Olkusz

Galeria Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu rozpoczęło działalność w czerwcu 2001 roku jako filia Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu. W 2021 roku Galeria BWA w Olkuszu obchodzi więc 20-lecie istnienia. Galeria powstała dzięki staraniom artysty malarza Stanisława Stacha i ówczesnego dyrektora Galerii MBWA w Nowym Sączu artysty malarza Krzysztofa Kulisia. Oczywiście Galeria nie powstałaby gdyby nie przychylność ówczesnych władz miasta i powiatu, z ówczesnym burmistrzem Januszem Dudkiewiczem i starostą Januszem Bargiełem na czele. Przez kolejne lata instytucja cieszyła się wsparciem władz wszystkich szczebli samorządowych, bo przecież nigdy nie odwróciły się od nas także władze Urzędu Marszałkowskiego, to jest kolejni marszałkowie, członkowie zarządu oraz radni sejmiku wojewódzkiego. Dzięki temu w 2010 roku, gdy dokonano restrukturyzacji Małopolskiego BWA, olkuska Galeria nie została zlikwidowana, lecz przekształcona w samodzielną instytucję kultury utrzymywaną na mocy umowy pomiędzy trzema szczeblami samorządu: Marszałkiem Województwa Małopolskiego, Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwem Powiatowym w Olkuszu.

Galeria znakomicie radzi sobie jako w pełni autonomiczna instytucja i cieszy się zaufaniem w środowisku artystycznym. W ciągu tych 20 lat zorganizowano prawie 350 wystaw artystów polskich i zagranicznych, setki spotkań autorskich, XVI Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Srebrne Miasto”, XVI Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich im. Kazimierza Ratonia, XX festiwali „Olkuskie Zaduszki Jazzowe”, VI Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych „Kolaż-Asamblaż”, VI Festiwali Sztuki i Muzyki Sakralnej oraz setki innych wydarzeń – łącznie wszystkich wydarzeń było grubo ponad tysiąc! Galeria BWA w Olkuszu zgromadziła także liczącą bez mała 600 dzieł cenną Kolekcję Sztuki Współczesnej, której wartość szacować można na kilka milionów złotych. Historia olkuskiego BWA na trwałe wpisała się w dzieje sztuki współczesnej, a jego szeroka działalność jest znacząca także na polu literackim i muzycznym.

Uroczysta gala na cześć Galerii odbyła się 18 czerwca w auli olkuskiego Zespołu Szkół nr 3 im. A. Kocjana. Wśród gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, reprezentująca Wojewodę Małopolskiego – Mariola Duraj-Majda, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Wójcik, Krzysztof Kuliś – były dyrektor Małopolskiego BWA, Jarosław Wartak – dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury, posłanka poprzedniej kadencji Lidia Gądek, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie Joanna Warchoł, były rektor ASP w Krakowie prof. Stanisław Tabisz, byli burmistrzowie Olkusza Janusz Dudkiewicz i Dariusz Rzepka, były burmistrz Mikołowa Marek Balcer, przedstawicielka UMiG Olkusz, reprezentanci firm i instytucji będących mecenasami BWA Olkusz oraz dyrektorzy, kadra kierownicza placówek kulturalnych, szkół, artyści i inni przyjaciele Galerii. Podczas gali odbył się też premierowy pokaz filmu o historii BWA, który zrealizował Franciszek Rozmus z OlkuszTV.

Szczególnie wzruszające słowa o BWA wypowiedział malarz Krzysztof Kuliś, były dyrektor MBWA, pod które przez pierwsze 10 lat istnienia podlegała olkuska Galeria; „ojciec założyciel” olkuskiego BWA (wespół ze Stanisławem Stachem) apelował o ratowanie Galerii, która jest perłą i przynosi Olkuszowi chlubę. Nie mógł uwierzyć, że władze miasta podniosły na tę instytucję rękę. W pewnym momencie wyjął z kieszeni na piersi, jakby wyciągając prosto z serca, Krzyż Małopolski, wręczony mu przez Marszałka, mówiąc, że to odznaczenie jest także „za działalność olkuskiej galerii”. Apelowali o wsparcie dla Galerii i jej dyrektora również: były burmistrz Olkusza Janusz Dudkiewicz, była posłanka Lidia Gądek, Jarosław Wartak – dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w Ministerstwie Kultury, zastępca burmistrza Bukowna Marcin Cockiewicz, ksiądz Tadeusz Budacz oraz dyrektor szkoły muzycznej Pani Halina Barańska-Flak. Jak poinformowała Mariola Duraj-Majda, która odczytała list Pani Iwony Gibas, członkini zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie – minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał olkuskiej Galerii odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, a jej dyrektora, malarza Stanisława Stacha, odznaczono prestiżowym Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Z kolei radny Sejmiku Małopolskiego Pan Andrzej Wójcik przekazał informację, że Marszałek Witold Kozłowski przyznał Dyrektorowi Galerii BWA w Olkuszu Stanisławowi Stachowi Medal Polonia Minor. Listy gratulacyjne dla Galerii i Jej Dyrektora odczytali: Joanna Warchoł – Prezes ZPAP w Krakowie, Paweł Olchawa – Dyrektor zaprzyjaźnionej z olkuską Galerią Galerii BWA „U Jaksy” w Miechowie oraz Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów RP. Zwieńczeniem gali był koncert muzyki filmowej w wykonaniu Martyny Klupś-Radny (flet) i Wioletty Fludy-Tkaczyk (piano). Tego samego dnia, o godz. 18.00, w siedzibie Galerii odbył się wernisaż wystawy rysunku Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Państwa Anny i Piotra Dmochowskich, które za zgodą właścicieli i Pani Dyrektor Anny Paleczek-Szumlas zostały wypożyczone na wystawę z Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Honorowymi Patronami Roku Jubileuszowego 20-lecia Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu są: Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Witold Kozłowski oraz Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita.

Wśród nagrodzonych dyplomem i statuetką na okoliczność 20-lecia Galerii BWA w Olkuszu znalazły się m.in. następujące firmy i instytucje: INTERMAG, ZGH „Bolesław” w Bukownie, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Fundacja Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o. , Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o, VelvetCARE, Creaton, Artur Sokół, Akcept S.C., LUKS, Drukarnia Grafpress, Marcin Macek – Krajowy Delegat Sołtysów w RP.

GSW BWA Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze