Chechło

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Najświętszej Marii Panny w Chechle uzyskała z budżetu gminy Klucze dotację na konserwację techniczną i estetyczną barokowego ołtarza bocznego lewego. Prace już trwają.

Kościół wraz z wyposażeniem i przyległym terenem są wpisane na listę obiektów zabytkowych leżących na terenie Gminy Klucze. -Kościół Parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chechle, znajduje się w samym centrum miejscowości, przez wieki pełnił ważną funkcję dla lokalnej społeczności, gdyż był kompleksem sakralnym, do którego należały sąsiednie wsie i miejscowości. Zabytek posiada wiele unikatowych dzieł sztuki sakralnych, tworzonych z wielką pasją i zaangażowaniem w owym czasie. Jest ogromnym zbiorem w którym zapisała się historia oraz wielki artyzm. Z uwagi na to w interesie Gminy jest podjęcie wszelkich działań prowadzących do szczególnej troski o wspólne dobro dla przyszłych pokoleń. Zasadne jest podjęcie działań, które zagwarantują odrestaurowanie unikatowego ołtarza bocznego z czasów epoki baroku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W ołtarzu, który zostanie poddany renowacji, znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience, a obraz powyżej przedstawia Matkę Boską Różańcową. Po obydwu stronach stoją figurki: po lewej św. Wincentego Fereriusza, a po prawej św. Dominika.

Parafia złożyła wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdującym się na terenie Gminy Klucze. Nabór ogłaszał wójt gminy Klucze. W rezultacie parafia otrzyma 65 tys. złotych na zaplanowane prace. Stosowną uchwałę podjęła ostatnio Rada Gminy Klucze.

W ubiegłym roku w kościele w Chechle dokonano kompleksowej konserwacji zabytkowego bocznego ołtarza z krucyfiksem z XVII/XVIII wieku. Konserwacji poddano: złocone i srebrzone elementy na gzymsach, listwach, kolumnach, ornamentach, ramie; elementy polichromowane na rzeźbach oraz obraz ze zwieńczenia. W latach 2018 – 2019 podobnej renowacji poddano główny ołtarz.

fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze