Tak potężnej inicjatywy prozdrowotnej w Olkuskiem nie było od dawna. „Miasteczko zdrowia”, zorganizowane przez olkuskie Starostwo Powiatowe i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, zgromadziło specjalistów z wielu dziedzin medycyny i, co najważniejsze, udzielali oni porad bezpłatnie i bez kolejek. Patronatem medialnym objął tę inicjatywę „Przegląd Olkuski”.
Rząd namiotów stanął na placu udostępnionym przez firmę „Echo”. Mieszkańcy bardzo chętnie korzystali z porad kardiologów, internisty, pulmonologa i psychologa. Kolejki ustawiały się do stanowisk mierzenia ciśnienia i poziomu cukru.
– Bardzo dobra akcja i powinno być takich więcej, żeby człowiek w tych kolejkach stać nie musiał – ocenia pan Henryk z Olkusza.
– Zaczęło się od mammobusu i kardiobusu, który udostępniła naszym pacjentom firma „Maszachaba” z Krakowa. Potem dołączyły kolejne placówki: Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu, spółka „Nowy Szpital” z Olkusza, Stowarzyszenie Diabetyków ze swoim programem profilaktycznym oraz „Sanepid” – wymienia Ewa Barzycka, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej.
Mieszkańcy powiatu, którzy pojawili się w miasteczku zdrowia, mogli nie tylko skorzystać bezpłatnie z porad, porozmawiać ze specjalistami, ale również dowiedzieć się wiele na temat profilaktyki chorób.
– Tą akcją chcemy zwrócić uwagę na zdrowy styl życia. Trzeba znaleźć chwilę, by pochylić się nad własnym zdrowiem, a to przy naszym zabieganym stylu życia nie jest łatwe. Tymczasem w 50 procentach wpływ na jakość naszego życia mamy tylko i wyłącznie my sami – podkreśla powiatowy inspektor sanitarny Agata Knapik.
Szefowa Sanepidu zachęcała, zwłaszcza osoby po 40. roku życia, by regularnie badały ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi. „Miasteczko zdrowia” było również okazją do zachęcenia palaczy, by zerwali z nałogiem. Szpital Chorób Płuc w Jaroszowcu, specjalnie dla miłośników „dymka”, przygotował badanie spirometryczne i zupełną nowość: urządzenie badające poziom tlenku węgla we krwi palaczy, a na tej podstawie można określić poziom uzależnienia od nikotyny.
– Liczymy, że skłoni to palaczy do zastanowienia się, jak bardzo rujnują swoje zdrowie i zachęci do rzucenia nałogu – dodaje inspektor Knapik.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się badania mammograficzne. – Dzięki możliwości wcześniejszych zapisów nie ustawiały się zbyt długie kolejki i panie mogły korzystać z badań praktycznie na bieżąco – ocenia Anna Rzepka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Dodatkowo każda z pań otrzymywała po badaniu lody i kilogram truskawek.
Ponieważ przed nami wakacyjne wyjazdy, każdy z uczestników akcji mógł skorzystać z porad dotyczących szczepień, jakim warto się poddać, gdy wyjeżdżamy za granicę. Ich listą oraz adresami dysponowały pracownice Sanepidu.
Zainteresowanie, jakim cieszyło się „Miasteczko zdrowia”, sprawiło, że organizatorzy rozważają możliwość kontynuowania tej inicjatywy.