowatych zagrywek było zrujnowanie dorobku 4 letniej pracy Burmistrza w błędnym zamyśle rady po przewodnictwem wspomnianego Luciusa Dwulicusa i członków (większość wie o co chodzi) klubu który stworzyli, ale 5 miesięczne rządy rady z większością wyżej wymienionego klubu „i.i.t.w” to w rzeczywistości niszczenie ciężkiej pracy pracowników Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Ich 5 miesięczne rządy to drwiny z Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz i fajna zabawa członków w/w klubu za Nasze pieniądze. Lucius Dwulicus ponosił sobie wcześniej tak głośno krytykowany łańcuch. I tyle zrobili przez 5 miesięcy.

Iza
Iza
4 lat temu

Przepraszam, ale którzy konkretnie radni „zmienili zdanie”? Dlaczego jest tan nowa koalicja?

lulek
lulek
4 lat temu

Jak to powiedział jeden z obecnych na tych głosowaniach[wiecie,który to?]
w innych okolicznościach,kiedy głosowanie było po jego linii partyjnej:
[i][b]
Zwyciężyła demokracja
[/b][/i] :-*

Juhas
Juhas
4 lat temu

Może jeszcze uściślę swoją wypowiedź – wieczne ustalanie i mieszanie w składach komisji to nie jest praca, która mnie jako mieszkańca tej gminy satysfakcjonuje. Nie jest nią również chwalenie się, że zrobiono gdzieś 10 m chodnika czy załatano po zimie kilka dziur. To są sprawy oczywiste. Interesuje mnie co konkretnego zrobiła ta rada od początku swojej kadencji dla mieszkańców, którzy wybrali tych radnych jako swoich przedstawicieli. Tak jak pisałem wcześniej – informacje typu chodnik czy łatanie dziur mnie nie interesują gdyż są to sprawy oczywiste, administracyjne. Proszę o konkrety. Jakie umowy podpisano, z kim, jakich inwestorów sprowadzono do Olkusza, jakie korzyści z tego będą mieć mieszkańcy itp.

Juhas
Juhas
4 lat temu

Jeden wielki skandal. Zamiast działać dla dobra mieszkańców, osób które powierzyły im mandat do godnego reprezentowania, to oni tylko szarpią się między sobą, kłócą, wieczne intrygi, podchody, wzajemne uszczypliwości, to są katolicy, którzy już za parę dni pójdą poświęcić wielkanocne pokarmy, siądą do świątecznego stołu. Szanowni Państwo Radni ! (a może bezRadni), rzekomo elito tego miasta, apeluję do was jako mieszkaniec i podatnik, czyli osoba która płaci za te wasze „obrady” – weźcie się w końcu do roboty!!!