Olkusz

Niedawno skontaktował się z nami Czytelnik, który twierdzi, że kloszardzi próbujący wyłudzać od mieszkańców pieniądze przenieśli się spod Carrefoura pod jedną z olkuskich aptek. Jak dotąd, policja otrzymała jednak tylko jedno takie zgłoszenie.

Niedawno otrzymaliśmy maila od Czytelnika, który skarżył się, iż pijaczkowie, do niedawna grasujący pod Carrfourem, przenieśli się teraz w rejon apteki Słonecznej i tam to właśnie tam zaczepiają obecnie ludzi: „Menele spod Carrefoura przenieśli się pod aptekę Słoneczną. Pani jest bardzo nachalna, zaczepia ludzi i próbuje wyłudzić pieniądze «na receptę». Sporo osób przechodzi na drugą ulicy, aby ich ominąć. Czy straż miejska lub policja są w stanie coś z tym zrobić?” – czytamy w korespondencji skierowanej na naszą redakcyjną skrzynkę. Niestety, w wiadomości nie została podana konkretna lokalizacja, a takich aptek w naszym mieście jest przecież kilka.

Poprosiliśmy o komentarz do zaistniałej sytuacji przedstawicieli wywołanych przez Czytelnika służb: zapytaliśmy, czy w ostatnim czasie otrzymywali oni podobne zgłoszenia i czy były podejmowane jakieś interwencje w tej kwestii. Jak informuje olkuski magistrat, do Straży Miejskiej nie wpłynęła dotąd żadna informacja na ten temat. Policjanci otrzymali zaś tylko jedno zgłoszenie, ponad miesiąc temu.

„W miesiącach lutym i marcu  2023 olkuska policja odnotowała jedno zgłoszenie, które miało miejsce w dniu 10 marca. Według zgłoszenia mężczyzna w wieku około 40 lat zaczepia przechodniów w pobliżu apteki Słonecznej przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Mężczyzna oddalił się z miejsca jeszcze przed przyjazdem patrolu. Na miejscu policjanci opatrolowali pobliski teren w poszukiwaniu mężczyzny. Nie potwierdzili jednak takiej informacji.” – informuje komisarz oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu Katarzyna Matras.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że służby porządkowe mają ograniczone zasoby i nie mogą być w każdym miejscu o tym samym czasie. Dlatego też, zachęcamy mieszkańców do informowania Policji o podobnych przypadkach. Oprócz zgłoszeń telefonicznych, szczególnie przydatnym narzędziem może być Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa: jest ona dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, a jej obsługa jest na tyle łatwa i przystępna, by każdy obywatel mógł z niej skorzystać. Zagrożenie można nanieść bowiem z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych czy nawet numeru telefonu.

„Internauta, który  korzysta z tego narzędzia, powinien wyszukać na «mapie» konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z listy kategorii zgłoszeń (23) należy wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane miejsce na mapie. Są tam. in. takie kategorie jak spożywanie alkoholu, nieprawidłowe parkowanie, używanie środków odurzających czy przekraczanie prędkości.” – wyliczają policjanci, dodając przy tym, że każde takie zgłoszenie przez nich jest sprawdzane.

W olkuskiej komendzie do obsługi zdarzeń zgłaszanych przez system wyznaczono koordynatorów, którzy na bieżąco monitorują obszary pod kątem zagrożeń nanoszonych na mapę: w ubiegłym roku Internauci korzystali z tego narzędzia aż 1 681 razy, a funkcjonariusze potwierdzili 971 sygnałów. Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu podkreślają, że ogromna większość z nich, bo aż 960 zagrożeń, zostało wyeliminowanych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze