Wrzesień w większości małopolskich placówek edukacyjnych jest miesiącem „Odblaskowej szkoły”. Działania mające na celu nauczenie dzieci korzystania z odblaskowych elementów na dobre ruszyły w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Sienicznie, która w ubiegłym roku zdobyła pierwsze miejsce w powiecie olkuskim za propagowanie bezpiecznego poruszania się z odblaskami. Liderzy nie spoczęli na laurach i w tym roku również włączyli się do kolejnej edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”.

 

Działaniem rozpoczynającym akcję było „Odblaskowe grzybobranie”, w którym udział wzięli uczniowie ze swoimi rodzicami i nauczycielami. Kilkudziesięcioosobowa grupa grzybiarzy, wyposażona w odblaskowe kamizelki, ruszyła do lasu w poszukiwaniu grzybów. Chociaż natura tego dnia nie obdarowała małych grzybiarzy dużymi zbiorami, to zabawa była przednia. Wybrano nawet Królową Borowikową i Króla Borowika. Najlepszymi grzybiarzami okazała się rodzina Grzanków z Olewina, której udało się znaleźć jedynego na tej imprezie grzyba jadalnego – podgrzybka. – Uczestnikom grzybobrania, mimo pustych koszyków, dopisywały humory, a ruch na świeżym powietrzu z pewnością wyszedł wszystkim na zdrowie. Najmłodsi mieli okazję poznawać naturę i zachwycać się każdym napotkanym grzybem niejadalnym, każdym wypatrzonym kwiatuszkiem, pajączkiem czy piórkiem. Imprezę zgodnie uznano za udaną – opowiadają Teresa Łasińską i Barbara Knap, organizatorki „Odblaskowego grzybobrania”. Na dzień przed imprezą uczniowie nauczyli się podczas specjalnych zajęć poprowadzonych przez nauczycielkę Teresę Tomsię, które grzyby są jadalne i jak należy je zbierać. Przekazano im również, jak bezpiecznie poruszać się po lesie. – Ze względu na coraz częstsze pojawianie się w naszych lasach motocykli i quadów, wykorzystanie odblaskowych elementów jest jak najbardziej wskazane. Poza tym, dzięki odblaskom, grzybiarze widzą się z daleka, więc nie ma potrzeby głośnego nawoływania się – nie płoszymy zwierząt leśnych – uważają organizatorki.

To nie koniec działań szkoły w Sienicznie w ramach odblaskowej akcji. Już wkrótce całe rodziny uczniów wezmą udział w wieczornym rajdzie i ognisku, podczas którego wszyscy będą mieć na sobie coś odblaskowego. Tegoroczne pierwszaki złożą „Odblaskowe ślubowanie”, a pod koniec października w olkuskim MOK-u uczniowie podzielą się swoją wiedzą z innymi dzieciakami w gminie Olkusz dzięki spektaklowi „Bądź ostrożny na drodze”. Specjalne spotkanie poświęcone bezpieczeństwu na drodze osób starszych, zostanie zorganizowane dla seniorów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze