Mieszkańcy sołectwa Żurada zapłacą mniej za wymianę prawa jazdy i dowodów rejestracyjnych swoich samochodów. Specjalną uchwałę w tej sprawie podjęli na ostatniej sesji radni Rady Powiatu w Olkuszu.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku Rada Miejska w Olkuszu podjęła uchwałę w sprawie nadania nazw drogom położonym w Żuradzie. Od tego czasu mieszkańcy tej miejscowości nie mieszkają już przy Koloniach, lecz przy ulicach: Starowiejskiej, Słonecznej, Wierzbie, Źródlanej, Leśnej, Akacjowej oraz Leśników.

Administracyjna zmiana adresów zamieszkania spowodowała konieczność wymiany części dokumentów. To wiąże się z dodatkowymi kosztami dla ich posiadaczy. Dlatego w sierpniu b.r.  do Starostwa wpłynęło pismo sołtysa wsi Żurada z prośbą o anulowanie lub częściowe zmniejszenie opłat za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu i nowego prawa jazdy.

Zarówno przepisy ustawy o ruchu drogowym jak i ustawy o kierujących pojazdami dają możliwość radom powiatów zmniejszenia lub zwolnienia z opłat za wydanie nowych dokumentów w sytuacji, gdy zmiana adresu zamieszkania ich posiadacza została spowodowana zmianami administracyjnymi.

Aktualnie kwota opłaty jaką ponosi właściciel lub posiadacz pojazdu za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wynosi 54 zł. Koszt wyrobienia nowego prawa jazdy wynosi zaś 100 zł. Na skutek podjętej uchwały mieszkańcy Żurady za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu zapłacą 42 zł, opłata za wydanie nowego prawa jazdy będzie zaś wynosić 78 zł. Zmniejszenie opłat nie będzie dotyczyć przypadków, gdy wydanie dokumentu będzie spowodowane zmianą innych danych poza adresem zamieszkania lub utratą ważności poprzedniego dokumentu.

Jak zapewniają władze Starostwa, nie odbije się to negatywnie na finansach samorządu. Na terenie sołectwa Żurada jest zarejestrowanych 939 pojazdów a prawa jazdy posiada 947 osób. Przy założeniu, że wszyscy uprawnieni mieszkańcy skorzystają z zaproponowanych ulg, wpływy do budżetu ulegną zmniejszeniu o kwotę 32 102 zł.

Okres obowiązywania zmniejszonych opłat jest jednak ograniczony w czasie. Obowiązuje on od 1 października do końca listopada. Mieszkańcy, którzy wyrobili już dokumenty, bądź też złożyli już wniosek, nie mogą liczyć na żaden zwrot poniesionych kosztów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jaanka
Jaanka
7 lat temu

Brak chodników, kanalizacji, rozwalone lustro na krzyżówce, które spokojnie leży od 3 tygodni w krzakach i wiele innych problemów, z którym nic się nie robi! Pani sołtys chyba serio nie wie, o co tak na prawdę powinna dla swojej wsi wywalczyć! Prędkość z jaką zjeżdżają auta z górki ulicy słonecznej budzi zgrozę, bo wystarczy żeby kura, pies czy nie daj Boże dziecko wtargnęło na jezdnię… nie wspomnę, że Pani sołtys mieszka właśnie przy tej ulicy i nie dostrzega tego??? wszystkie okoliczne wsie są w mniejszym czy większym stopniu modernizowane A w Żuradzie jak było 25 lat temu jak jest i dziś!! I lepszego niestety nie widać!

rzepka
rzepka
7 lat temu

Zaminusowałam józka z żurady bo”z pod zegara”pisze się „spod zegara”.

