15 lat współpracy partnerskiej

W 2016 roku przypada 15 lat współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Olkuskim a Powiatem Kyffhaeuser w Niemczech. Dokładnie 27 września 2001 r. podpisano Porozumienie w zakresie współpracy pomiędzy Powiatem Olkuskim w Rzeczypospolitej Polskiej a Powiatem Kyffhaeuser w Republice Federalnej Niemiec – rozpoczynając tym samym ścisłą współpracę przede wszystkim dla dobra mieszkańców oraz obydwu administracji. Przez te 15 lat nawiązanych zostało wiele kontaktów pomiędzy przedstawicielami różnych grup zawodowych i podjęto współpracę na różnych płaszczyznach. Były to spotkania przedstawicieli świata kultury, czy też wyjazdy i konferencje o charakterze gospodarczym i społecznym. W ramach współpracy młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Olkuszu uczestniczyli we wspólnych projektach z tamtejszą Thüringer Landesmusikakademie w Sondershasuen, uczniowe szkół olkuskich co roku biorą udział w wymianie młodzieży, realizując przy tym wspólne projekty, rolnicy i przedsiębiorcy poznają specyfikę swoich gospodarstw i firm.

Z okazji tego Jubileuszu, w dniach 4 -7 października 2016 r., delegacja Powiatu Olkuskiego odwiedziła Powiat Kuffhaeuser w Turyngii. W skład delegacji weszli zarówno przedstawiciele Rady Powiatu z Przewodniczącą Panią Małgorzatą Węgrzyn na czele, Zarządu Powiatu z Wicestarostą Olkuskim Panem Janem Orkiszem, jak również przedstawiciele olkuskiego starostwa.

Głównym punktem programu było spotkanie olkuskiej delegacji z Dr. Babette Winter Sekretarzem Stanu Rządu Turyngii w Erfurcie oraz z Panią Antje Hochwind Starostą Powiatu Kyffhaeuser, gdzie uroczyście uhonorowano Jubileusz, jak również podsumowano 15 lat naszej międzynarodowej współpracy partnerskiej. Spotkanie to było również okazją do wymiany poglądów na temat przynależności obydwu państw do wspólnoty krajów europejksich.

W trakcie wyjazdu do Niemiec delegacja z Olkusza miała również możliwość odwiedzić gospodarstwo rolne z fermą kóz w Greussen, gdzie dyskutowano na temat aktualnych problemów rolników w Powiecie Kyffhaeuser w odniesieniu do członkowstwa Niemiec w UE, siedzibę Niemieckiego Czerwonego Krzyża Okręgu Kyffhaeuser, z którym wsółracujemy już od wielu lat oraz prowadzony przez niego ośodek dziennego pobytu dla seniorów.

SP w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
AADAM
AADAM
7 lat temu

JAK ŚWIAT ŚWIATEM NIEMIEC NIGDY NIE BYŁ DLA POLAKA BRATEM !!! -KTOŚ ZAPRZECZY ??? Artykuł dobry w treści ” – rozpoczynając tym samym ścisłą współpracę przede wszystkim dla dobra mieszkańców oraz obydwu administracji.” zapomniano uzupełnić – uściślić – mieszkańców niemiec ,kosztem mieszkańców Polski !!!.Co obserwuję do chwili obecnej.

Majtek
Majtek
7 lat temu

I co z tej współpracy wynikło przez 15 lat? Z chęcią poczytam bo póki co to mieli tylko wycieczkę na koszt podatnika. Zapytam więcej: ile osób posługuje się językiem obcym z tej delegacji? Pomińmy może rosyjski bo chyba będzie nieprzydatny. Jan się chwali stanowiskami to prośba o napisanie co się jemu udało zrobić jako samorządowcowi, politykowi. Jedyne co wiem to głosowanie przeciwko Rabsztynowi.