felieton na niedzielę www

O tym, że smog jest zabójczy teoretycznie wiedzą wszyscy. Jednak patrząc na wyniki pomiarów poziomu zanieczyszczenia powietrza, oczywistym staje się fakt, że są takie osoby, które myślą, że zjawisko to ich bezpośrednio nie dotyczy. Na nic zdają się apele o stosowanie wysokiej jakości paliwa w piecach, o niespalanie śmieci, plastików, zużytego oleju itd. Na nic apele w gazetach, telewizji, internecie.

Na nic ostrzeżenia krzyczące, że spalanie śmieci i innych szkodliwych materiałów przekłada się wprost na zwiększoną ilość zgonów w sąsiedztwie, wzmożoną zachorowalność na raka, astmę, na ilość zawałów i innych chorób. Ci, którzy oszczędzając na kosztach opału trują nas wszystkich, myślą, że sami są bezpieczni w zaciszu swoich domostw. Nic bardziej mylnego! Powietrze w naszych domach jest zatrute na poziomie 50% tego na zewnątrz! 

Jako żywo przypomina mi to sytuację z kawału o bacy, który siedząc wysoko na drzewie piłował gałąź, na której siedział. Przechodzący turysta mówi:
– Baco! Przecież spadniecie!
Na to baca:
– Eeee tam, nie spadnę
Turysta odszedł, baca wrócił do piłowania i oczywiście po paru minutach walnął o ziemię. Podnosi się trochę otumaniony, patrzy w ślad za turystą i mówi:
– Prorok jaki cy co?

Zdajmy sobie w końcu sprawę z faktu, że nie jest to bezmyślna gadanina ani straszenie smogiem wawelskim. W skali kraju z powodu smogu rocznie umiera ok. 50 tys. ludzi. Ile osób umarło z tego powodu w zeszłym roku w powiecie olkuskim? Ile osób zostanie uśmiercone w tym roku przez „pomocnych sąsiadów”?

A oto kilka wskazówek, jak się bronić przed smogiem:
Po pierwsze – sami go nie twórzmy.
Po drugie – widząc dymiące na czarno kominy grzecznie zapukajmy do drzwi sąsiada i zgłośmy problem. W razie widocznego braku zrozumienia i chęci poprawy możemy od serca dorzucić cenną wskazówkę: „Chcesz się zabić? Wypij domestos, a nie truj innych”.
Po trzecie – Jeśli punkt drugi nie pomoże, to dzwońmy z interwencją do straży miejskiej, na policję, do wójta, proboszcza i wszystkich świętych! Dzwońmy do skutku! Nie miejmy skrupułów i oporów moralnych. Sąsiad truciciel w pełni na to zasługuje.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zimny drań
zimny drań
6 lat temu

była szansa na wiatraki z zimnego dała? była. Byłaby tańsza energia i ogrzewanie prądem,a tak to śmieci do palenia pozostały.

...
...
6 lat temu

Gdy cena węgla pójdzie do góry a idzie,
to nie będzie proekologiczne, jeśli większość biednych będzie miała do wyboru czy zdechnąć z zimna czy z głodu instynktownie wybierze z powolnego uduszenia i podzieli się nieszczęsnym wyborem z sąsiadami.

paul
paul
6 lat temu

ekologiczny = tani tylko tak to możne działać.
tona ekogroszku, węgla kostki około 900 zł min razy 4-5 tyle ton na sezon.

dajcie dobra cenę czyli niska cenę lub profit za używanie dobrych paliw a każdy nawet nie pomyśli o śmieciach

tylko kas sie liczy

wujek
wujek
6 lat temu

[quote name=”cebula”]”SMOG ZABIJA”-ale zgodnie z oświadczeniem służb w Kluczach i Gminie Klucze 'DZIAŁA LECZNICZO NA WSZELAKIE DOLEGLIWOŚCI I CHOROBY.[/quote]
A kto dał pozwolenie na składowisko materiałów do inhalacji?
Gdzie ta firma? Obciążyc ich kosztami wywozu.
Wyborcy zapamiętają te dwie odpowiedzialne za to osoby.

abc
abc
6 lat temu

[quote name=”Wujek”]Można by cenę obniżyc o VAT plus te 10% dla celów grzewczych. Drugi licznik przed piecem CO, obliczamy różnicę miedzy tym licznikiem a głównym i mamy zużycie. Wtedy taniej o jedną trzecią.
Ale ceny na gaz bardziej nie obniżą. Nie wiem jaka jest różnica między cena jaką się płaci Rosji a cena sprzedaży, ale
kupujemy z Rosji drogo. A dlaczego? Bo lubimy się mieszać do nie swoich spraw.
Wolna Czeczenia, Gruzja, Ukraina-pomaranczowa rewolucja, a Ukraina i tak ma nas gdzieś.
Ale to temat na inne opowiadanie.[/quote]
Jeszcze gaz LPG taniej