...
...
7 lat temu

[quote name=”Józek z ŻURADY”]Ściemniacze z pod zegara myślą że są sprytni obniżą troszkę koszty bo chcą wymusić na ludziach szybką wymianę dokumentów i podratować budżet naszym kosztem za swoje fanaberie zwykły kant … ja mam w (moderacja) że mieszkam teraz na Starowiejskiej całą moją rodzinę będzie to kosztowało ponad 400 zł nawet po tej śmiesznej obniżce!!!! jeszcze raz ŚCIEMNIACZE I KOMBINATORZY Z POD ZEGARA!!! TFUUU!!![/quote]
z tego co sie orientuje to starosta nie siedzi POD ZEGAREM, ani rada powiatu a to oni dają ci te znizki, POD ZEGAREM to masz dowód osobisty za darmo

Ekolog
Ekolog
7 lat temu

[quote name=”miki”]do ekologa

Widać to właśnie w Żuradzie. Ale od początku: mówi się, że ktoś wylał szambo i ono przeszło 100 metrów przez glebę i doszło do wody, z której korzystamy. Szkoda, że w Żuradzie powyżej źródła wylewają na pola gnojowke i jakoś woda jest zdatna do picia (jest badana). I teraz: Czy gnojowka to nie swego rodzaju szambo tylko pochodzenia od zwierząt? [/quote]

Widzę że nie masz zielonego pojęcia o problemie i nie rozróżniasz ścieków zwierzęcych od tych wyprodukowanych przez człowieka. Chociaż według przepisów odchody zwierząt powinny być składowane na specjalnym betonowym podłożu czego oczywiście nikt nie przestrzega , a przede wszystkim nie kontroluje.Poza tym problem zanieczyszczenia wody tkwi przede wszystkim w tym że 90% szamb w Żuradzie nie posiada dna i przez lata powoli przesiąka to do ujęć wodnych. Źródło o którym piszesz i badana wody to jakiś Twój sen.[/quote]
Czym różni się zawartość szamba od gnojówki? W szambie znajduje się dodatkowo chemia używana w gospodarstwie domowym. To g… o i to g… o. Wyjaśnij mi proszę, czy można gnojówkę wylewac na polę? I jeszcze jedna sprawa, czy powyżej źródła nikt nie wywozi obornika?

Mogę nawet nazwiska tych ludzi podać. Ale po co skoro woda jest zdatna do picia.

Józek z ŻURADY
Józek z ŻURADY
7 lat temu

Ściemniacze z pod zegara myślą że są sprytni obniżą troszkę koszty bo chcą wymusić na ludziach szybką wymianę dokumentów i podratować budżet naszym kosztem za swoje fanaberie zwykły kant … ja mam w dupie że mieszkam teraz na Starowiejskiej całą moją rodzinę będzie to kosztowało ponad 400 zł nawet po tej śmiesznej obniżce!!!! jeszcze raz ŚCIEMNIACZE I KOMBINATORZY Z POD ZEGARA!!! TFUUU!!!

miki
miki
7 lat temu

do ekologa

Widać to właśnie w Żuradzie. Ale od początku: mówi się, że ktoś wylał szambo i ono przeszło 100 metrów przez glebę i doszło do wody, z której korzystamy. Szkoda, że w Żuradzie powyżej źródła wylewają na pola gnojowke i jakoś woda jest zdatna do picia (jest badana). I teraz: Czy gnojowka to nie swego rodzaju szambo tylko pochodzenia od zwierząt? Tam się wylewa w tonach co roku i nikt nie ma z tym problemu.[/quote]

Widzę że nie masz zielonego pojęcia o problemie i nie rozróżniasz ścieków zwierzęcych od tych wyprodukowanych przez człowieka. Chociaż według przepisów odchody zwierząt powinny być składowane na specjalnym betonowym podłożu czego oczywiście nikt nie przestrzega , a przede wszystkim nie kontroluje.Poza tym problem zanieczyszczenia wody tkwi przede wszystkim w tym że 90% szamb w Żuradzie nie posiada dna i przez lata powoli przesiąka to do ujęć wodnych. Źródło o którym piszesz i badana wody to jakiś Twój sen.

Ekolog
Ekolog
7 lat temu

[quote name=”donos”][quote name=”Edyta 80″]Valdez 76 napisał:
A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje.

