Gmina Olkusz złożyła już wniosek o dofinansowanie z Funduszy Norweskich nowoczesnej „Multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach olkuskiego ratusza”. Przedsięwzięcie ma kosztować łącznie około 8 milionów złotych. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to gmina zapłaci z własnego budżetu jedynie za 15% szacowanej wartości projektu. Gdyby stało się inaczej i wniosek zostałby odrzucony, miasto będzie aplikować o fundusze unijne z nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Prezentujemy Wam wstępną  multimedialną koncepcję muzeum i zachęcamy do dyskusji.

Trasa jest kontynuacją działań rozpoczętych podczas rewitalizacji. – W trakcie prowadzonych prac archeologicznych odsłonięte zostały piwnice ratusza z przełomu XIV i XV wieku. W centralnym miejscu średniowiecznego układu urbanistycznego pojawiły się na nowo, po blisko 200 latach niebytu, mury ratusza, przypominając o czasach świetności i ówczesnym znaczeniu miasta w Małopolsce i w świecie. Wtedy też podjęto jedną z najważniejszych dla przyszłości miasta decyzji – o zachowaniu i udostępnieniu tego unikalnego dla regionu i kraju zabytku – mówi Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Podziemne muzeum ma w atrakcyjny sposób zwiększać wiedzę mieszkańców na temat naszego miasta oraz, jak mówią twórcy koncepcji, być magnesem na turystów. Jeśli udałoby się zrealizować pomysł, to muzeum będzie unikatem nie tylko w skali Małopolski, ale całego kraju. – Celem strategicznym projektu jest wykreowanie nowego wizerunku miasta i Ziemi Olkuskiej poprzez promowanie i upowszechnianie w innowacyjny sposób wiedzy o historii regionu, ochrona, zachowanie i udostępnienie dziedzictwa kulturowego dla obecnych i przyszłych pokoleń, a także rozwój regionu i miasta, podtrzymywanie tradycji i wartości oraz rozwój kompetencji społecznych – wylicza burmistrz Dariusz Rzepka. W muzeum połączone zostaną tradycyjne formy eksponowania zabytków z prezentacjami multimedialnymi. Jest pomysł, aby korytarz technologiczny zamienić na wirtualny szyb górniczy, zostanie stworzona Srebrna Komnata nawiązująca do tradycji górnictwa srebra oraz działającej w Olkuszu mennicy, a w pozostałościach wieży ciśnień będzie wyświetlany film o historii miasta. Planowane jest także stworzenie projekcji w typie planetarium poświęconej olkuskim astronomom. Wirtualne okna przeniosą nas na średniowieczne ulice  miasta.

– Chcemy przybliżyć historię Olkusza, który wyrósł z potęgi górnictwa. Prezentacje będą dostępne w dwóch wersjach językowych –  polskim i angielskim, a przekaz wystawy będzie dopasowany do różnych grup odbiorców, zarówno mieszkańców jak i turystów. Naszym założeniem jest nauka poprzez zabawę. Dla dzieci stworzona zostanie między innymi sala alchemika, gdzie będzie można przeprowadzać różne eksperymenty. Kolejną atrakcją będą filmy i animacje popularnonaukowe dla wszystkich odbiorców i specjalistyczne stanowiska dla bardziej zainteresowanych – plansze, mapy, kolekcje monet, wirtualne archiwum i inne – opowiada Mieczysław Bielawski, współautor koncepcji.

Co najważniejsze, najnowocześniejsze technologie do prezentacji multimediów są nieszkodliwe dla zabytków. Multimedia mają wspomóc przestrzeń zakonserwowaną. W ramach projektu przewidziane są również kolejne prace konserwatorskie ratusza i konserwacja ok. 7 tysięcy zabytków ruchomych, które zostały znalezione podczas rewitalizacji w obrębie rynku. Są to monety, skorupy ceramiczne, podkowy, narzędzia rzemieślników olkuskich i wiele innych przedmiotów użytkowych. Zdigitalizowanych zostanie około pół tysiąca z nich. Gmina Olkusz chce również stworzyć stronę internetową muzeum. Ogółem do zagospodarowania jest ok. 470 metrów kwadratowych powierzchni. Oprócz wystawy w podziemiach powstaną również recepcja, sanitariaty oraz sklep z pamiątkami.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ekspozycję w podziemiach ratusza obejrzymy najpóźniej w 2016 roku.

Zapraszamy do obejrzenia koncepcji podziemnego muzeum. Prezentacja ma charakter poglądowy i pewne elementy mogą jeszcze ulec zmianie, jednak zasadniczo główne założenia pozostaną takie, jak na filmie.

muzeum5

muzeum2

muzeum3

muzeum4

Zobacz prezentację multimedialną:

Materiały wizualne dzięki uprzejmości UMiG w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lampka
lampka
8 lat temu

18,5 mln na rynek + 6,5 mln na skate park + 8,4 mln na kilkadziesiąt m2 podziemi razem 33.4 mln zł. Wzrost bezrobocia dane z PUP Olkusz 12.2013 – 7157 osób – 12.2008- 4977 osób: wynik 2180 osób zwiększyło szeregi bezrobotnych.
Procentowo: 2008 – 10,5%, 2013 – 15,2 %.
Jest fajnie. Trzeba dołożyć jeszcze ze 100 mln na zabytki „by żyło się lepiej”

Uczestnik
Uczestnik
9 lat temu

[quote name=”zebra”] Wszystko przy udziale dotacji z unijnych… A do takiego muzeum sam się chętnie przejdę mimo że nie jestem mieszkańcem olkusza. Co więcej, nie będę się wstydził zaprosić znajomych z całej Polski.
Możecie mieć w Olkuszu coś niepowtarzalnego na skalę całej Polski to jeszcze wybrzydzacie. Smutne to. Nawet nie trochę.[/quote] Zgoda, ale my tu mamy gigantyczne bezrobocie, a kolejne miliony idą na Skateparki, muzea i inne bardzo kosztowne inwestycje nie przynoszące ani miejsc pracy, ani widoku na dochód dla miasta, spłacać się beðą jak sądzę dziesiątki lat. To nie pomysły nas denerwują, bo są dobre, tylko ich kolejność. U nas dba się o efektowność, a nie efektywność, dobry gospodarz najpierw inwestuje w rozwój, a dopiero potem w bajery. Turystyka? Będzie, chwilowa, zakup biletu do ratusza, do 1 czy 2 muzeów, rzut oka na Bazylikę, może obiad i w drogę. Kokosów z tego na 100% nie będzie, a prestiżem się nie wyżywimy. Pozdrawiam

zebra
zebra
9 lat temu

[quote name=”mieciu”]…. A ile ten rynek i muzea kosztują i kto za to zapłaci?
Pan zapłaci, pani zapłaci….ci państwo(i ich dzieci) z podatków zapłacą 😆 Rynek : ok. 20 milionów,monitoring,
Skate park : kilka milionów,Straż miejska : kilka milionów w kilka lat….Obwodnica…A co tam….bawmy się…wydawajmy … spłacać będą nasze wnuki więc to nie nasz problem ….a wystarczyło te 20-30 milionów przeznaczyć na ulgi podatkowe dla nowych firm które zatrudnią 500-600 osób …byłby większy pożytek dla mieszkańców z niż z jakiegoś placyku zwanego rynkiem i kolejnego muzeum(muzeów mamy już 3 lub 4(muzeum pożarnictwa, afrykanistyczne,PTTK) 😆 :-*[/quote]
Wszystko przy udziale dotacji z unijnych… A do takiego muzeum sam się chętnie przejdę mimo że nie jestem mieszkańcem olkusza. Co więcej, nie będę się wstydził zaprosić znajomych z całej Polski.
Możecie mieć w Olkuszu coś niepowtarzalnego na skalę całej Polski to jeszcze wybrzydzacie. Smutne to. Nawet nie trochę.

mieciu
mieciu
9 lat temu

1. Młodzi wyjeżdżają do Krakowa w poszukiwaniu pracy…
Gospodarczo Olkusz traci na znaczeniu…więc po co muzeum? a może by jakiś zakład otworzyć i stworzyć miejsca pracy aby obecnie gospodarczo rozwinąć miasto a nie tylko muzea żeby marzyć jak kiedyś bogato było? marzeniami nie wykarmisz rodziny 🙂

2. A ile ten rynek i muzea kosztują i kto za to zapłaci?
Pan zapłaci, pani zapłaci….ci państwo(i ich dzieci) z podatków zapłacą 😆 Rynek : ok. 20 milionów,monitoring,
Skate park : kilka milionów,Straż miejska : kilka milionów w kilka lat….Obwodnica…A co tam….bawmy się…wydawajmy … spłacać będą nasze wnuki więc to nie nasz problem ….a wystarczyło te 20-30 milionów przeznaczyć na ulgi podatkowe dla nowych firm które zatrudnią 500-600 osób …byłby większy pożytek dla mieszkańców z niż z jakiegoś placyku zwanego rynkiem i kolejnego muzeum(muzeów mamy już 3 lub 4(muzeum pożarnictwa, afrykanistyczne,PTTK) 😆 :-*