TOMASZ2
TOMASZ2
6 lat temu

[quote name=”wujek”]Ludzie pala plastikiem, gumą, olejem silnikowym, butami i ubraniami.
Smród, dym. Nie da się okna otworzyć. Komin się zabrudzi. jednemu zapaliły się sadze, komin pekł i miałrobory od groma nie muwie o kosztach i syfie w domu.Już wegiel gorszej jakości jest lepszy.
Precież firma odbiera smieci każdego rodzaju.[/quote]
Jedyne śmieci jakie można by palić to gazety, ale nie kolorowe na podpałkę. Można użyć rozpałki do grilla.
Obierki z ziemniaków od czasu do czasu. Podobno oczyszczają piec. Dwa razy w sezonie rozrzać piec mocno, też to daje plusy.
Rozpalać od góry nie przyduszać ognia to tak nie dymi.
Kto ma dom i go stać może ogniwa na domu zamontować. Nie wroci się prędko, ale raz wydane pieniądze procentują. Sa dopłaty różne w różnych gminach. Wszyscy co mają sobie chwalą. Latem woda gorąca praktycznie za darmo.
Jedyny koszt to przeglądy. Nie sa az tak drogie.

Wujek
Wujek
6 lat temu

Można by cenę obniżyc o VAT plus te 10% dla celów grzewczych. Drugi licznik przed piecem CO, obliczamy różnicę miedzy tym licznikiem a głównym i mamy zużycie. Wtedy taniej o jedną trzecią.
Ale ceny na gaz bardziej nie obniżą. Nie wiem jaka jest różnica między cena jaką się płaci Rosji a cena sprzedaży, ale
kupujemy z Rosji drogo. A dlaczego? Bo lubimy się mieszać do nie swoich spraw.
Wolna Czeczenia, Gruzja, Ukraina-pomaranczowa rewolucja, a Ukraina i tak ma nas gdzieś.
Ale to temat na inne opowiadanie.

Fakir
Fakir
6 lat temu

W artykule piękne slowa, że ekologia ważna, że zdrowie najważniejsze, i żeby ludzie o tym pamiętali. Tylko o czym myślą samorządowcy i firmy państwowe które w artykule obok, o gazyfikacji gminy, stwierdzają że gazociąg wybudują jeśli będzie OPŁACALNY. U nich po staremu …portfel rządzi.

Młody
Młody
6 lat temu

A mnie takie podejscie do sprawy kompletnie nie satysfakcjonuje bo gdzie się podziali wszyscy którzy są odpowiedzialni za taki stan rzeczy, gdzie nasi wysokoopłacani prawodawcy, gdzie władza wykonawcza, gdzie władze samorządowe, gdzie policja, gdzie straż miejska – to oni raczej powinni się na tych łamach wypowiedzieć co myslą o problemie i jakie mają pomysły na jego rozwiązanie – no bo zwykły obywatel zawsze będzie uważał że jeżeli prawo mu pozwala i nikt go nie karze to znaczy że postępuje własciwie więc nie apele tylko właściwe prawo, jego egzekwowanie, stosowne kontrole i kary byłyby skuteczne … a może po prostu chodzi o to aby węgiel najpodlejszego gatunku sprzedać no i może władze taki pomysł na problem śmieci i odpadów mają, jeżeli takie składowiska jak w Kluczach się im nie sprawdziły …

xyz
xyz
6 lat temu

Smog zabija? Tyle syfu co w nas władowała huta to żaden tam smog nie przebije. Już nie pamiętacie jak was badano na poziom ołowiu w organizmie.

wujek
wujek
6 lat temu

Ludzie pala plastikiem, gumą, olejem silnikowym, butami i ubraniami.
Smród, dym. Nie da się okna otworzyć. Komin się zabrudzi. jednemu zapaliły się sadze, komin pekł i miałrobory od groma nie muwie o kosztach i syfie w domu.Już wegiel gorszej jakości jest lepszy.
Precież firma odbiera smieci każdego rodzaju.

zatruty
zatruty
6 lat temu

„Na nic ostrzeżenia krzyczące, że spalanie śmieci i innych szkodliwych materiałów przekłada się wprost na zwiększoną ilość zgonów w sąsiedztwie, wzmożoną zachorowalność na raka, astmę, na ilość zawałów i innych chorób”
Koniec cytatu.
Tu chodzi o kasę.
Dlaczego nie ma promocyjnej ceny gazu czy prądu na cele grzewcze?
Dlaczego nie można podłączyć domów jednorodzinnych pod miejskie centralne?
Bo za drogo-tak słyszycie
W du… szy mają Twoje,moje,nasze zdrowie.
Tak to wygląda w mojej ocenie

cebula
cebula
6 lat temu

”SMOG ZABIJA”-ale zgodnie z oświadczeniem służb w Kluczach i Gminie Klucze 'DZIAŁA LECZNICZO NA WSZELAKIE DOLEGLIWOŚCI I CHOROBY.