Oj Valdez76, Ty chyba w Żuradzie nie mieszkasz. Olkuska śmietanka dawno przestała się w Żuradzie budować. Ludzie wieczorami i nocą pompują szamba na okoliczne pola i działki. Smród czasami nie do zniesienia.[/quote]
Tą informację winien wykorzystać Burmistrz i prokurator poszukujący przyczyny zanieczyszczenia wody początkiem tego roku bakteriami coli.[/quote]
Oficjalna przyczyna zatrucia wody to pic na wodę a nie przyczyna. Widać to właśnie w Żuradzie. Ale od początku: mówi się, że ktoś wylał szambo i ono przeszło 100 metrów przez glebę i doszło do wody, z której korzystamy. Szkoda, że w Żuradzie powyżej źródła wylewają na pola gnojowke i jakoś woda jest zdatna do picia (jest badana). I teraz: Czy gnojowka to nie swego rodzaju szambo tylko pochodzenia od zwierząt? Tam się wylewa w tonach co roku i nikt nie ma z tym problemu.

donos
donos
7 lat temu

[quote name=”Edyta 80″]Valdez 76 napisał:
A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje.

Oj Valdez76, Ty chyba w Żuradzie nie mieszkasz. Olkuska śmietanka dawno przestała się w Żuradzie budować. Ludzie wieczorami i nocą pompują szamba na okoliczne pola i działki. Smród czasami nie do zniesienia. Pod sklepami w piękne letnie wieczory miejscowa zapijaczona „śmietanka” dokazuje do późnych godzin nocnych, budząc niepokój wśród przechodniów. Z opiniami reszty przedmówców zgadzam się całkowicie. Najbardziej zaniedbana wieś w gminie.[/quote]
Tą informację winien wykorzystać Burmistrz i prokurator poszukujący przyczyny zanieczyszczenia wody początkiem tego roku bakteriami coli.

Edyta 80
Edyta 80
7 lat temu

Valdez 76 napisał:
A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje.

Oj Valdez76, Ty chyba w Żuradzie nie mieszkasz. Olkuska śmietanka dawno przestała się w Żuradzie budować. Ludzie wieczorami i nocą pompują szamba na okoliczne pola i działki. Smród czasami nie do zniesienia. Pod sklepami w piękne letnie wieczory miejscowa zapijaczona „śmietanka” dokazuje do późnych godzin nocnych, budząc niepokój wśród przechodniów. Z opiniami reszty przedmówców zgadzam się całkowicie. Najbardziej zaniedbana wieś w gminie.

mama
mama
7 lat temu

Zagrożenie nie tylko jest na ul. Słonecznej śmierć zagląda również w oczy przy wyjeździe z ul.Wierzbie.Wyjeżdża się na chybił trafił ,nie ma lustra/było do wypadku niestety nikt nie zadbał o ponowne ustawienie/ z drugiej strony płot od pizzerii jest tak zarosniety krzakami , że nie widać kompletnie nic i oczywiście nikomu to nie przeszkadza! NASZE DZIECI CHODZĄ DO SZKOŁY PO ROWACH, samochody jeżdżą nie przestrzegają żadnych przepisów. Pani Sołtys niech Pani zadba o wykonanie jakiegoś pobocza dla NASZYCH dzieciaków bo rozpoczal sie rok szkolny a i w porównaniu do innych wsi jestesmy zupelnie w średniowieczu!

blondynka101
blondynka101
7 lat temu

[/quote]
Nie łapię? Jakie lustro?[/quote]
Jadący od Trzebinii z górki, nigdy nie jadą 50 na godzinę. Kiedy stoję przy kapliczce wyjeżdżając z Żurady na tą drogę, a po prawej ktoś parkuje przy hurtowni, to zaglądam śmierci w oczy: jedzie coś czy nie jedzie z góry? Od niedawna po lewej pod warsztatem też parkują auta i tym sposobem wyjeżdżający z Żurady nie widzi nic 🙁 Chodzi mi o lustro, które pozwoli zobaczyć na tym skrzyżowaniu drogę od Trzebinii. 😀 Kilka razy dzwoniłam na policję i zgłaszałam kompletny brak widoczności. Na tym skrzyżowaniu zginęło już sporo ludzi. Po każdym wypadku policja stoi tydzień. nawet nie łapią jadących za szybko bo… ograniczenie prędkości jest na zbyt małym odcinku jak zostałam poinformowana. Brak poboczy, tiry, fatalna droga… Kiedyś pisałam do Burmistrza Rzepki dokładnie to samo. dzieci w zimie chodzą do szkoły jak Dzieci z Bullerbyn. Brudne, mokre, ubłocone 🙁 To było kilka lat temu. Kawałeczek chodnika wywalczony przez p. Dyrektor szkoły ma załatwić sprawę 🙁 Tak więc Panie Valdez w pełni się z Panem zgadzam 😀

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

[quote name=”blondynka101″][quote name=”Valdez76″]Tiry przez Żuradę jeździły latami.Nawet organizację ruchu zmienili dla nich przy szkole.Obiecali naprawę nawierzchni,fotoradar na drodze do Trzebini! I lipa! Cały Kamyk,nawet PBS na rondzie na Krasińskiego był kiedyś jako Żurada. Oczywiście Olkusz zabrał.I co dostali?Nic.A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje. Zapomniana wieś? Tak. Zero inwestycji w ostatnich latach.I Olkusz wprowadził ulice,mieszkańcy mają zniżkę przy zmianie dokumentów,co? Za darmo powinno być!Sołectwo ma dobre tereny co Olkusz chce mieć! Wara!!!!![/quote]
100% prawdy. I super niebezpieczny wyjazd na ulicę chrzanowską, gdzie ciągle wypadki są. Zero widoczności, jeśli ktoś parkuje przy hurtowni wod kan gaz. Czy lustro jest naprawdę takie drogie???[/quote]
50 na godzine a nie lustro.Pozdrawiam

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

[quote name=”blondynka101″][quote name=”Valdez76″]Tiry przez Żuradę jeździły latami.Nawet organizację ruchu zmienili dla nich przy szkole.Obiecali naprawę nawierzchni,fotoradar na drodze do Trzebini! I lipa! Cały Kamyk,nawet PBS na rondzie na Krasińskiego był kiedyś jako Żurada. Oczywiście Olkusz zabrał.I co dostali?Nic.A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje. Zapomniana wieś? Tak. Zero inwestycji w ostatnich latach.I Olkusz wprowadził ulice,mieszkańcy mają zniżkę przy zmianie dokumentów,co? Za darmo powinno być!Sołectwo ma dobre tereny co Olkusz chce mieć! Wara!!!!![/quote]
100% prawdy. I super niebezpieczny wyjazd na ulicę chrzanowską, gdzie ciągle wypadki są. Zero widoczności, jeśli ktoś parkuje przy hurtowni wod kan gaz. Czy lustro jest naprawdę takie drogie???[/quote]
Nie łapię? Jakie lustro?

blondynka101
blondynka101
7 lat temu

[quote name=”Valdez76″]Tiry przez Żuradę jeździły latami.Nawet organizację ruchu zmienili dla nich przy szkole.Obiecali naprawę nawierzchni,fotoradar na drodze do Trzebini! I lipa! Cały Kamyk,nawet PBS na rondzie na Krasińskiego był kiedyś jako Żurada. Oczywiście Olkusz zabrał.I co dostali?Nic.A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje. Zapomniana wieś? Tak. Zero inwestycji w ostatnich latach.I Olkusz wprowadził ulice,mieszkańcy mają zniżkę przy zmianie dokumentów,co? Za darmo powinno być!Sołectwo ma dobre tereny co Olkusz chce mieć! Wara!!!!![/quote]
100% prawdy. I super niebezpieczny wyjazd na ulicę chrzanowską, gdzie ciągle wypadki są. Zero widoczności, jeśli ktoś parkuje przy hurtowni wod kan gaz. Czy lustro jest naprawdę takie drogie???

Valdez76
Valdez76
7 lat temu

Tiry przez Żuradę jeździły latami.Nawet organizację ruchu zmienili dla nich przy szkole.Obiecali naprawę nawierzchni,fotoradar na drodze do Trzebini! I lipa! Cały Kamyk,nawet PBS na rondzie na Krasińskiego był kiedyś jako Żurada. Oczywiście Olkusz zabrał.I co dostali?Nic.A teraz się na forum ludzie rozpisują,że Żurada wypuszcza ścieki na pola,a inne wsie to co robią? Że śmierdzi!? Jakoś nie czuję i ja i śmietanka olkuska,która się tu osiedla i domy buduje. Zapomniana wieś? Tak. Zero inwestycji w ostatnich latach.I Olkusz wprowadził ulice,mieszkańcy mają zniżkę przy zmianie dokumentów,co? Za darmo powinno być!Sołectwo ma dobre tereny co Olkusz chce mieć! Wara!!!!!

Sąsiadka
Sąsiadka
7 lat temu

Niech Ci radni i burmistrz zaczną w końcu myśleć: podejmują durną decyzję i mieszkańcy z własnej kieszeni muszą wydać ok. 130 tys. PLN. To jest to radzenie…. Przecież te pieniążki mogły pójść na coś zupełnie innego.

BUU
BUU
7 lat temu

PO PIERWSZE WYMIANA POWINNA BYC ZA DARMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A PO DRUGIE TO NIECH BURMISTRZ POMYSLI TROCHE O OPŁAKANYM STANIE DROGI I BRAKU CHODNIKÓW . ZOSTAWIONA WIES NA PASTWE LOSU!!! TIRY Z DREWNEM I INNE PRZEJEZDZAJA NA CMETRY KOLO PRZECHODNIOW I DZIECI SZKOLNYCH !!!

gazeta
gazeta
7 lat temu

Tytuł godny obłudnej „Trybuny Ludu”.I kwita.

pavv
pavv
7 lat temu

Dlaczego mieszkańcy mają ponosić JAKIEKOLWIEK koszty wynikłe z tego, że radni postanowili im w ulicach namieszać? Olejcie tą wymianę dokumentów i po sprawie. Ja kilkanaście lat jeździłem z prawem jazdy gdzie była wpisana ul. Manifestu Lipcowego

T
T
7 lat temu

Głęboko mam ich ulgi i zniżki i tak dokumentów nie zmienię.. Chyba że za darmo… Weźcie się w końcu do roboty i zróbcie porządna drogę i chodniki bo dzieciaki bezpiecznie nie maja jak chodzić do szkoły… Masakra….

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 lat temu

I tak nie wymienię dowodów rejestracyjnych chyba że skończą się miejsca na przegląd, szczególnie ze w zeszłym roku wymieniłem 2 i zostało jeszcze 3 inne

lola82
lola82
7 lat temu

OOO bardzo duża ulga! Chociaż tyle dla Żurady. Drogi w opłakanym stanie, dzieci do i ze szkoły wracają poboczami po polach. Po drodze na ul. Słonecznej duży ruch samochodów osobowych i ciężarowych o różnych gabarytach ( np. tiry, samochody załadowane drzewem, i innymi materiałami ) ktory stanowi niebezpieczeństwo dla pieszych. Chyba tylko w Żuradzie brak chodników i porządnej drogi.Może władze Powiatu i Gminy zainteresują się problemami mieszkańców wsi.

KOLA
KOLA
7 lat temu

TO JEST BARDZO DOBRE POSUNIECIE SOŁTYSKI I TAK POWINNO SIE DZIALAC NA RZECZ MIESZKANCÓW -SZKODA TYLKO ZE DOKUMENTY NIE BEDA WYDAWANE ZA DARMO BO MIESZKANCY ,ŻURADY O likwidacje kolonii SIE NIE PROSILI!!!!!!!!!!!!!!!

oseł
oseł
7 lat temu

Jak widać na zdjęciu to główna ulica w Żuradzie , która jest drogą powiatową , a więc podlega łaskawcy Staroście i świadczy o jego gospodaerności. Poza tym Żurada to najbardziej zaniedbana wieś w całej gminie i powiecie.Drogi – ulice bez chodników ale za to dziura na dziurze i łacie. Kanalizacji brak i śmierdzi szambem wylewanym w krzaki i na pola. Pod sklepami publiczne spożywanie alkoholu
i potem jazda pod wpływem. Opuszczone działki przy starowiejskiej straszą ruinami i zarośnięte są chaszczami oraz trawskiem co jesienią po uschnięciu stworzy zagrożenie pożarowe. Więc zamiast dawać jałmużnę niech władze powiatu i gminy zajmują się właściwymi problemami olkuskich slamsów.

kierowca
kierowca
7 lat temu

Ogromna ulga,jaja.