pwik wodniczek

Już 17. września rusza Uniwersytet Profesora Wodniczka. Projekt realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Olkuszu we współpracy z czterema gminami: Bolesławiem, Bukownem, Kluczami i Olkuszem. „Studiować” będą mogli uczniowie szkół podstawowych z klas I – III.

Czego będą się uczyć mali studenci? W ramach nowoczesnego programu edukacji ekologicznej dzieci dowiedzą się m. in. co to jest woda, dlaczego nie można bez niej żyć czy jak się ją oczyszcza. – Właśnie na te i tego typu pytania chcemy odpowiedzieć najmłodszym biorącym udział w projekcie „Uniwersytet prof. Wodniczka – edukacja ekologiczna dla najmłodszych”, czyli cyklu zajęć edukacyjnych, podczas których najmłodsi dowiedzą się dlaczego woda jest ważna i jak chronić jej zasoby. Po zakończeniu zajęć staną się Małymi Wodnikami – ekspertami w dziedzinie wodnej. Zapraszamy młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa i dobrej zabawy – informuje prezes zarządu PWiK Sp. z o. o. Alfred Szylko.

Zajęcia prowadzić będą specjaliści w tematyce wodnej. Autorzy projektu chcą aby w ten sposób najmłodsi mieszkańcy powiatu olkuskiego nauczyli się przede wszystkim szanować zasoby wody i ja oszczędzać.

Miejsce przeznaczone pod realizację projektu jest szczególne. Teren wyłączonej z eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody, który stał się mieniem pozafabrycznym, został zrewitalizowany i zaadaptowany m. in. pod ośrodek edukacyjno-ekologiczny. Miejsce, które kiedyś było sercem wodociągów i dostarczało wodę mieszkańcom, teraz stanie się centrum edukacyjnym dla uczniów szkół podstawowych. Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się o tym jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda, jak dbać o jej zasoby i jakie podejmować działania ekologiczne by nigdy nam jej nie zabrakło – informuje wiceprezes zarządu PWiK Sp. z o. o. Grzegorz Cebo.

Nauczyciele uczniów z młodszych klas otrzymają materiały dydaktyczne do prowadzenia uzupełniających zajęć edukacyjnych na terenie szkół. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów uniwersytetu, każda szkoła dostanie jeden zestaw edukacyjny bez względu na ilość klas biorących udział w programie. Czternaście pierwszych grup, które zapiszą się we wrześniu na lekcję z prof. Wodniczkiem otrzyma gadżety promocyjne oraz poczęstunek w ramach realizowanego projektu.
Więcej informacji na temat uniwersytetu już wkrótce będzie można uzyskać na stronie www.profesorwodniczek.pl. Tam też będzie można dokonać zapisów.

Uzupełnieniem uniwersyteckich zajęć będzie projekt „Bez wody nie ma życia – terenowa ścieżka edukacyjna”, realizowany przez Stowarzyszenie Szansa Białej Przemszy we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Olkuszu.

Chodzi o przygotowanie ścieżki edukacyjnej adresowanej do najmłodszych mieszkańców powiatu olkuskiego, a także prowadzenie zajęć dla grup szkolnych. – Połączenie odwiedzin na plenerowej ścieżce wraz z zajęciami terenowymi jest dobrą formą dotarcia do uczniów. Pragniemy, aby
przejście ścieżki było propozycją dla całych rodzin na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu w plenerze połączone z nowoczesną edukacją ekologiczną z zastosowaniem nowatorskich form przekazu – mówią autorzy projektu. Co ważne, ścieżka edukacyjne będzie dostępna nie tylko dla
uczniów biorących udział w zajęciach, ale dla wszystkich zainteresowanych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze