Na czym polega sukces Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu? Czy na tym, że popularny „Mechanik” gromadził olkuską i podolkuską młodzież przez 110 lat? Jak pokazały rozpoczęte w środę uroczystości jubileuszowe, największą siłą szkoły nie jest jej bogata historia, ale jej dziś i jutro. Szkoła nie zatrzymała się w miejscu, chełpiąc się tylko mianem najstarszej olkuskiej szkoły technicznej. Postawiła na zmiany – dostosowywanie nauczania do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Ma ambicje być jedną z najlepszych technicznych uczelni w województwie. Czy się udało? Skoro przedstawiana jest za przykład przez Kuratorium, skoro absolwenci z dumą patrzą na to, co dziś oferuje ona uczniom…

Jak zorganizować jubileusz? Zwłaszcza gdy jest to już 110. rocznica działalności placówki. Można więc przez godzinę lub dwie mówić o jej historii i chwalić się osiągnięciami. Można opowiadać o nich dowcipnie albo zamienić je w kabaretowy spektakl „z życia szkoły” albo w fotograficznym skrócie przypomnieć pierwszych absolwentów, wielkie „otwarcia”, zacnych gości i najważniejsze fakty z historii, a potem mówić o… przyszłości. Bo historia  „Mechanika” nie kończy się przecież na jego 110-leciu. – Teraz tę historię tworzymy razem: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, rodzice, sympatycy i przyjaciele Zespołu Szkół nr 1 – podkreśla dyrektor Aldona Nowicka.
Szkoła nie żyje dzięki historii, lecz dzięki temu, że dziś nadal jest atrakcyjna dla uczniów. I dlatego stawia na przyszłość, a ta – w wydaniu Mechanika – oznacza pragmatyzm oraz współpracę z przedsiębiorstwami i uczelniami. I właśnie o tym najwięcej mówiło się podczas zorganizowanej w olkuskim Domu Kultury uroczystości otwierającej jubileuszowe obchody.
– Zawsze byłem dumny, że ukończyłem tę szkołę. Dziękuję za niepowtarzalne lata spędzone w jej murach.  Szkolnictwo zawodowe jest dzisiaj bardzo potrzebne. Dzisiaj jest duże zapotrzebowanie na fachowców, dlatego bardzo ważna jest współpraca szkoły z firmami – mówił, opierając się na własnych doświadczeniach, Sylwester Piasny, absolwent „Mechanika”, dziś prezes P.H.P.U. Hardkop i główny sponsor obchodów jubileuszowych. Z tych potrzeb doskonale zdaje sobie sprawę dyrekcja placówki.
– Dzisiaj, kiedy w Polsce szkolnictwo zawodowe jest traktowane po macoszemu, powiat olkuski według najnowszych badań  Wojewódzkiego Urzędu Pracy jest na przedostatnim miejscu wśród powiatów, w których młodzież wybiera kształcenie zawodowe. Potrzeba niezwykłej siły i uporu, aby sprostać wymaganiom i utrzymać się na rynku oświatowym. Czynimy to wszystko po to, aby nasza szkoła, mimo starych murów, była nowoczesną placówką oświatową. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniom środowiska. Badamy zainteresowania gimnazjalistów, otwieramy nowe kierunki kształcenia. Kształcimy młodzież w różnych typach szkół. W Technikum nr 1 oprócz kierunków mechanicznych i samochodowych otwarto nowe kierunki: technik ochrony środowiska, architektury krajobrazu, a od niedawna także technik elektryk, elektronik, geodeta i logistyk. W ZSZ kierunki mechaniczne, samochodowe, a w Szkole Policealnej – technik górnictwa podziemnego – mówiła podczas jubileuszu dyrektor Nowicka.
Wszystkie te starania i przemiany szkoły dostrzegają zwierzchnicy z samorządu i kuratorium. – Mam przyjemność pracować z tą szkołą 8 lat. W imieniu kurator Szuty gratuluję państwu  determinacji w zmienianiu placówki. Tę szkołę i jej działania promuję i pokazuję jako przykład tego, jakie zmiany powinny dokonywać się w szkolnictwie – podkreślił starszy wizytator Kuratorium Oświaty Andrzej Jańczy. Burmistrz Olkusza, Dariusz Rzepka, wręczając dyrektorce upominkowy miedzioryt, gratulował tego, że szkoła z taką tradycją potrafi się odnaleźć na zmieniającym się rynku szkolnictwa. Zwrócił na to uwagę także starosta olkuski Leszek Konarski. – Szkoła zmienia swoje oblicze i jest to wynik zapotrzebowania rynku. Teraz to już nie tylko „Mechanik”. Proponuje ona teraz inne kierunki, niezwiązane z mechaniką. Gratuluję dyrekcji tego, co udało się osiągnąć – zaznaczył starosta.
Do tych osiągnięć niewątpliwie należy też planowana na ten rok budowa Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego. Prace budowlane zakładają wyburzenia i adaptacje byłych budynków warsztatów szkolnych przy ul. Górniczej i postawienie nowego obiektu z 14 nowoczesnymi pracowniami technicznymi. Prace mają być współfinansowane przez Powiat Olkuski i fundusze unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Harmonogram prac zakłada rozpoczęcie inwestycji już w kwietniu.
Obchody jubileuszu będą trwały cały rok. Ich otwarcie, które odbyło się w środę, było pierwszym spotkaniem po latach dla wielu absolwentów szkoły. – Tylu nas zostało. Wszyscy byliśmy z jednego roku. To była klasa „d” – wspominali, ściskając sobie ręce, absolwenci, którzy kończyli szkołę w roku 1956. Wykład inauguracyjny podczas jubileuszu wygłosił prof. Michał Ostrowski, który przybliżając tajniki wszechświata sprawił, że wszyscy poczuli się bliżej gwiazd. Wprawdzie gwiazd tego dnia nie było, ale doskonale zastąpili je uczniowie Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Olkuszu oraz uczniowie, absolwenci  i pracownicy „Mechanika”. Ci pierwsi dali instrumentalny popis jako Big Band pod kierunkiem nauczyciela Kazimierza Hludka. Natomiast specjalnie stworzony na jubileusz ponadpokoleniowy szkolny zespół przypomniał kilka starych dobrych kawałków. Tak znanych, że zgromadzonym na widowni dawnym uczniom i pracownikom szkoły chciało się śpiewać razem z nimi: przeżyj to sam… i Ale to już było….

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Kozierska
5 miesięcy temu

A popieracie takie podejście do elektryki – https://energetyczni.pl/ ?
Czy tak można się przygotować do pracy? Nie trzeba robić kilkuletniej szkoły?