Strojnie udekorowana wieś, pyszne swojskie jedzenie i muzyka z przytupem. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała podczas tegorocznych Gminnych Dożynek w Osieku, to nie zabrakło fantastycznej zabawy. W ramach imprezy odbył się Turniej Wsi, podczas którego pięć sołectw rywalizowało w kilku konkurencjach. Trofeum zdobyli gospodarze z Osieka. Wieczorną część repertuaru wypełniły „Śląskie Pierony” i zespół „Krywań”. Po zmroku osieckie niebo rozświetliły sztuczne ognie, po których rozpoczęła się zabawa taneczna.
Uroczystości dożynkowe zaczęły się w niedzielne południe Mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony. Zgodnie z tradycją organizatorzy Dożynek oraz przedstawiciele władz podzielili chleb z tegorocznych plonów między przybyłych mieszkańców. Gospodynie z Osieka, Gorenic, Zimnodołu, Braciejówki i Zawady ośpiewały dożynkowe wieńce. Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja na boisku reprezentacji pięciu sołectw. Drużyny z Osieka, Troksa, Zawady, Braciejówki i Kosmolowa musiały zmierzyć się z wbijaniem gwoździ na czas, strzelaniem z łuku do tarczy, skomplikowanym torem przeszkód, strzałem do bramki i rzutem jajkiem kurzym. Bezapelacyjne zwycięstwo w turnieju odniosła drużyna gospodarzy z Osieka. Druga lokata przypadła reprezentacji z Troksa, a trzecie miejsce zajęła drużyna z Zawady. Zwycięskie drużyny odebrały pamiątkowe puchary i atrakcyjne nagrody pieniężne.
Społeczny komitet organizacji Dożynek, kierowany przez Apolinarego Ćwięczka, specjalnymi bonami pieniężnymi nagrodził również panie, które wykazały się największą fantazją przy dekoracji przydomowych płotów. Gospodynie nie poskąpiły czasu i zaangażowania, żeby ich wieś wyglądała naprawdę odświętnie. Jurorzy konkursu uznali, że najładniej udekorowała posesję Barbara Kania i jej przyznano pierwsze miejsce. Drugą lokatę zajęła Małgorzata Lekston, a trzecie – Renata Bigaj. Specjalne wyróżnienia powędrowały w ręce Marii Kulig, Danuty Redel i Jadwigi Janczarskiej. Jak wielokrotnie podkreślał sołtys Osieka Danek Ziarno, w organizację Dożynek zaangażowała się cała społeczność wsi, a prywatni sponsorzy nie pożałowali pieniędzy. Przygotowania do Święta Plonów rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej. Społecznicy skupieni wokół Spójni Osiek, Ochotniczej Straży Pożarnej i Rady Sołeckiej postarali się, żeby każdy z gości czuł się w ich wsi jak najlepiej.
Wiele pracy w oprawę artystyczną włożyły również sołectwa zaproszone na Dożynki. Ludowe tradycje i obrzędy przybliżyły występy artystyczne przygotowane przez mieszkańców działających w świetlicach wiejskich MOK z Troksa, Zawady, Braciejówki i Zimnodołu. Na scenie swoje talenty zaprezentowały również dzieci ze szkoły w Osieku.
Społeczność Osieka w organizacji imprezy wspomogły olkuskie instytucje: Urząd Miasta i Gminy, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Zobacz naszą fotogalerię:
albo ośleplam albo nie widzę żadnego księdza…. cud? Panie P. co pan nato 😮