Janek Kurdybanek
Janek Kurdybanek
9 lat temu

Bardzo dobry projekt,oby tylko udało się go zrealizować.Tylko te samochody na Rynku to pasują jak kij do d…py.

czub
czub
9 lat temu

Trzymam mocno kciuki, żeby realizacja projektu powiodła się. Uważam, że komnata jest dobrym pomysłem, może powinna być przygotowana mini mennica, bijąca bilety wstępu jako monety, zastępując tym samym tradycyjne, papierowe bilety.
Z ukłonami,

nie krytykuję ... .
nie krytykuję ... .
9 lat temu

Mam nadzieję, że się panu Rzepce uda stworzyć to podziemne muzeum. Czy ono się będzie nazywalo tak czy siak nie ma znaczenia. Wazne jest by powstało, trzymam kciuki, bo to moje miasto a nie partii politycznych.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
9 lat temu

.
Zamiast srebrnej komnaty proponuję urządzić pokój mieszkalny olkuskiego gwarka. Przypominam, że gwarkami nazywano właścicieli kopalń, a nie dawnych górników, czyli kopaczy. W pokoju mogłyby znajdować się sprzęty z tamtych czasów, różne wyroby ze srebra, a przede wszystkim ważny akcent – SREBRNA KOŁYSKA z olkuskiej legendy która głosi, że dzieci bogatych gwarków spały właśnie takich kołyskach. W pokoju w olkuskiej kamienicy możnaby pokazać inne wyroby ze srebra, uzasadnione i naturalne byłyby wtedy „okna” na olkuski rynek.

Normalny
Normalny
9 lat temu

[quote name=”dyzio realista”]A dlaczego w tym przedsięwzieciu nie przewidziano muzeum sztuki sakralnej w bazylice? tyle zabytkowych przedmiotów pochowanych w skarbcu…..[/quote]
A co ma wspólnego bazylika z ratuszem? Bazylika to kościół, a Ratusz zawsze był urzędem świeckim. Niech o swoje zbiory sztuki sakralnej martwi się bazylika, parafia nic nie ma do Ratusza!

dyzio realista
dyzio realista
9 lat temu

A dlaczego w tym przedsięwzieciu nie przewidziano muzeum sztuki sakralnej w bazylice? tyle zabytkowych przedmiotów pochowanych w skarbcu…..

dyzio marzyciel
dyzio marzyciel
9 lat temu

a mnie sie tam podoba . Życzyłbym sobie jeszcze podziemną kolejkę do Diablej Góry a tam w grocie Boruty kino 3D wyswietljace horrory legend olkuskich. Moze byc także pieszy szlak pdziemnym korytarzam do zamku w Rabsztynie gdzie po drodze walczyc będziemy z wirtualnymi rycerzami , czarnoksiężnikami i smokami.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
9 lat temu

Ano, jest jeszcze film który mi się wcześniej nie wyświetlił. Na filmie lepiej to wszystko widać.
.
Podtrzymuję, że „SREBRNA KOMNATA” to porażka, i zupełnie nie pasuje do całości, ale reszta ciekawa, jak na razie może być.

PIOTR NOGIEĆ
PIOTR NOGIEĆ
9 lat temu

Ogólnie pisząc część koncepcji niezła, ale według mnie projekt wymaga jeszcze dopracowania.
„Srebrna komnata” według mnie jest kompletną pomyłką i nie sądzę, aby przeszła.
Wydaje się, że pomysłodawca projektu chce w jednym miejscu pokazać zbyt wiele, według mnie to nie ma być jarmark, albo odpust, tylko realistyczna ekspozycja, która przeniesie nas w średniowiecze.

rewit
rewit
9 lat temu

[quote name=”Olkuszak”]Mówienie, że: „Wtedy też podjęto jedną z najważniejszych dla przyszłości miasta decyzji – o zachowaniu i udostępnieniu tego unikalnego dla regionu i kraju zabytku ” to nie przesada, to głupota.[/quote]

zgadza się

Olkuszak
Olkuszak
9 lat temu

Mówienie, że: „Wtedy też podjęto jedną z najważniejszych dla przyszłości miasta decyzji – o zachowaniu i udostępnieniu tego unikalnego dla regionu i kraju zabytku ” to nie przesada, to głupota.